Vatandaştan büyük destek! 4 ayda 118 bin kişi...

AA |  10 Şubat 2019 Pazar - 11:14 | Son Güncelleme : 10 02 2019 - 11:23

İçişleri Bakanlığınca uyuşturucu ile mücadele kapsamında hayata geçirilen mobil uygulama "UYUMA", yaklaşık 4 ayda 118 bin kişi tarafından cep telefonlarına indirildi.


Bakanlık tarafından yerli imkanlarla geliştirilen UYUMA Projesi, geçen  yıl Eylül ayında hayata geçirildi.
 
Güvenlik güçlerinin uyuşturucu ile mücadelesinde vatandaş desteğini en  üst seviyeye çıkaran uygulama, sanal marketler üzerinden akıllı cep telefonlarına  yüklenebiliyor.
 
Uygulamayı indiren vatandaşlar, kişisel bilgilerini girdikten sonra  SMS ile aldıkları doğrulama kodunu yazarak programı kullanmaya başlıyor.
 
Tek tuşla ihbara imkan tanıyan uygulamada vatandaşlar, isteğe bağlı  açıklama yazabiliyor, suça ilişkin fotoğraf  paylaşımında bulunabiliyor.
 
Uygulamayı kullanan ve ihbarda bulunan vatandaşların kimliği ise  kesinlikle gizli tutuluyor.
 
 
Kullanıcı sayısı 118 bin
 
Şubat ayının ilk haftası itibarıyla 118 bin kullanıcıya ulaşan  uygulama sayesinde emniyet birimlerine uyuşturucu suçlarına ilişkin yapılan 4 bin  32 ihbar, olay yerine en yakın polis ekiplerine iletilerek en kısa sürede  değerlendirmeye alındı.
 
Projeye gösterdikleri ilgiden dolayı vatandaşlara teşekkür eden  emniyet yetkilileri, uyuturucu ile mücadelede vatandaş desteğinin çok önemli  olduğunu belirtti.
 
Yetkililer, uygulamanın daha çok vatandaş tarafından kullanılmasının  önemini vurguladı.