23 Nisan'da İstanbul'dan dünyaya sevgi konseri

AA |  23 Nisan 2020 Perşembe - 19:34 | Son Güncelleme : 23 04 2020 - 20:24

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla "7 tepenin şehrinden 7 kıtaya" düzenlenen konser, İletişim Başkanlığının YouTube kanalından yayınlandı.


Konserde, İstanbul semalarından tüm dünyaya sevgi ve birlik çağrısında  bulunuldu.
 
Konserde, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanmakta olan bu zor dönemde  sanatçıların İstanbul'un yedi farklı noktasından gerçekleştirdikleri  performanslarıyla tüm dünyaya dayanışma mesajı verildi.
 
Salgınla mücadele eden birçok ülkeye tıbbi malzeme yardımında da  bulunan Cumhurbaşkanlığı, kıtaların buluştuğu İstanbul'da bu kez de kalpleri  buluşturarak birlik ve bütünlük bilincini vurguladı.
 
Ludwig van Beethoven'in 9. Senfonisi'nin Franz Liszt tarafından  yapılmış piyano düzenlemelerinin dünyadaki sayılı icracısından olan piyanist İdil  Biret, "İnsanlık Senfonisi" olarak da bilinen bu ölümsüz eseri 15 Temmuz Şehitler  Köprüsü üzerinde seslendirdi.
 
 
Eserlere İstanbul manzarası eşlik etti
 
Arpist Şirin Pancarog?lu ve ses sanatçısı Bora Uymaz, Yunus Emre'nin  "Ben Yürürem Yane Yane" ilahisini Kız Kulesi'nde icra etti.
 
Ayasofya'da neyzen Yavuz Akalın "Segah Peşrev" (Yusuf Paşa), Topkapı  Sarayı'nda udi Murat Bağdatlı "Kürdilihicazkar Longa" (Kemani Sebuh), Galata  Kulesi'nde flüt sanatçısı Elif Yurdakul Baykurt "Syrinx" (Claude Debussy),  Dolmabahçe Sarayı'nda tamburi Özer Özel ve kemençe sanatçısı Aslıhan Eruzun Özel  "Nihavend Saz Semai" (Mesut Cemil Bey), Pierre Loti Tepesi'nde kanuni Serkan  Mesut Halili "Şehnaz Longa" (Santuri Ethem Bey) eserlerini seslendirdi.
 
Muhteşem İstanbul manzaraları fonunda gerçekleşen konserde, gerek  klasik Türk müziği gerekse klasik Batı müziğinden eserler sunulurken, Yunus Emre,  Mevlana, Hacı Bektaş?-ı Veli, Pir Sultan Abdal'dan Immanuel Kant, Thomas Aquinas,  Alphonse de Lamartine'e Dog?u ve Batı dünyasının önemli düşünürlerinin sevgi ve  insanlık mesajları da müziğe eşlik etti.
 
Konser yayını, fonda Türk bayrağı dalgalanırken "23 Nisan Ulusal  Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun" ifadesiyle son buldu.
 

ETİKETLER

Türkiye konser 23 Nisan