Yeşil yapraklı sebzeler hakkında uyarı

AA |  06 Kasım 2019 Çarşamba - 11:38 | Son Güncelleme : 06 11 2019 - 11:46

Uzmanlar, yeşil yapraklı sebzelerin arasına karışabilecek yabancı otların zehirlenmelere yol açabileceğini vurgulayarak, bunun önüne geçilebilmesi için en önemli noktanın bilinçli tüketim olduğuna işaret ediyor.


Uzmanlar, ıspanağın hasadından sofraya gelmesi sürecinde üretici ve  tüketicinin yabani otları ayırt etme ve mutfakta yeşil bitkilerin temizlenmesi  sırasında dikkat edilmesi gereken detayları, anlattı.

149 VATANDAŞ HASTANEYE MÜRACAAT ETMİŞTİ

Son günlerde İstanbul'un çeşitli ilçelerinde, ıspanak yedikten sonra  ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetler yaşayan 149  vatandaş, hastanelere müracaat etti. Hastaların büyük bölümü tedavilerinin  ardından taburcu edildi. Hastalarda görülen ortak semptomlar sonucunda İstanbul İl Tarım ve  Orman Müdürlüğü'nün harekete geçmesiyle bitkiden numune alınarak analiz edildi. Alınan numunelerde, 620 pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı)  ile ilgili analiz yapılırken, akut zehirlenme yapacak herhangi bir etken maddeye  rastlanılmadığı aktarıldı. Analizlerde, zehirlenmelere sebep olan bitkinin, ıspanak hasadı  sırasında araya karışan güzelavrat otu ile adamotu olduğu belirlenirken  hastalarda görülen semptomların bu otlarda bulunan "atropin" ve "scopalamin"  etken maddelerinden kaynaklandığı açıklandı. Bu kapsamda uzmanlar, özellikle yapraklı ürünlere yabani ot karışması  halinde tespit etme imkanının daha yüksek olduğunu ve bu nedenle bu süreçte  doğranmış ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini aktardı. Vatandaşları bilinmeyen otun tüketilmemesi noktasında da uyaran  uzmanlar, gıda güvenliği noktasında bilinçli tüketimin önemine işaret ediyor.
 
"TOPRAĞIN 3 SANTİMETRE ALTINDAN KESİLMELİ"
 
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Murat  Kapıkıran, ıspanak zehirlenmelerinde adı geçen yabani ot türlerinde "atropin" ve  "scopalamin" adlı etken maddeler bulunduğunu ve bu maddelerin fazla tüketilmesi  durumunda bazı sorunların ortaya çıktığını söyledi.  Kapıkıran, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün konuya ilişkin  yaptığı açıklamayı hatırlatarak, yapılan analizler sonucunda zehirlenmelerin  yabani otların ıspanakların içerisine karışması nedeniyle meydana geldiğini ve bu  vakaların öldürücü olmadığını aktardı.
 
"KABUĞUNU SOYMAKTA FAYDA VAR"
 
Kapıkıran, ıspanak gibi bitkiler ile meyvelerin tüketime hazır hale  getirilmeden önce temizlenme aşamalarında da yapılması gerekenlere değinerek, şu  bilgileri verdi: Sirkenin daha çok mikroorganizma kökenli bulaşıklar için ancak  karbonatın daha çok kimyasallarla ilgili bazikleştirme anlamında etkili olduğu  biliniyor. Bu ikisi de aslında sadece ıspanakla alakalı değil, diğer sebze ve  meyve türlerinin tamamıyla alakalı. Bitkinin içine sirayet etmiş olan sistemik  etkili tarım kimyasallarının çaresi değil. Bunlar sadece dıştan koruma amacıyla  kullanılan kimyasalların çaresidir. Elle sert bir fırça yardımıyla bol soğuk  suyla yıkayarak kimyasallardan büyük oranda kurtulmak söz konusu ama tamamıyla  yok etme şansı yok. Bu nedenle de yıkama ve fırçalama yapmaya rağmen kabuğunu  soymakta fayda var.
 
"BİRÇOK SEBZEDE ZEHİRLİ OT OLABİLİR"
  
Ispanak zehirlenmesine neden olduğu belirtilen güzelavrat otu ve  adamotunun yalnızca ıspanak tarlalarında değil, Türkiye'nin birçok yerinde  yetişme koşulları bulunduğunu aktaran Kapıkıran, "Ispanak 3 sezon  yetiştirilebilir. Sonbahar ekimi türlerinde bahsi geçen yabani otların vejetasyon  dönemleridir. O tarlalarda 3 türlü mücadele yapmak gerekiyor. Bir, elle çekerek  mücadele. İki, dikim aralıklarına göre çapa makineleriyle yapılan mücadele. Üç de  herbisit (zirai mücadele ilacı) kullanımıyla yapılan mücadele." diye konuştu.
 
"EN ÖNEMLİ NOKTA TESPİT EDİLMESİ"
 
Farmasötik Toksikoloji  Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın da vatandaşlara bu süreçte özellikle  marketlerde satılan doğranmış ürünleri almaması yönünde tavsiyede bulunarak, "En  büyük korkum, özellikle ürünlerin ambalajlı, marketlerde doğranmış halde  satılmasındaki tehlikedir. Çünkü doğranmış otun hangisi ıspanak hangisi yabani ot  anlaşılmayabilir. O nedenle vatandaşımızın şu anda bir süre doğranmış ürünü  tercih etmemesi ve bütün ıspanak tüketmesi gerektiğini düşünüyorum." diye  konuştu.