‘Gözaltındakiler itiraf etti, örgütü biliyoruz!’

12 Mayıs 2013 Pazar - 22:49 | Son Güncelleme : 12 05 2013 - 22:49

Hatay'daki patlamalarla ilgili 9 kişi gözaltına alındığı açıklandı.


Beşir Atalay: “Gözaltında 9 Türk var, itirafları var.” Güler: “Malzemeler kaçak sokuldu. Atölyelerde araçlara özel bölmeler yapılıp bombalar yüklendi...”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Vali Mehmet Celalettin Lekesiz dün Hatay Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. Atalay, Reyhanlılı ve Hataylı vatandaşlarda büyük bir tevekkül ve metanet gördüklerini dile getirdi ve teşekkür etti. Atalay, gözaltında 9 Türk bulunduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

“Şunu da ifade edeyim; olayla ilgili, olayın failleriyle ilgili, örgütle ilgili, gözaltındakilerin itiraflarıyla ilgili en derin sonuçlara ulaşılmış durumda. Gözaltına alınamayan halen birkaç kişi var. ”

Güler ise, şu bilgileri verdi: “Dün açıkladığımız gibi Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle, El Muhaberat örgütüyle yakın irtibat içinde olan, isimlerini bildiğimiz, faaliyetlerini bilgimiz örgüt tarafından olay gerçekleştirilmiştir. İstihbarat planlayıcısı, araçları saklayanı tespit etmiş durumdayız.”

Güler, “Acilciler mi?” sorusuna “Her bilgiyi bu aşamada sizlerle paylaşamayız” yanıtını verdi.

Zaafiyet var mı?

Güler, olaydan önce MİT’in konuyla ilgili uyarıda bulunduğu, güvenlik zafiyetinin olup olmadığı sorusu üzerine de, “Elbette ki bizim de hangi çalışmalar yapılmıştır, hangileri eksik kalmıştır, onu da kendi içimizde değerlendireceğiz” dedi.

Bombalar nasıl geldi?

Güler daha sonra da basına bilgli verirken, bombalı saldırılarla ilgili araçların Yayladağı Sınır Kapısı’ndan geçtikleri iddiasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Hayır, biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay’a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı iş yerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik.”

YAYIN YASAĞI

Sadullah Ergin: Yayın yasağı konusu bu tür hadiselerde hem soruşturmanın selametini korumak adına hem de kamuoyunun psikolojisinin olumsuz etkilenememesi içindir. Mahkemenin verdiği karar RTÜK’e iletilmiştir RTÜK kapmanı yayıncı kuruluşlara iletmiştir.
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • mehmet başerHANİ NE OLDU? DAHA AKP GENEL MERKEZİNE SALDIRANIN FOTOĞRAFLARINI DA YAYINLADINIZ AMA HALA YAKALANAMADI BUNU MU YAKALADINIZ? GÜLDÜRMEYİN ŞU ACILI HALİMİZLE13.05.2013 10:13
  • mehmet başerYALANLARLA HALKI UYUTMAK İÇİN YAYIN YASAĞI KOYUYURSUNUZ EYYY AKP YE OY VERENLER YETER UYUMAYIN UYANIN ARTIK. EĞER AMAÇINIZ 1 KİLO MAKARNAYSA BEN DAHA FAZLASINI VERİRİRM.13.05.2013 10:13
  • ahmet ünalVay be!! FBI'dan bile hızlı.. Geçiniz bu numaraları13.05.2013 09:13
  • Ali KAYACIhııı. inanan varmı? gözaltındakiler hemen itiraf etmişler. pes vallahi ne örgütmüş bu?13.05.2013 09:13
  • Ali KAYACIne örgütmüş bre! hemen itiraf etmişler biz yaptık, şöyle yaptık, böyle patlattık diye.. Polisimizide takdir etmek lazım. Yıldırım hızıyla failleri tespit etmişler. Demekki failler biz yaptık, buyrun ifade verelim diye karakola başvurmuşlar...13.05.2013 09:13