Twitter Donald Trump'ı 'engelleyebilir'

01 Aralık 2016 Perşembe - 15:08 | Son Güncelleme : 01 12 2016 - 15:08

Sosyal medya devi, kurallarına uymadığı takdirde üst düzey devlet yetkililerinin dahi Twitter hesaplarının erişime engellenebileceğini açıkladı. ABD'nin yeni başkanı, özellikle ırkçı ve İslam karşıtı açıklamalarıyla dikkat çekiyor.


Slate dergisine e-posta üzerinden cevap veren Twitter yetkilileri, sosyal mecra uygulamasının kurallarında açıkça belirtildiği üzere tehdit, tacizler ve nefret söylemlerinde bulunan herkesin hesabının engellenebileceğini belirtti.
 
 
ABD Başkanlık Seçimleri sırasında Twitter, bazı aşırı, beyaz ırk üstünlüğüne inanan ve Yahudi karşıtı söylemlerde bulunan Trump destekçilerinin hesaplarını engellemişti.
 
Slate'in sorduğu 'Donald Trump'ın hesabının engellenmesi olası mı?' sorusuna Twitter sözcüsü "Twitter Kuralları tüm hesaplar için geçerlidir, bunlara resmi hesaplar da dahil" diyerek Donald Trump'ın hesabının kuralları aştığı durumunda engellenebileceğinin sinyalini verdi.
 
Trump, kısa süre önce ABD'deki Ohio Devlet Üniversitesi'nde gerçekleşen ve IŞİD'in üstlendiği bıçaklı saldırıyı gerçekleştiren Abdul Razak Ali Artan hakkında "Ülkemizde olmamalıydı" demişti. Somalili bir öğrenci olan Artan, 11 öğrenciyi yaralamıştı.
 
Facebook ise "Facebook kurallarına uymayan paylaşımlar üzerinde inceleme yaparken içeriğini göz önünde bulunduruyoruz. Siyasi söylemler de bu uygulamaya dahil" dedi ve bu yaklaşımın yalnızca Trump'a özel olmadığını belirtti.