7 bin TL'ye Kâbe örtüsü kokusu

23 Temmuz 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 23 07 2017 - 2:30

Ortadoğulu turistlerin etkisi önce hayatımıza düğünlerle girdi, ardından her yer nargileci oldu, Araplar şimdi de kozmetik sektörüne yön vermeye başladı. Nişantaşı’ndaki Abdul Samet Al Qurashi astronomik rakamlara Suud Kralları’nın kullandığı parfümleri satıyor.


Dünya çapında 400 mağazası ve 600 satış noktası olan Suudi Arabistan merkezli parfüm markası “Abdul Samet Al Qurashi”nin, İstanbul ve Ankara’da ikişer mağazası bulunuyor. Al Qurashi, 12 cc’si 200 liradan başlayarak 20 bin liraya kadar esans, 100 gramı 20 bin liraya olan tütsüler satılıyor. Tüm parfüm ve esanslarını doğal yağlardan üreten marka 6 cc’si 10 bin lira olan Kral Abdullah’ın özel parfümü de, 100 gramı 20 bin TL olan tütsüsü de satılıyor.
“Abdul Samet Al Qurashi”, Suudi Arabistan’ın 80 yıllık bir parfüm markası. Kralların ve kraliçelerin kullandığı Qurashi parfümleri, kişiye özel kokular da üretiyor. Markanın CEO’su Muhammed Al’Qurashi satışın yüzde 60’ının Arap turistlere yaptıklarını, Türklerin de özel parfümlere alıştığını söylüyor. Nişantaşı’ndaki mağazada satılan birbirinden özel nadide parfümler de mücevherden pahalı! 
 
Krallar gibi kokmak isteyenlere
 
Atadan kalma formüllerle 12 cc’si 20 bin TL olan 150 yıllık ud ağacından üretilen parfüm mağazanın en değerli ürünü. Firma Suudi kralı ve kraliyet ailesi için parfüm üretiyor. Bu özel parfümler, sadece Hindistan’da bulunan 150 yıllık ud ağacından yapılıyor. Aynı esansın tütsü de satışta ve kilosu 200 bin lira. Brunei Sultanı ve eşine de 6 cc’si 5 bin lira olan özel parfüm yapıyorlar. Parfümler tamamen doğal ve  saf yağdan üretilmiş. İnsan teninde 12 saat, kıyafetler üzerinde de 10 gün kalıyor. Mağazada Kabe örtüsü parfümü de satılıyor. Özel kutudaki parfümün 12 cc’lik fiyatı ise 7 bin TL.
 
Araplar ciroları yüzde 40 artırdı
 
Türkiye’deki kozmetik dükkanlarının kapısını son dönemde en çok Ortadoğulu turist aşındırıyor. Bölge ülkelerinden turistler, özellikle kozmetik alışverişini Türkiye’den yapıyor. Lüks segment parfümleri Türkiye’ye getiren kozmetik firması Enpa’nın yönetim kurulu başkanı Sima Balul, “Arap müşteri büyük bir artı Türkiye piyasası için. Cirolar Araplar sayesinde arttı, yoksa yaprak kıpırdamıyordu. Araplar’ın tatile gelmediği Ramazan ya da bayram dönemlerinde cirolar direkt düşüyor. Araplar’a göre daha önce üretim yapılmazdı, büyük üreticiler Arap tüketicilere göre artık kalıcı parfümler üretiyor. Lüks parfüm satış ciroların da yüzde 30 artış var. Ailelere göre tek seyahat edenler daha fazla harcıyor. Orta ve daha alt gelir grubu Arap turistlerin cirolara yansıması da yüzde 40 civarında” diyor. Dünya gazetesinin araştırması, Ortadoğulu turistlerin kozmetik sektörüne ciddi katkısı olduğunu gösteriyor. İran başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinden gelen turistlerin yoğun ilgisini çektiklerini kaydeden Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek ise, genel bir tercih olarak Ortadoğulu turistlerin toplu alışveriş yaptıklarını, Ortadoğulu turistin normal sepet ortalamasının 2-3 katı harcama yaptığını vurguluyor. Eyüp Sabri Tuncer Genel Müdür Yardımcısı Atilla Arıman, Ortadoğulu müşterileri içinde tek seferde binlerce liralık alışveriş yapan müşterileri olduğunu dile getiriyor.
 
Hazırgiyimciler de parfüm üretiyor
 
Kozmetik sektöründe yaşanan bu gelişmeler LC Waikiki, Koton, Defacto gibi hazırgiyim markasını da bu sektöre soktu. Öyle ki DeFacto kozmetik segmentinde 600 çeşit ürün satıyor. Koton ise makyaj, oje, parfüm ve vücut bakım kategorilerinde 2 milyon adedi aşan bir üretim miktarı planladıklarını belirtiyor 30 mağazasında özel eğitimli danışmanlar müşterilere kozmetik hizmeti veriyor. Koton 12 milyon TL yatırım yaparak kozmetikte ürün sayısını 123’e çıkarmış. 

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep