Yılmaz net konuştu: Başka kimse zarar görmeyecek

AA |  24 Ağustos 2016 Çarşamba - 19:00 | Son Güncelleme : 24 08 2016 - 20:13

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, meslekten ihraç edilenlerle ilgili listelerde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) dışında kimsenin olmamasını istediklerini belirterek, "Bütün bileşenlerle, HSYK'da herkes bir tek şeye kilitlendik. Yargıda sadece FETÖ mensuplarını temizlemeye çalışıyoruz. Başka hiçbir kimse bundan zarar görmesin diye azami dikkat ve özen gösteriyoruz. Her türlü bilgi ve belgeyi değerlendiriyoruz. Her gelen belge ve bilgiyi, savunmayı ayrıntılı ele alıyoruz" dedi.


 
Yılmaz, HSYK Genel Kurul toplantısının ardından gazetecilere  açıklamalarda bulundu.
 
Genel Kurul'da oy birliğiyle daha önce açığa alınan 2 bin 847 hakim ve  savcının meslekten ihraç edildiğini bildiren Yılmaz, kararın 60 sayfalık  gerekçesinin yazıldığını bildirdi.
 
Yılmaz, ihraç edilenler arasında, hakim ve savcıların yanı sıra  Yargıtay, Danıştay üyeliğinden alınıp hakim ve savcı yapılanların da bulunduğunu  belirterek, KHK'nın 3. maddesi gereğince oy birliğiyle 2 bin 847 hakim ve savcı  hakkında "FETÖ üyeliği, münasebet, irtibat ve iltisak" tespiti nedeniyle ihraç  kararı alındığını kaydetti.
 
 
Kararın gerekçesiyle Resmi Gazetede yayımlanacağını belirten Yılmaz,  KHK'daki değişikliğe göre, Resmi Gazete'deki yayımın ilan hükmünde sayılacağını,  ayrıca cezaevindeki hakim ve savcılarla ilgili ilanların başsavcılıklar  aracığıyla yapılacağını anlattı.
 
Genel Kurul kararlarına yönelik 10 gün içinde yeniden inceleme  isteminde bulunulabileceğini hatırlatan Yılmaz, kararın Resmi Gazete'de  yayımlanmasının ardından 10 günlük sürenin başlayacağını ifade etti. Mehmet  Yılmaz, Genel Kurul'da tekrar görüşülecek yeniden inceleme taleplerinin kabul  edilebileceğini, reddedilenler içinse sürecin kesinleşeceğini anlattı.
 
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 33. maddesinin 5.  fıkrasında, "Genel Kurulun veya dairelerin, meslekten çıkarma cezasına ilişkin  kesinleşmiş kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulabilir, diğer kararları  yargı denetimi dışındadır" ifadelerinin yer aldığını hatırlatan Yılmaz, "Bu  kararımız disiplinle yapılmış bir meslekten çıkarma cezası değil. Disiplin  soruşturmasıyla verdiğimiz bir karar değil, KHK'nın özel hükümleri gereğince  verilmiş bir meslekten ihraç kararı. O yüzden bizim bu kararımız yargı denetimi  dışında. Yapılan bir disiplin soruşturması yok, Genel Kurul sair kararlarından.  33/5'e göre yargı denetimi dışındadır" diye konuştu.
 
Başkan Yılmaz, "Dev bir soruşturmanın başındayız, bizim Kurulumuzun  hiçbir şeyden etkilenmesi yok. Başından beri söyledim. Bu Kurul'da FETÖ'cüden  başka kimse zarar görmeyecek" dedi.
 
648 hakim ve savcı hakkındaki ihraç görüşmesi haftaya
 
Hakim ve savcılarla ilgili görüşmelerin devam edeceğini, gelen  itiraflarla sürekli yeni isimlerin listeye eklendiğini söyleyen Yılmaz, açığa  alınan 648 hakim ve savcının ihraçlarıyla ilgili durumu büyük ihtimalle gelecek  hafta çarşamba günü ele alacaklarını bildirdi. Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"Listelerde, FETÖ'cü dışında kimsenin olmamasını istiyoruz. Bütün  bileşenlerle, HSYK'da herkes bir tek şeye kilitlendik. Yargıda sadece FETÖ  mensuplarını temizlemeye çalışıyoruz. Başka hiçbir kimse bundan zarar görmesin  diye azami dikkat ve özen gösteriyoruz. Her türlü bilgi ve belgeyi  değerlendiriyoruz. Her gelen belge ve bilgiyi, savunmayı ayrıntılı ele alıyoruz.  En hazırlıklı kurum biz olduğumuz halde bu kadar dikkat ve özenle çalışıyoruz ki  bir hata yapmayalım. Biz ne dedik, 'bu çalışma döneminde, KHK'da adı geçen terör  örgütleri dışında, PKK, FETÖ, DHKP-C dışında, onlarla münasebetli, iltisaklı,  irtibatlı olanlar dışında hiç kimse zarar görsün istemiyoruz. Sadece terör  örgütleriyle münasebetli, iltisaklı, irtibatlı olanlar meslekten ihraç edilecek.  Bütün hedefimiz, bütün çalışmamız, çabamız o. En yüksek duyarlılık gösteriliyor.  Terör örgütleri dışında hiçbir kimsenin bu KHK kapsamı içinde değerlendirilmemesi  uğraşı, çabası içindeyiz. Bu kişileri hiç açığa almayabilirdik. KHK yetkisiyle  hemen ihraç edebilirdik. Ama biz önce açığa alıp, 10 günlük bir süre içinde gelen  itirazları, savunmaları değerlendiriyoruz. Bizdeki bilgileri boşa çıkaracak yeni  bilgiler olursa onları değerlendiriyoruz ve ihraç edeceğimiz listenin dışına  çıkarıyoruz."
 
Bir soru üzerine, ihraç edilenlerin özlük hakları durumunun kendileri  dışında gelişeceğini söyleyen Yılmaz, "İlgili KHK hükümleri sabit. Ona göre,  devlet memuru olamayacaklar, kamu hizmetlerinde çalışamayacaklar gibi. KHK  hükümleri gibi işlem yapılacak. SGK da bu hükümler çerçevesinde işlem yapar"  dedi.
 
Başkan Yılmaz, bir başka soruya karşılık da Adil Öksüz'ü serbest  bırakan ve açığa alınan hakimlerle ilgili işlemlerin devam ettiğini belirterek,  "Onlar hakkında ayrı bir müfettiş soruşturması devam ediyor. Onları FETÖ  soruşturmasından çok, oradaki kusurlarından dolayı açığa aldık. Başlangıçta FETÖ  ile ilişkileri saptanmadığı için sulh ceza hakimi zaten onlar" diye konuştu.
 
Yılmaz, açığa alındığı halde durumu şüpheli olanların işlemlerinin  bekletileceğini de kaydederek, "Soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alıp  bekleyeceğiz. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturmasının sonucunu  bekleyeceğiz ama göreve de iade etmeyeceğiz. İhraç etmediklerimiz şüpheli konumda  demektir. FETÖ ile bağlantısı kesinleştiği için bunları ihraç edebiliyoruz. Ama  tamamen masum olduğu ortaya çıkanlar olur, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca  haklarında takipsizlik kararı verilen olursa onları göreve iade edeceğiz"  şeklinde konuştu.
 
Meslekten ihraç edilenler
 
Listede, eski HSYK üyeleri İbrahim Okur, Teoman Gökçe, Nesibe Özer,  Ahmet Kaya, Hüseyin Serter, eski HSYK Genel Sekreteri Neslihan Ekinci, "Kozmik  Oda" soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgili, hakimler Nihal Uslu, Halil  İbrahim Kütük, MHP kurultay davasında verdiği kararla gündeme gelen hakim Burhan  Yaz, Ergenekon Davası hakimleri Hüsnü Çalmuk, Hasan Hüseyin Özese, eski Erzincen  Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i makamında gözaltına alan savcı Osman Şanal,  MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya, Balyoz  davasına onama kararı veren eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyeleri Hamza Yaman,  Abdurrahman Kavun, Ahmet Toker, Cumhur Özen, Fikriye Şentürk, eski Yargıtay Genel  Sekreteri Aydın Boşgelmez, eski Yargıtay üyelerinden Osman Yurdakul, Sefa  Mermerci, Muzaffer Özdemir, Halit Kıvrıl, Ergenekon davası savcılarından Mehmet  Ali Pekgüzel, Cihan Kansız, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Hüseyin  Görüşen ve Şadan Sakınan, eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen de  bulunuyor.