"81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz"

AA |  02 Şubat 2019 Cumartesi - 12:10 | Son Güncelleme : 02 02 2019 - 12:25

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay "Sadece belli şehirlerin, bölgelerin değil, 81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir otelde düzenlenen "Çorum-Yozgat Tedarik Zinciri  İşbirliği Buluşması" programında iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının  temsilcileriyle bir araya geldi.
 
Burada bir konuşma yapan Oktay, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir kalkınma hamlesi başlattığını, 2023 yılında 500 milyar  dolar ihracat hedefi konulduğunu belirtti.
 
Bu hedefin yakalanması için mücadelenin devam ettiğini anlatan Oktay, "Biz o hedeflerimizden zerre geri adım atmış durumda değiliz. Sayın  Cumhurbaşkanımız da zaten koyduğu hedeflerden zerre geri adım atan bir lider  değildir. Ölümüne farklı yollar, çok daha ileri gitmek için farklı yollar  araştırmanın peşindedir. Biz de onun hızına yetişmek için, koyduğu hedeflerin  altını doldurmak için çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Kalkınma hamlesine Şırnak, Hakkari, Kırklareli, Edirne de dahil 81 ilin katılacağını vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:
 
"Bunun zaten bir sonraki adımına gideceğiz biz. Her bir ilçe buna  dahil olmak zorunda. Aksi taktirde bizim dünyada koymuş olduğumuz hedeflerimize  istediğimiz hızda yürüyor olma şansımız olmaz. Çorum ne kadar çalışıyorsa, Yozgat  o kadar çalışmak zorunda. Samsun ve Sinop bir o kadar çalışmak zorunda. İhracata  bir o kadar katkı vermek zorunda. İstihdama bir o kadar katkı vermek zorunda.  Vergi boyutuna bir o kadar katkı vermek zorunda. Hepimizin bu işi birlikte  omuzlamamız gerekiyor. Onun için de artık başka şeyi konuşuyoruz. Sen-beni  konuşmuyoruz. Çoktan bitti bu, bizi konuşuyoruz. İlden bölgesel kalkınmaya,  bölgesel kalkınmadan Türkiye'nin kalkınma hamlesi ve oradan da birlikte  sınırların ötesinde iş yapmak. Zaten Türkiye bunu yapıyor. Biz bunu yapıyoruz  zaten ama şu anda arzu ettiğimiz yaptığımızı ikiye, üçe, beşe katlamak."
 
 
Türkiye'nin kişi başı milli gelirinin 9-10 bin dolar seviyelerinde  bulunduğuna işaret eden Fuat Oktay, "Kişi başı milli gelire baktığımızda 9-10 bin  dolarları konuşuyoruz. Üzerine odaklandığımız şey de 'orta gelir tuzağına  Türkiye'nin düşmesine müsaade etmeyeceğiz' diyoruz. 10 bin dolar civarında  gidiyoruz. Bizim bunu kırma zorunluluğumuz var. Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef  de bu zaten. Hiçbirimiz oyunda oynaşta değiliz, gecemiz gündüzümüz çırpınıyoruz.  Dolayısıyla bu çırpınmayı hep birlikte ileriye götürmek zorundayız. 10 bin  dolarları 20-25 bin dolar kişi başı milli gelir seviyesine ilk etapta  çıkardığımız güne kadar hiçbirimize uyku yoktur, haramdır." değerlendirmesinde  bulundu.
 
 "81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz"
 
Oktay, Türkiye'nin dört bir yanındaki sanayiciler ve girişimcilerle  sık sık bir araya geldiklerini, Türkiye'nin kalkınması ve ekonomik kalkınma  hedeflerine ulaşabilmesi için neler yapılabileceğini istişare ettiklerini  vurgulayarak, "Ülkemizin benimsemiş olduğu kalkınma hedefleri doğrultusunda,  topyekün kalkınmaya önem veriyoruz. Sadece belli şehirlerin, bölgelerin değil, 81  ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz. Bölgeler arası  ekonomik dengesizliklerin ve bölgede iller arası gelişmişlik farklılıklarının,  yerelden kalkınmayı güçlendirerek azaltılması, öncelikli stratejik hedeflerimiz  arasındadır." ifadelerini kullandı.
 
"Bir şehrin topyekün kalkınması için kendi zenginliklerini ve kaynaklarını kullanması elbette önemlidir." diyen Oktay, şunları kaydetti:
 
 "Kendi imkanlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine  geçemezler. Günümüzde hiçbir il, bölge hatta ülke, sadece kendi kaynaklarıyla  hedefine ulaşamaz. Küresel ekonomide 'sadece kendi yağıyla kavrulma dönemi'  bitmiştir. Bugün hepimizin elinde olan telefon, tablet, bilgisayar gibi artık  hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş eşyalara baktığımızda bunu çok net şekilde  görebiliriz. Bu ürünlerin çoğu zaman dizaynı bir ülkede yapılıyor, kamerası,  çipi, bataryası bir başka ülkede üretiliyor. Kimi zaman tüm bu parçalar, işçilik  maliyetlerinin daha uygun olduğu bir başka ülkede birleştiriliyor. Sizler iş  insanları olarak bu süreci, dünya ekonomisinin geldiği yeri ve nereye doğru  gittiğini zaten çok iyi biliyorsunuz. Biz de şayet başarılı olmak istiyorsak,  2023 hedeflerimize ve 2053-2071 vizyonumuza ulaşmak istiyorsak, benzer adımları  ülkemiz için de atmamız gerekiyor."
 
Bunun için iş birliği ve güç birliği gerektiğine değinen Oktay,  şehirlerin ve iş insanlarının arasında dayanışmayı güçlendirmeden Türkiye'nin  hedeflerine ulaşmasının mümkün olmadığını kaydetti.
 
Oktay, rekabetin insanlar arasında değil, başka ülkelerle ve başka  firmalarla yapılması gerektiğini bildirdi.
 
Türkiye'nin kalkınmasını ve büyümesini özel sektörün dinamizmi üzerine  inşa etmiş bir ülke olduğunu, geçmiş 17 yılda bürokrasiyi azaltacak ve  girişimcilerin önünü açacak birçok adım atıldığını kaydeden Fuat Oktay, şöyle  konuştu:
 
"Bugüne kadar, yabancı-yerli ayrımı yapmadan, ülkemizin gelişmesine  katkıda bulunmak isteyen tüm firmalarımıza her türlü destek verilmiştir.  Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek Türkiye'yi gelişmiş  ülkeler ligine taşıyacak sistemin altyapısını oluşturduk. Geçtiğimiz 17 yılda  ekonomimizin rekabetçi yapısını geliştirebilmek ve iş yapma ortamını daha da  iyileştirebilmek için yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve finansman üzerindeki  vergi yüklerini zaman içerisinde önemli ölçüde azalttık. Tesis edilen istikrar ve  güven ortamı sayesinde 2002'den 2017 yılına kadar ekonomimiz her yıl ortalama  yüzde 5,8 oranında büyüme kaydetmiştir. Geçtiğimiz yıl da yaşadığımız tüm  olumsuzluklara rağmen yine ciddi bir büyüme rakamına ulaştık."
 
2018'de kurulan şirket sayısının yüzde 17 artarak, 85 bin 279'a  çıkması ve buna karşılık kapanan şirket sayısının yüzde 7 azalarak, 12 bin 564'e  gerilemesinin önemli bir veri olduğunu aktaran Oktay, ihracatın da rekor kırarak,  168 milyar doların üzerine çıktığını anımsattı.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasının ardından katılımcıların  talep ve önerilerini dinledi.
 
Toplantıya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Yozgat Valisi Kadir Çakır, AK  Parti Çorum milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu ile  Çorum ve Yozgat'ın çeşitli mesleki ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri  katıldı.