Uyuşturucu taciri DEAŞ’lı Rıdvan

25 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 25 03 2018 - 2:30

Fransa’nın güneyindeki Trebes kentinde üç ayrı saldırıda 3 kişiyi öldüren saldırganın Fas asıllı Fransız vatandaşı Rıdvan Lakdim olduğu açıklandı. Saldırganın uyuşturucu ticaretinden poliste kaydının olduğu belirtildi


Fransa’nın güneybatısındaki Trebes’de 3 ayrı terör saldırısında 3 kişiyi öldüren saldırgan ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Fransız medyasına yansıyan bilgilere göre Fas asıllı Fransız vatandaşı Rıdvan Lakdim isimli saldırganın daha önce uyuşturucu kaçakçılığından poliste kaydının olduğu aktarıldı. Fransa İçişleri Bakanı Gérard Collomb saldırganın ‘küçük bir uyuşturucu satıcısı’ olduğunu söyledi. İçişleri bakanı bir süre istihbarat birimleri tarafından takip edilen saldırganın radikalleşmediği yönünde düşünce oluştuğunu söyledi. Saldırganın saldırıyı tek başına gerçekleştirdiğini aktardı. Fransız medyası, saldırganın tekbir getirdiğini kaydederken, olayı DEAŞ’ın müttefik ülkelerdeki saldırı çağrısı sonrası gerçekleştirdiğini yazdı.

Annesi getirilmiş

Fas asıllı Rıdvan Lakdim adındaki saldırgan sabah saatlerinde Carcassone kentinde bir aracı silah zoruyla durdurdu. Araca ateş açan Lakdim sürücüyü ağır yaraladı, yolcu koltuğunda oturan kişiyi ise öldürdü. Daha sonra araca el koyan 26 yaşındaki saldırgan, Trebes kenti istikametinde hareket ederken yolda karşılaştığı CRS (çevik kuvvet) birimlerine de ateş açtı. Bu sırada bir polis omuzundan yaralandı. İkinci saldırı noktasından hızla uzaklaşan Lakdim, Trebes kentindeki “Super U” adlı markete girdi ve etrafa rast gele ateş açtı. Bu sırada iki kişiyi öldürdü. Olay yerine intikal eden jandarma, içeridekileri hızla tahliye etti.

Saldırganın elinde rehine olarak kalan bir kadın, jandarmalardan biriyle yer değişti. Bu andan itibaren terörle mücadele birimleriyle saldırgan arasında pazarlık başladı. DEAŞ adına eylem düzenlediğini öne süren Lakdim, Paris ve Brüksel saldırılarının hayatta kalan tek faili Salah Abdussalam’ın serbest bırakılmasını istedi. Lakdim’i ikna etmek için olay yerine annesi ile kız kardeşi de getirildi ancak görüşmelerden sonuç alınamadı. Güvenlik güçlerinin uyarılarına ateşle karşılık veren Lakdim ölü olarak ele geçirildi. Rehine jandarma ise ağır yaralı olarak kurtarıldı.

ETİKETLER