Yıllar sonra rahat "nefes" aldı!

AA |  25 Haziran 2019 Salı - 16:27 | Son Güncelleme : 25 06 2019 - 16:27

Erzurum'da 3 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu astım hastalığına yakalanan doktor Feride Şen Zengin, "bronşiyal termoplasti" yöntemi sayesinde 25 yıldır derman aradığı rahatsızlığından kurtuldu, rahat nefes almaya başladı.


Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) pratisyen hekim  olarak çalışan 28 yaşındaki Feride Şen Zengin, 3 yaşında geçirdiği zatürre  nedeniyle astım hastalığına yakalandı.
 
  
Zamanla hastalığı ilerleyen ve yıllarca gördüğü tedavilerden cevap  alamayan genç doktor, bu süreçte hem sosyal hem de iş hayatında ciddi sorunlar  yaşadı.
 
Zengin, 6 yıl önce BEAH Göğüs Hastalıkları Hastanesinden göğüs  hastalıkları uzmanı Dr. Buğra Kerget tarafından takip edilmeye başlandı.
 
Geçirdiği ataklar neticesinde çoğu zaman hastanede yatarak tedavi  gördüğü için yaşam kalitesi iyice düşen ve son yıllarda neredeyse akciğerlerinin  büyük kısmı çalışmayan Zengin, bir süre önce Kerget tarafından 3 seansta  gerçekleştirilen "bronşiyal termoplasti" yöntemi sayesinde nefese kavuştu.
 
 "Sıkıntılarım neredeyse bitti"
 
Yıllardır derman aradığı hastalıktan kurtulan Zengin, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 3 yaşında geçirdiği zatürre sonrası ilerleyici astım  hastalığına yakalandığını söyledi.
 
Yıllarca hastalığına çare bulamadığını anlatan Zengin, "Hastalık  nedeniyle bütün sosyal hayatım bitmiş, yaşam kalitem azalmıştı. Buğra hoca 2 ay  önce yeni bir tedavi yöntemi olduğunu ve bu yöntemin bana uygulanabileceğini  söyleyince kabul ettim. Tedavi sonrası eskiye nazaran çok iyiyim, şifa buldum."  dedi.
 
 Genç doktor, hayatı boyunca koşmayı ve rahatça yürümeyi istediğini  aktararak, "Bırakın koşmayı tempolu yürüyüş bile yapamazdım. Tedaviden sonra  sıkıntılarım neredeyse bitti. Çok şükür artık tempolu yürüyor, merdiven  çıkamazken şimdi rahatça çıkıyor, arkadaşlarımla da rahatça geziyorum. 25 yıldır  çektiğim hastalığa Dr. Buğra çare buldu." diye konuştu.
 
Zengin, ağır astımlı hastalarda tedavi şansı yüksek olan söz konusu  tedaviyi SGK'nin geri ödeme  kapsamına almasını ve devlet yetkililerinin bu  konuya el atmasını istedi.
 
Feride Şen Zengin'in eşi Dr. Sait Talha Zengin de eşinin hastalığı  nedeniyle ciddi zorluk yaşadıklarını söyleyerek, "Operasyon sonrası çok şükür  iyileşme aşamasına geldi. Tedaviden sonra hayatımızda da gözle görülür  değişiklikler oldu." dedi.
 
 "Bronşiyal termoplasti yöntemiyle olumlu sonuç aldık"
 
 Dr. Kerget ise Feride Şen Zengin'in ileri derecede astımdan dolayı  maksimum dozda nefes açıcı ilaç ve yüksek düzeyde kortizon tedavisi aldığını  belirterek şöyle konuştu:
 
 "Hastamız geçirdiği ataklar nedeniyle sürekli hastaneye yatıyor ve  maksimum düzeydeki tedaviye rağmen düzelmiyordu. Ağır astımlı hastalarda  kullanılan ve SGK tarafından karşılanan 'omalizumab' tedaviyi hastamıza uyguladık  ancak sonuç alamadık. Son çare olarak ülkemizde yeni uygulanan ve SGK'nin  karşılamadığı 'bronşiyal termoplasti' yöntemiyle Feride'nin tedavisinde olumlu  sonuç aldık."
 
Genel anestezi altında ağır astımlı hastalara uygulanan bu yönteminin  hastalara yaşam konforu ve rahat nefes alma imkanı sağladığını vurgulayan Kerget,  bu işlemin 3 seans halinde 21 günlük aralar ile yapıldığını bildirdi.
 
 Kerget, genç doktorda uzun süreli kortizona bağlı kemik erimesi  başladığını dile getirerek "Hastamızda solunum testleri yüzde 50 seviyedeydi,  yani akciğerin yaklaşık yarısı çalışıyor, diğer yarısı çalışmıyordu. Son seanstan  sonra hastamızda tedricen akciğerlerin çalışma oranı yüzde 70'lere kadar çıktı ve  nefes önemli ölçüde rahatladı. İşlem sonrası artık hastamızın kortizon tedavisine  ihtiyacı da kalmadı." ifadelerini kullandı.
 
"Bronşiyal termoplasti masrafları SGK kapsamına alınsın"
 
Ülkede çok sayıda ağır astımlı hasta olduğunu belirten Kerget, bu  kişilerin şifa bulması için "bronşiyal termoplasti" tedavisinin SGK kapsamına  alınmasını istedi.
 
"Bronşiyal termoplasti"nin, genel anestezi altında ağır astımlı  hastalarda nefes darlığına neden olan düz kas dokusu kalınlaşmalarını kamerayla  akciğerlere girerek radyo frekans ısı dalgalarıyla eritme işlemi olduğunu anlatan  Kerget, şunları kaydetti:
 
  "Bronşiyal termoplasti, SGK ödemesinde değil. Şu an tedavinin 3  seanslık maliyeti 10 bin dolar. Bu işlem hastaların hem yaşam kalitesini artıyor  hem de ölüm oranlarını azaltıyor. Bilimsel yayınlarda da bunu görebiliyoruz. Doğu  Anadolu'da ilk kez yaptığımız bu tedavi için bize destek veren BEAH Başhekim  Vekili Dr. Mahmut Avcı'ya müteşekkiriz."
 
Buğra Kerget, geçen yıl Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla Doğu  Anadolu'da ilk kez yapılan ve ileri derecedeki KOAH hastalarının nefesini  rahatlatan "Endobronşiyal valf" uygulaması haberinin servis edilmesiyle Erzurum'a  Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan gibi ülkelerden  hastaların gelip şifa bulduğunu söyleyerek, "AA sesimizi dünyaya duyuruyor,  bundan dolayı mutluyuz." dedi.
 

ETİKETLER