Uykusuz kalmak virüsle savaşan hücrelerin sayısını azaltıyor

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 12:06 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 12:16

Uykusuz kalmak virüslerle mücadelede çok önemli olan 'doğal katil hücreler'in sayısını ve aktivitesini azaltıyor. Bu nedenle uyku düzeninin bozulmaması gerekiyor.


Son derece bulaşıcı olan yeni tip corona virüsü kontrol altına almanın önemli adımlarından biri az kişi ile temas etmek. Ancak bunun haricinde evdeki yaşantımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. 
 
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi  Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk bunu sağlamanın en basit yolunun "evde kalmak" ve işleri evden  yürütmek olduğunu belirterek, "Bu noktada birçoğumuz için alışık olduğumuz  ev algısı değişmek durumunda. Evde geçirdiğimiz sürenin bir çeşit 'tatil' ya da  'boş zaman' olarak algılanması, uyku düzeninin değişmesine yol açabilir." dedi.
 
Verimliliği azaltma riski
 
Öztürk, "Nasıl olsa sabah erken kalkıp işe gitmek zorunda değilim."  diye düşünen bireylerin gece geç vakitlere kadar televizyon ya da bilgisayar  ekranı başında uykularından çalmaya başlayabileceklerini dile getirdi.
 
Tüm bunların gece uykusunun kalitesini bozma, etkinliğini ve  verimliliğini azaltma riski taşıdığını anlatan Öztürk, şöyle devam etti:
 
"Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasının yolu, sağlıklı uykudan  geçer. Kısa veya uzun süreli uykusuzluk durumunda bağışıklık sistemi birçok  yönden etkilenir. Sadece bir gece uykusuz kalmak bile özellikle virüslerle  mücadelede önemli olan 'doğal katil hücrelerin' (natural killer lymphocytes)  sayısını ve aktivitesini azaltır. Doğal katil hücreler bir çeşit akyuvardır. Bu  hücreler vücuda giren virüslere karşı savaşır. Vücuda giren ne tür virüs olursa  olsun, düşman ayırt etmeden mücadele eder. Genel bağışıklığımız için önemli  hücrelerdir. Uykusuz kalmak bu hücrelerin sayısını hem de aktivitesini azaltır."
 
Uykunun aşı üzerindeki etkisi
 
Prof. Dr. Öztürk, uyku ve bağışıklık arasındaki ilişkiyi araştıran  çalışmaların bir bölümünün aşılamayla ilgili olduğunu vurgulayarak, şu  değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bu çalışmalardan birinde 4 gün süreyle gecede sadece 4 saat uyku  uyumasına izin verilen sağlıklı bireylere grip aşısı yapılmış ve grip virüsüne  karşı antikor üretiminin 7,5-8 saat uyuyanlara kıyasla yarı yarıya düştüğü  görülmüştür. Yani, yetersiz uyku uyuma durumunda aşı olduğumuz zaman o aşının  sağlayacağı koruyuculuk da önemli oranda azalmaktadır. Bu çalışmayı takip eden  çalışmalarda aynı durumun hepatit A, hepatit B ve H1N1 (domuz gribi) için de  geçerli olduğu gösterilmiştir. Bu aşılar Th1-bağımlı IgG1 ve IgG3 yanıtları ile  ilişkilidir ve bu yanıtlar gece uykusunun yeterli süre ve kalitede alınmasıyla  artmaktadır."
 
Gündüz saatlerinde uyumayın
 
Kovid-19 salgını ile mücadelede, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması  gerektiği uyarısında bulunan Prof. D. Levent Öztürk, "Bağışıklık sorunu yaşamamak  için evde kaldığımız sürede düzenli uyku, uyanıklık saatlerini koruyalım. Gündüz  saatlerinde uyumayalım. Gece alışık olduğumuz saatlerin ötesinde uyanık kalarak  düzenimizi bozmak ve gündüz uykuları ile uykuyu parçalara ayırmak bağışıklık  sistemimizi olumsuz yönde etkileyebilir ve virüsle mücadelemizi bozabilir.  Unutmayalım, uyku süresinden feragat etmek veya kendi isteğimizle az uyumaya  alışmak mümkün değildir. Uykunun pazarlığı olmaz." ifadelerini kullandı.