Yeni Zelanda'daki kanlı cami saldırısı ile ilgili Türkiye'den peş peşe açıklamalar!

AA |  15 Mart 2019 Cuma - 8:35 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 12:05

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.


Yeni Zelanda'daki saldırı sonrası Türkiye'den peş peşe  açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki  iki camiye, cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu. "Yeni Zelanda Christchurch’te Nur Camisi'ne yapılan  ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi" ifadelerini kullanan  Kalın, saldırıyı şiddetle kınadı ve ölenlere Allah'tan rahmet diledi. Kalın, mesajında şunları vurguladı:  "Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği  noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık  ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere  karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir."
 
BİNALİ YILDIRIM: BU SALDIRI, IRKÇILIĞIN, AYRIMCILIĞIN VE İSLAM DÜŞMANLIĞININ BİR GÖSTERGESİ OLMUŞTUR

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Binali Yıldırım, Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırısına  ilişkin, "Bu saldırı dünyada yükselmekte olan ırkçılığın, ayrımcılığın ve İslam  düşmanlığının da yeni bir göstergesi olmuştur. Yeni Zelanda halkının ve İslam  dünyasının başı sağ olsun." ifadesini kullandı.

Binali Yıldırım, Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör  saldırısıyla ilgili başsağlığı mesajı yayımladı.

Yıldırım, mesajında şunları kaydetti:

"Yeni Zelanda'daki Nur Camii'nde ibadet ederken alçak bir terör  saldırısına kurban giden Müslüman kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara  acil şifalar diliyorum. Bir insanlık suçu olan terörün, nerede, kimi vuracağını  kimse bilemez. Bu saldırı, dünyada yükselmekte olan ırkçılığın, ayrımcılığın ve  İslam düşmanlığının da yeni bir göstergesi olmuştur. Yeni Zelanda halkının ve  İslam dünyasının başı sağ olsun."

PROF. DR. FAHRETTİN ALTUN: YAPILAN TERÖR SALDIRILARINI EN GÜÇLÜ BİÇİMDE KINIYORUM
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof.Dr. Fahrettin Altun da Yeni Zelanda'nın  Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını  bildirdi.  Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Christchurch'de  yapılan terör saldırılarını mümkün olan en güçlü biçimde kınıyorum. Düşünce ve  dualarımız kurbanlar ve onların sevdikleriyle birliktedir." ifadesini kullandı.
 Birlikten kuvvet doğacağını vurgulayan Altun, "Terörizmin her  türlüsüne karşı birleşme zamanı geldi." mesajını paylaştı. Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor ve Linwood camilerine  cuma namazı esnasında silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda ölü ve yaralıların  olduğu açıklanmıştı.  
 
DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İKİ CAMİYE YAPILAN BARBAR TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUM
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'nın  Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen terör saldırısını kınadı.Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda'nın  Christchurch şehrinde iki camiye yapılan barbar terör saldırısını lanetliyorum."  ifadesini kullandı.Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar  dileyen Çavuşoğlu, "Bu hain saldırıda sadece faillerin değil Batı'da çığ gibi  büyüyen İslam karşıtlığını ve nefreti körükleyen siyasilerin ve medyanın da aynı  derecede sorumluluğu vardır." değerlendirmesinde bulundu.
 
ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Yeni Zelanda Christchurch’te camilere yapılan ırkçı ve İslam düşmanı saldırılarda onlarca kişi katledildi. Bu canice saldırıyı şiddetle kınıyoruz, ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu saldırlar İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucudur. Canilerin yayınladığı bildiri açıkça İslam düşmanlarının kullandığı tüm argümanları biraraya toplamış. İslam düşmanlığını yayanlar bunun bir din ve coğrafyayla sınırlı sonuçları olmayacağını göremiyorlar. Tüm insanlık, tüm dinler ve ülkeler için tehdit üretiyorlar. Camilere düşmanlık üretenler, kiliseleri ve havraları da tehdit ediyorlar.
Nefret ideolojisi tüm insanlığı hedef alır. İslam düşmanlığı sadece müslümanlar için değil tüm insanlık için tehdittir. Bu canice saldırılara tüm dünya beraber tepki vermeli ve karşı koymalıdır. İslam düşmanlığı, insanlık adına mahkum edilmelidir.İslam düşmanlığını açıkça mahkum etmek yerine, daha önce örneklerini gördüğümüz gibi olayı bireyselleştirmek yoluyla, katliamları canilerin kişisel eylemi gibi sunmak ya da canilerin karakter özelliklerine indirgemek nefret ideolojisini beslemek olur.İnsanlık adına, İslam düşmanlığını mahkum etmek herkesin görevidir. Özellikle Batılı dostlarımızın İslam düşmanlığını yüksek sesle mahkum etmesi gerekir" ifadelerini kullandı. 
 
ADALET BAKANI GÜL: ŞİDDETLE KINIYORUM
 
Yeni Zelanda’da camilere ve Müslümanlara yapılan saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İslam’a ve Müslümanlara yönelen fiili saldırı, nefret söylemi ve düşmanca tutumlar bir insanlık suçudur. Şiddetle kınıyorum."dedi.
 
TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP: ŞİDDETLE LANETLİYORUM

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Terörü ve insanlığa karşı  bir tehdide dönüşen İslam düşmanlığını dünyanın her yerine yayma çabasının son  örneği olan Yeni Zelanda’daki Nur Camisi’ne yönelik saldırıyı şiddetle  lanetliyorum." ifadesini kullandı.

Şentop, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'nın Christchurch  kentinde 2 camiye düzenlenen terör saldırısını şiddetle lanetlediğini belirtti.

İngilizce ve Türkçe yaptığı açıklamasında Şentop, şunları kaydetti:

"Terörü ve insanlığa karşı bir tehdide dönüşen İslam düşmanlığını  dünyanın her yerine yayma çabasının son örneği olan Yeni Zelanda’daki Nur  Camisi’ne yönelik saldırıyı şiddetle lanetliyor, İslam alemine ve Yeni Zelanda  halkına başsağlığı diliyorum."

ETİKETLER