‘Devleti yok etmek istiyorlar’

09 Ağustos 2017 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 09 08 2017 - 2:30

“Yeni devlet kuruyoruz” diyen AK Partili Ogan için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Sahip çıkmıyorsan kapının önüne koy” dedi ve ekledi: “Türkiye Cumhuriyeti devletini yok etmek istiyorlar”


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Ak Parti MKYK üyesi Ayhan Ogan’ın ,”yeni bir devlet kuruyoruz” açıklamalarına tepki gösterirken Cumhurbaşkaın Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Kılıçdaroğlu, dün partisinin belediye başkanlarıyla Ankara’da yaptığı toplantıda özetle şunları söyledi:

‘Kabahat söyletende’

“Geçenlerde bir televizyon kanalına iktidar partisinin eski MKYK üyesi çıktı, ‘yeni bir devlet kuruyoruz’ dedi. Densiz, ahlaksız, tarihine saygı duymayan bir kişi. Türkiye Cumhuriyeti devleti, saraylarda mı, zengin sofralarında mı, birilerinin önünde diz çökülerek mi kuruldu? Türkiye Cumhuriyeti devleti acıyla, kanla, gözyaşıyla kuruldu. Kabahat onda değil, ona söyletende. Tık yok. Bu adam hakkında ne düşünüyorsun? Buna bu cesareti sen verdin?”

‘Batsın savcılığınız’

“Cumhuriyetin kuruluşuna laf edenler Osmanlı’nın batışına tek laf bile etmiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’ni küçümsüyorlar. Bu zihniyetteki insanlarının tamamının AKP içinden çıkması, sorundur. İktidar partisinin içinden çıkıyor, onlar da ses çıkarmıyorlar. Kulağından tutup kapının önüne koyamıyorlar. Aynı amacı, aynı hedefi mi güdüyorsunuz siz? Bunun adı vatana ihanet değil mi? Suskun olanlar aynı ihanet içindedir. Bizim ağzımızdan laf çıksa 50 fezleke düzenliyorsunuz, adam yeni devletten bahsediyor, tık yok, batsın savcılığınız.”

‘Açıkça ihanet ediliyor’

“Osmanlı’nın son dönemlerini yaşamaya başladık. Eğitim sistemini felç etmişlerdi, aynı süreci yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ne açıkça ihanet ediliyor. Yeni bir devlet kurmaktan bahsediyorsun, yeni para mı basacaksın sen? Hangi yüzle o partinin içinde kalıyorsun? O parti seni hangi gerekçeyle kendi içinde tutuyor? Konuşmasını isterim o partinin liderinin. Sahip çıkıyorsan adam gibi sahip çık, sahip çıkmıyorsan tut kapının önüne koy. Başka seçeneğin yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik yapısının güçlenmesini istiyoruz, onlar Türkiye Cumhuriyeti devletini yok etmek istiyorlar. Aramızda derin bir fay hattı, derin bir ayrılık var.”

‘Hafta sonu CHP’li ilçelere geliyorlar’

“New York’un, Tokyo’nun, Paris’in, Milano’nun kimliği vardır. Kent, kentliye hizmet etmez de rantiyeye hizmet ederse kent kimliğini kaybeder. En tipik ve acı örneği İstanbul’dur. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, ranta teslim edilmiştir. Bursa, betona dönüşmüştür, Ankara yaşanamaz bir kent haline gelmiştir. Bir insan, bir kentte huzur içinde yaşamak istiyorsa tercih edeceği kent CHP’li belediyelerin yönettiği kenttir. Neden bütün İstanbullular hafta sonu CHP’li belediyelerin yönettiği ilçelere giderler. Çünkü buralarda ranta değil halka hizmet edilir. Bütün Türkiye’yi CHP’li belediyelerin yönettiği bir Türkiye haline getirmek istiyoruz.”