Urfa’da limuzin vardı da biz mi binmedik!

Kerim Ülker |  23 Nisan 2007 Pazartesi - 20:27 | Son Güncelleme : 23 04 2007 - 20:27

Düğün salonu işletmecisi Bekir Yaşar, Urfa'ya promosyon olarak ilk limuzini getirdi düğün salonu full çekmeye başladı. İşte o ilginç limuzin öyküsü...


Urfa’da düğün salonu işletmecisi Bekir Yaşar, “İşlerimi nasıl büyütebilirim” diye düşündü ve 8.5 metrelik bir limuzin aldı. Salonunu kiralayanlara limuzin servisini promosyon olarak sundu. Yaşar, “Yaz sonuna kadar her akşam bir organizasyon var. Boş gün yok” diyor.

Bekİr Yaşar, Şanlıurfalı bir girişimci. Onu diğerlerinden ayıran ve haber konusu haline getiren ise 37 yaşındaki Yaşar’ın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ilk limuzinini Urfa’da dar ve çamurlu yollara rağmen hizmete sokması.
“Limuzini aşiret ağaları çok sevdi” diyen Urfalı Bekir Yaşar ile konuşurken tanıdıkları, hısımları, yoldan geçenler Urfa ağzıyla “lemuzini akşam hazır eyle” diyorlar. Urfalı Bekir’in “amme hizmeti yapıyorum” dediği 8.5 metre boyundaki 5 bin cc motorlu, 8 silindirli Lincoln marka 1985 model limuzini şimdilik evli çiftlere ve sünnetlik çocuklara düğün salonunu kiralamaları karşılığında promosyon olarak tahsis ediliyor.
“İleride buraya gelen bütün meşhurları bununla karşılayacağım” dediği limuziniyle Urfa’nın yağmurda çamur haline dönüşmüş dar sokaklarında, ’Lorke lorke’ türküsüyle geziyoruz. Şehitlik Çamlık Düğün Salonu’nun sahibi Bekir Yaşar, “Urfa’yı bir kongre merkezi haline getireceğim, Dubai’deki 7 yıldızlı otelin tuvaletinin aynısını Urfa’da yapacağım” diyerek sırada bekleyen pek çok projesi olduğunun altını çiziyor.

Urfa’ya hizmet için varım

Urfalı Bekir’in öyküsü babasının ölümüyle başlıyor: “Henüz 21 yaşındaydım. Liseyi yeni bitirmiştim. Üniversite sınavına hazırlanıyordum, babam öldü. Bana 300 sandalyeli bir kahve bıraktı. Okumak istiyordum ama aileme de bakmam gerekiyordu. Ben de başladım çalışmaya. Şimdi babamdan miras kalan yeri 3 bin sandalyeli 6 dönümlük arazi üzerine kurulu Urfa’nın en büyük düğün salonu haline getirdim.”

Limuzin nerden çıktı?

Bekir Yaşar oldukça dindar bir kişi. Zaten limuzinin olmazsa olmazları içinde yer alan mini barı açtığımızda bunu daha iyi anlıyoruz. Kristal viski bardakları var ama viski yok. Yerine soda ya da ayran tercih edebiliyorsunuz. Yaşar genç yaşına rağmen 2002’de hacı olmak için Suudi Arabistan’a gitmiş. Limuzini de Cidde’deki bir düğün salonunda görmüş. “Kız gibiydi. Alacam dedim. Sordum Kraliyet ailesinde bir şeyhinmiş, düğün salonuna satmış, resmini çektim. Urfa’ya dönünce herkese onu alacam demiştim. Ama kimse inanmıyordu ve ’alırsın alırsın’ diyerek gülüyorlardı. Aradan 5 yıl geçti, cebime parayı koydum ve bir ay önce tekrar Cidde’ye gittim. Limuzini masraflarıyla 20 bin dolara ’trink’ para verip alıp, Suriye üzerinden 2 gün direksiyon sallayarak Türkiye’ye getirdim” diye devam ediyor anlatmaya.

Vali’yi evine bıraktım

Türkiye’ye girerken de büyük ilgiyle karşılaşmış. Sınırda gümrük memurları askerler fotoğraf çektirmiş. Urfa’ya girişini ise şöyle anlatıyor: Urfa’ya girişimi hiç sorma. Rengi de beyaz ya, herkes nasıl bakıyor. Bütün eş, dost görmeye geldi. İçine bindirdim, gezdirdim çarşıda. Vali Bey’e götürdüm ertesi gün, onu da gezdirdim ve evine bıraktım. Çok beğendi. ’Helal sana’ dedi.

Konuklar “Lorke lorke” türküsü ile karşılanıyor

Doğu’nun ilk limuzin servisinde iki şoför çalışıyor. Şoförler her ne kadar şapka taksa da Güneydoğu’nun poşusundan da vazgeçememişler ve ortaya ilginç bir sentez çıkmış. Limuzinde alkollü içki bulunmuyor. Her ne kadar viski bardakları olsa da bu bardaklarla soda ya da ayran ikram ediliyor. Çiftler düğün salonuna kadar yolculuklarına “Lorke lorke” türküsü eşliğinde devam ediyorlar.

Düğünün eşantiyonu bu

Lİmuzİn, düğün yapana bedava. Bekir Yaşar anlatıyor: Limuzini getirdikten sonra işlerim de açıldı. Normalde bu aylarda haftada 2-3 işimiz olurdu. Şimdi her günümüz dolu oldu. Ağustos sonuna kadar full’üz. Baksana bir şoförüm vardı, ikiye çıkardım. Bu limuzin Doğu ve Güneydoğu’da ilk ve tektir. Şimdi Türkiye de ilk ve tek olacak bir limuzin gördüm Riyad’da; 2006 model bir Cadillac. Onu alacağım. Polis gününde Urfa’daki fakir çocukları gezdirdim limuzinle. Sevindi garipler. Aşiret ağaları çok sevdi. Binen bir daha istiyor. Ne yapayım, büyüktür, gezdiriyoruz işte. Urfalı ne hayal ediyorsa getireceğim. Dubai’deki o 7 yıldızlı otelin tuvaletini gördüm. Onu birebir yaptıracağım.

Urfa’ya kongre merkezi
yapacağım, kafaya koydum


Düğün salonu sahibi Bekir Yaşar projelerine 5-6 yıl önce hayal mahsulü diyip gülenlerin şimdi ”Bekir diyorsa yapar“ dediklerini söylüyor. Biz Urfa’ya Bucaklar’ın yaptığı Dedeman otelinin açılışı için gitmiştik. Bekir Yaşar oteli gösteriyor bize ve ”Şimdiki hayalim buraya bir kongre merkezi yapmak. Şu Dedeman Oteli’nden daha büyük olacak“ diyor. Yaşar bir yandan da kalan eğitimine devam ediyor. Geçen yıl Harran Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümünü kazanmış. 2 yıllık bu okulu bitirip 4 yıllık bir okula devam etmek istiyor.

ETİKETLER

0