Üç ilde şiddetli yağış peş peşe uyarılar!

02 Ağustos 2018 Perşembe - 11:48 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 15:36

Rize'de şiddetli yağış nedeniyle bazı dereler taştı. Derelerin taşması sonucu mahsur kalanların kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Ordu'nun Ünye ilçesinde de bazı ev ve iş yerlerini su bastı. İlçenin ortasından geçen Tabakhane Deresi'nin debisi, yoğun yağmurun ardından yükselirken, dere kenarında ikamet edenler anonslarla taşma riskine karşı uyarılıyor.

SAMSUN'un Terme ilçesinde etkili olan sağanak, bazı bölgelerde su baskınlarına neden olurken, tarım arazilerinde zarar meydana geldi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve bazı vekiller bölgede incelemelerde bulundu.


Merkeze bağlı Kömürcüler köyündeki derenin taşması sonucu Muradiye  beldesi ile şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan yol kapandı. Bazı araçlar  akıntıya kapılarak sürüklendi, bazıları su altında kaldı.
 
Dere kenarında bulunan 7 katlı bina, yıkılma tehlikesine karşı tahliye  edildi.
 
Merkeze bağlı Güzelyurt, Güneysu ilçesine bağlı Yukarıislahiye köyleri  ile Kalkandere ilçesinde bazı vatandaşların heyelan ve taşkın sonucu ev ve derede  mahsur kaldıkları öğrenildi.
 
İhbar üzerine AFAD, jandarma ve ilgili kurumların ekipleri, mahsur  kalanları kurtarmak için çalışma gerçekleştiriyor.
 
Karayolları ve belediyelere ait ekipler, yol açma çalışmalarına devam  ediyor.
 
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ile birlikte sel bölgesine geleceği öğrenildi. Bakan ve beraberindeki heyetin bölgede incelemelerde bulundu.
 
8 KİŞİ MAHSUR KALDI

Rize’de etkisini sürdüren şiddetli yağışla meydana gelen sel nedeniyle Güzelyurt ve Islahiye köylerinde 8 kişi heyelanlı bölgede mahsur kaldı. Haber verilmesi üzerine bölgeye AFAD ekipleri sevk edildi. Kömürcüler köyünde ise sel sularının tehdit ettiği 7 katlı bir bina tedbir amacıyla boşaltıldı.

6 ARAÇ SELE KAPILDI


Rize’nin Salarha ve Muradiye beldelerinde taşkın nedeniyle 6 araç sele kapıldı. Araçlarda maddi hasar meydana geldi. Bölgeye ulaşan iş makineleir kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma başlattı. İki beldede çok sayıda ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katları sula altında kaldı.
Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, büyük bir sel afeti yaşadıklarını belirterek “Allah’a şükürler olsun can kaybımız yok. Bölgede yağmur devam ediyor. Müdahale ediyoruz.ö dedi.

 


İŞ MAKİNESİ BÖYLE SÜRÜKLENDI 


Rize'de şiddetli yağışla oluşan sele müdahale eden iş makinesini debizi yükselen dereye akıntıya kapıldı. Sürüklenen iş makinesi derede gözdenm kayboldu. Operatörünün son anda terk ettiği iş makinesinin derede sürüklendiği anlar kameralara yansıdı. 

 

VATANDAŞLAR GÜVENLİ BÖLGEYE ALINDI

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yağmur ve toprak kaymasına  bağlı can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirterek, "Güzelyurt'ta  mahsur kalan vatandaşlarımızı AFAD ve jandarma ekiplerimiz güvenli bölgeye aldı.  Gerekli çalışmalar sürdürülüyor." dedi. 
 
Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışların ardından  bölgedeki tarım arazilerinde toprak kaymaları meydana geldiğini söyledi. Bektaş, "Derelerin taşması ve yollara rüsubat taşıması sonucu  özellikle Muradiye bölgesinde yolun belli bölümlerinde kapanmalar oldu. Bölgede  incelemelerimizi sürdürüyoruz, ekiplerimiz de çalışmalarına devam ediyor." diye  konuştu.
 
Yağışın durduğunu ancak ara ara devam edeceği uyarısında bulunulduğuna  dikkati çeken Bektaş, şu bilgileri verdi:
 
"Biz de vatadaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Bazı vatandaşlarımız  evlerini tedbir amacıyla boşalttı. Yağmur ve toprak kaymasına bağlı can  kaybımızın olmaması sevindirici. Güzelyurt'ta mahsur kalan vatandaşlarımızı AFAD  ve jandarma ekiplerimiz güvenli bölgeye aldı. Gerekli çalışmalar sürdürülüyor."
 
Bektaş, Güneysu ilçesine bağlı Yukarıislahiye bölgesinde ormana  gidenlerin mahsur kaldığı yönünde ihbar olup olmadığı sorusu üzerine, "Herhangi  bir can güvenliği sıkıntıları yok. Yolun kapalı olması nedeniyle güvenli bölgede  bekliyorlar. Arkadaşlarımız onları da bulunduğu bölgeden alacaklar." yanıtını  verdi.
 
Öte yandan, bölgede mahsur kalan 6 kişinin ekipler tarafından  kurtarıldığı, bazı kişilerin ise kendi imkanlarıyla güvenli bölgeye ulaştıkları  öğrenildi.

 

 
 
 
Sel vuran beldenin başkanı: Batıyoruz
 
Rize’de sabah saatlerinde başlayıp etkisini artıran sağanak, sele neden oldu. Merkeze bağlı Muradiye beldesinde, taşan dere beldeyi su altında bıraktı. Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, sosyal medya hesabından “Allah’ım yardım et batıyoruz” paylaşımı yaptı. Bölgeye çok sayıda AFAD ve iş makinesi edildi.
 
Kentte dün etkili olan sağanağın ardından yağış bu sabah saatlerinde de etkisini gösterdi. Yağışlar özellikle kentin merkeze bağlı Salarha ve Muradiye beldelerinde etkili oldu. Muradiye beldesinde aşırı yağış nedeniyle su seviyesi yükselerek taşan dere, beldeyi su altında bıraktı. Yağışın sele dönüşmesiyle, yörede çok sayıda evin zemin ile bodrum katlarını ve bazı iş yerlerini su bastı. Muradiye Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, yağışın sele dönmesi üzerine sosyal medya aracılığıyla “Allah’ım yardım et batıyoruz” yazılı paylaşımda bulundu.
 
Haber verilmesi üzerine beldeye özel idaresine ait iş makineleri ve AFAD ekipleri sevk edildi.
 
Öte yandan şiddeti yağışın kentte akşama kadar süreceği bildirilirken, bölgede meydana gelebilecek olası ani sel, su baskını, yıldırım ve heyelan riski gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği yönünde uyarılarda da bulunuldu.
 
 
MİNİBÜSÜN SELDE SÜRÜKLENMESİ GÖRÜNTÜLENDİ
 
Rize'de şiddetli yağmur hayatı olumsuz etkiliyor. Çamlıhemşin ilçesinde dün yaşanan selde Ayder Yaylası yolu ulaşıma kapandı. Yolda kalan bir minibüsün sel suları ile sürüklenmesi kameralara yansıdı. Görüntülerde aniden gelen selin yol kenarındaki minibüsü sürüklediği görülüyor. Sürücünün, selin geldiğini görünce aracı bırakıp kaçarak kurtulduğu belirtildi.
 
 
 

ORDU'DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Ünye ilçesinde bazı ev ve iş  yerlerini su bastı - İlçenin ortasından geçen Tabakhane Deresi'nin debisi, yoğun  yağmurun ardından yükselirken, dere kenarında ikamet edenler anonslarla taşma  riskine karşı uyarılıyor
 
Ordu'nun Ünye ilçesinde sağanak hayatı olumsuz etkilerken,  gece saatlerinde başlayan yağış nedeniyle birçok cadde ve sokağı su bastı. 
 
İlçede Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere birçok cadde ve sokak  yağmurun etkisiyle su altında kaldı. Bazı mahallelerde etkisini gösteren kuvvetli  yağış, vatandaşlara ve sürücülere zor anlar yaşatırken, ulaşımda da aksamalara  neden oldu.
 
Yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinde su baskını meydana geldi.
 
Ünye Belediyesi ekipleri ise suların boşaltılmasında vatandaşlara  yardımcı oluyor.
 
Kaledere Mahallesi Büyük Hamza Sokak’ta YEDAŞ’ın elektrik tellerini  yer altına alma çalışmaları sırasında toprakla kapatılan alanlar sel suları  nedeniyle aşınınca, o bölgede park halindeki araçlar çukurlara yan yatarak hasar  gördü.
 
Ekipler, yollarda göçük riskine karşı emniyet önlemi aldı. İlçe  merkezi başta olmak üzere çeşitli alanlarda aşırı yağış nedeniyle yol malzemeleri  ve kum birikmelerine karşı iş makineleriyle temizlik çalışması yürütülüyor.
 
Sel nedeniyle Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Okçuluk  Antrenman Sahası da zarar gördü.
 
Derenin debisi yükseldi
 
İlçenin ortasından geçen Tabakhane Deresi'nin debisi, yoğun yağmurun  ardından yükseldi.
 
Derenin taşma riskine karşı anons yapılarak dere kenarında ikamet eden  vatandaşlar uyarıldı.
 
Belediye ve itfaiye ekipleri, gerekli tedbirleri alarak vatandaşlara  yardımcı oldu.
 
Bölgede incelemelerde bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise  250 kişilik ekiple birlikte dün geceden itibaren şehir merkezinde çalışmalar  yürüttüklerini belirterek, hasar olan yerlerde tespit çalışması yaptıklarını  söyledi.
 
 

SAMSUN'DA SAĞANAK SU BASKINLARINA YOL AÇTI

SAMSUN'un Terme ilçesinde etkili olan sağanak, bazı bölgelerde su baskınlarına neden olurken, tarım arazilerinde zarar meydana geldi.

Terme'de, saat 04.00 sıralarında yağan sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Şiddetli yağış, ilçenin Kuzluk ve Sakarlı mahallelerinde etkili oldu. Derelerde taşkınlar olurken, bazı ev ve iş yerlerini de su bastı. Fındık bahçelerinin yaygın bulunduğu bölgede tarım arazilerinde ise zarar oluştu. İlçe merkezinde de yağmur nedeniyle yollarda su birikintileri meydana geldi. Sağanağın Çarşamba ilçesinde de kısmen etkili olduğu belirtildi.

 

 

ETİKETLER