Yargıtay'dan Ergenekon kararı!

21 Nisan 2016 Perşembe - 9:41 | Son Güncelleme : 21 04 2016 - 10:33

Yargıtay, 275 sanıklı davada Ergenekon Davası'nda delillerin toplanmasında hukuka aykırılık gördü ve hükmü usul yönünden bozdu


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz ile Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da aralarında olduğu 274 sanıklı Ergenekon davasında sona gelindi. 

ERGENEKON'DA SON KARAR

Yargıtay 16. Ceza Dairesi,  Ergenekon Davası ile Danıştay davasının birbirinden ayrılmasına karar verdi. Ergenekon Davası'nda yargıtay mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. Ergenekonda delillerin toplanmasında hukuka ayrılık gördü ve hükmü tamamen bozdu.  275 sanıklı davada hükümleri tamamen bozdu.

Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, "Ergenekon terör örgütü"nün, kim tarafından ne zaman kurulduğunun, suçlarının, hiyerarşik yapısının ortaya konulmaması, liderinin belli olmaması gibi nedenlerle yerel mahkemenin "Ergenekon terör örgütü" kabulünde isabet bulunmadığına hükmetti.

Öte yandan "İlker Başbuğ Yüce Divan’da yargılanmalıydı" dendi.

9 YIL SONRA...

Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davası, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyetinin son sözü söylemesiyle 9 yıl sonra karara bağlandı.

 

ETİKETLER

ergenekon yargıtay