7 ülkeden 3 bin 358 Türk öğrenci getirilerek yurtlarda karantinaya alınacak

AA |  21 Mart 2020 Cumartesi - 21:14 | Son Güncelleme : 21 03 2020 - 22:21

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uçuş yasağı konulan ülkelerin 7'sinden 3 bin 358 öğrencinin Türkiye'ye getirilerek Sakarya ve Samsun'daki yurtlarda karantinaya alınacaklarını bildirdi.


Bakan Çavuşoğlu, Kovid-19 salgını nedeniyle uçuş yasağı konulan  İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik  Arap Emirlikleri'nde (BAE) bulunan Türk öğrencilerin yurda dönüşlerine ilişkin  yürüten çalışmalarla ilgili NTV ve CNN Türk yayınında açıklamalarda bulundu.
Uçuş yasağı konulan bazı ülkelerdeki öğrencilerin, bu ülkelerdeki Türk  diplomatik misyonlarına başvurarak tahliye talebinde bulunduğunu belirten  Çavuşoğlu, bu talebin ardından ilgili ülkelerdeki temsilciliklerle çalışmalar  başlatttıklarını ve öğrencileri Türkiye'ye getirme kararı aldıklarını ifade etti.
Çavuşoğlu, öğrencilerin bu akşam TSİ 20.00'de başvurularını  tamamladığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"3 bin 358 öğrencimiz, 7 ülkeden temsilciliklerimize başvurdu. Suudi  Arabistan'dan hiç başvuru olmadı. BAE'den sadece 1 başvuru var. Yarından itibaren  öğrencilerimizi ülkemize getirmeye başlayacağız. Öğrenciler geldikten sonra 14  gün karantinaya tabi tutulacaklar. Bu konuda kesinlikle taviz vermiyoruz. Kendi  sağlıkları, tüm Türkiye'deki vatandaşlarımızın sağlığı ve sağlık çalışanlarımızın  sağlığı için bunları yapmak zorundayız.
Sakarya ve Samsun'daki yurtlara yerleştirilecekler. Tüm kurumlarımızla  14 gün içinde gerek sağlık testleri gerek diğer ihtiyaçları karşılanacak."
Fas'ın aniden uçuşları durdurması üzerine bu ülkede kalan 224  vatandaşın dönüşünü de sağladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, desteklerinden  ötürü Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita'ya teşekkür etti.
Yurt dışındaki Türk diplomatik misyonlarının bu ülkelerdeki Türk  vatandaşlarına gerekli duyuruları yaptığının altını çizen Çavuşoğlu, ilgili  misyonların, vatandaşların ve öğrencilerin paniğe kapılmaması için kendileriyle  temasa geçtiğini kaydetti.
Çavuşoğlu, şu ana kadar 68 ülkeye uçuş yasağı konulduğunu  hatırlatarak, "Diğer ülkelerdeki gelişmeleri de takip ediyoruz. Gerektiği  taktirde bu diğer ülkelere de uçuş yasağı konulabilir. Gelişmeleri yakından takip  ediyoruz." dedi.
Uçuş yasağı bulunan ülkelerdeki Türk vatandaşlarının ihtiyaç halinde  yurt dışındaki diplomatik misyonlarına başvurabileceklerini belirten Çavuşoğlu,  şunları söyledi:
"Tüm bu ülkelerde nöbetçi telefon uygulamasına geçtik.  Vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde ikinci nöbetçi telefon uygulaması var, 24  saat ulaşabilirler. Ayrıca, Turkcell'e de teşekkür ediyoruz, ücretsiz şekilde  yayınlıyor. 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezimiz var. Bu çağrı merkezine  bugüne kadar sadece koronavirüsle ilgili 20 binden fazla çağrı geldi. Bu  merkezimiz hizmetine devam ediyor."
Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde de virüsle mücadele  kapsamında çeşitli tedbirler alındığına değinerek, "Evde çalışabilecek  arkadaşlarımız evden çalışıyor. Dairelerde nöbet usülüne başladık ki çok fazla  temas olmasın. Bakanlık içinde dezenfektan başta olmak üzere ihtiyaçları  karşıladık. Yurt dışındaki misyonlarımızın da eldiven, maske, dezenfektan  ihtiyaçlarını gönderdik." diye konuştu.
 
16 ülkeye tıbbi malzeme desteği
Bakan Çavuşoğlu, CNN Türk televizyonunda telefonla katıldığı programda  da birçok ülkeden malzeme yardımı talebi aldıklarını, 44 ülkeden aldıkları  talepleri Sağlık Bakanlığına ilettiklerini söyledi.
"Öncelik ülkemizin ihtiyacını karşılamaktır. Önce can, sonra canan."  diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin ihtiyacının fazlası olduğunda başka ülkelere yardım  ettiklerini, bugüne kadar 16 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladıklarını  belirtti.
Çavuşoğlu, bir soru üzerine koronavirüs salgını sonrasında yurt  dışındaki Türk vatandaşlarına ihtiyaçları olduğunda yardım ettiklerini söyledi.
Bazı ülkelerin giriş ve çıkışları tamamen kapattığını hatırlatan  Çavuşoğlu, ülkeye dönmek isteyen vatandaşların durumu hakkında ilgili ülkeyle  görüşüldüğünü, bu ülkelerin çıkışa izin vermemesi halinde Türk vatandaşlarına  bulundukları ülkelerde maddi ve manevi her türlü desteği verdiklerini kaydetti.
Çavuşoğlu, yardıma ihtiyacı olan Türklerin bulundukları ülkelerdeki  Türk temsilciliklerine başvurmalarını istedi.
 
G20 liderleri görüşebilir
Çavuşoğlu, salgın nedeniyle uluslararası toplum dayanışması adına  dünyada liderler zirvesi planlanıp planlanmadığına yönelik soru üzerine de  özellikle Türkiye'nin de içinde bulunduğu G20 ülkelerine sorumluluk düştüğünü  söyledi.
Kendisinin de G20 içindeki bazı ülkelerin dışişleri bakanları dahil  bazı mevkidaşlarıyla telekonferans yöntemiyle görüşmeler yaptığını anımsatan  Çavuşoğlu, "Önümüzdeki günlerde belki G20 liderleri de bir video konferansla  görüşebilirler. Bu fikir de ortaya çıktı." dedi.
Çavuşoğlu, tıbbi malzemelerin üretimi, hangi ülkenin neye ihtiyacı  olduğu, merkez bankaları arasındaki iş birliği gibi konularda bu tür temasların  önemine işaret etti.
Mevlüt Çavuşoğlu, "Küresel bir sorun varsa bunu tüm uluslararası  toplumla karşılamamız, birlikte mücadele etmemiz ve dayanışmayı artırmamız  lazım." diye konuştu.
 
"Sağlık çalışanlarımızın yanındayız"
Konuşmasında, salgınla mücadelede görev alan sağlık çalışanlarına  kendisinin de alkışla destek verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, zor günlerde  fedakarca çalıştıklarını dile getirdi.
Çavuşoğlu, "Tüm millet olarak biz de sağlık çalışanlarımızın  yanındayız. Kendilerine elimizden gelen tüm desteği vermeye devam edeceğiz.  Kendilerine bir kere daha teşekkür etmek istiyorum." dedi.
 
  
 

ETİKETLER

yurt öğrenci 7 ülke