Yolları açtırmak için asılsız ihbarda bulundular

MERSİN (AA) -  |  26 Aralık 2016 Pazartesi - 16:23 | Son Güncelleme : 26 12 2016 - 16:25

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kardan kapanan yolların açılması için asılsız ihbarlar alınması üzerine, vatandaşlara duyarlı olmaları çağrısında bulundu


Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yüksek kesimlerde  kardan kapanan yolların açılması için asılsız ihbarlarda bulunulması üzerine,  vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. 
 
Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye  ekipleri, olumsuz koşulları ortadan kaldırmak için 970 personelle, 24 saat  boyunca 180 iş makinesi, kepçe, loder ve çekici, 150 kamyon ve pikapla yol açma  ile tuzlama çalışması yürüttü.
 
Son üç günde aldıkları bin 500 ihbara da dönüş yapan ekipler,  bunlardan bin 300'üne müdahalede bulundu. Bazı ihbarların asılsız çıkması ise  gerçek vakalara ulaşılmasında aksamalara yol açtı.
 
Bir vatandaşın koordinasyon merkezine ulaşarak "hayvan ağılının  çöktüğünü, eşinin kar yığını altında kaldığını" bildirmesi üzerine 10 personel ve  2 iş makinesi, rota değiştirerek ihbarın geldiği bölgeye sevk edildi. 11 saat  süren çalışma sonucu, ihbarın asılsız olduğu ve vatandaşın yollarının açılması  için bu yönteme başvurduğu ortaya çıktı.
 
"Grip oldum çok hastayım, acil yardım gerekli", "Eşimin doğum sancısı  tuttu, yolların acilen açılması lazım" şeklinde gelen ihbarların da asılsız  olduğu belirlendi.
 
"Hayvanlarımın yemi bitti, acil yem ulaştırmamız lazım" ihbarında  bulunan çiftlik sahibine ulaşan ekipler ise işletmede tonlarca yem stokuyla  karşılaştı.
 
Ekipler, vatandaşları, bu tür asılsız ihbarlara karşı duyarlı olmaya  davet etti.
 
  
Dağ evlerinde mahsur kalan 8 kişi kurtarıldı
 
Öte yandan, merkez Toroslar ilçesi Arslanköy Mahallesi'nde dağ  evlerinde yaşayan ve kendilerinden haber alınmayan hasta ve yaşlı 8 vatandaşla  ilgili ihbar üzerine çalışma başlatıldı.
 
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekibi, kar kalınlığının yaklaşık 2,5  metre olduğu Arslanköy'e ulaşarak, 8 kişiyi kurtardı.
 
Bu kişilerden ikisi, 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye kaldırıldı.  6 kişi de sağlık ekiplerince yapılan kontrollerinin ardından güvenli bölgeye sevk  edildi.
 

ETİKETLER