Tutuklu Katalan lider cezaevinden seçim kampanyasına katıldı

AA |  19 Nisan 2019 Cuma - 13:57 | Son Güncelleme : 19 04 2019 - 14:21

İspanya'da bağımsızlık yanlısı yasa dışı girişimlerinden dolayı tutuklu yargılanan Katalan siyasi liderlerden Oriol Junqueras, cezaevinde basın toplantısı yaptı.


Madrid'in Soto de Real cezaevinde tutuklu bulunan Junqueras, ülkede 28  Nisan'da yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmasından dolayı Merkez  Seçim Kurulu'nun izniyle cezaevinden seçim kampanyasına katıldı.
 
Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinden milletvekili  seçimlerinde liste başı aday olarak gösterilen Junqueras, 1,5 saat süren basın  toplantısında, Katalonya'nın İspanya'dan bağımsız bir devlet olma düşüncesinin  arkasında olduklarını vurguladı.
 
"Bizim meşru hedefimiz bağımsızlık olmaya devam ediyor." diyen  Junqueras, "Bu sandalyeden kalktıktan sonra cezaevindeki hücreme geri döneceğim.  Ama projemizi savunmayı bırakmayacağım." ifadesini kullandı.
 
Konuşmasında 28 Nisan'daki genel seçimlerden sonra aşırı sağın da  içinde olduğu bir sağ koalisyonun iktidara gelme olasılığını değerlendiren  Junqueras, "Biz, İspanyol devletinde bir aşırı sağ hükümetini hiçbir koşulda  desteklemeyeceğiz. Aşırı sağ hükümet olmaması için elimizden gelen her şeyi  yapacağız." açıklamasında bulundu.
 
İspanya'daki genel seçimlerde Katalonya'dan ilk defa birinci siyasi  parti olarak çıkma fırsatı yakaladıklarını ve bunu gerçekleştireceklerini savunan  ERC lideri, "Eğer İspanyol ve Avrupalı demokratlar bizi sağlam, güvenilir ve  sadık bir müttefik olarak görürse referandumu (bağımsızlık için) yapmaya ve  cumhuriyeti (Katalonya Cumhuriyeti) kurmaya çok daha yaklaşacağız." dedi.
 
Junqueras, genel seçimlerin ardından iktidara gelecek siyasi partinin,  anayasanın 155. maddesini yürürlüğe koyarak Katalonya'nın özerk yönetim hakkını  elinden alması ve merkezi hükümete bağlaması halinde bunun "gayrimeşru ve  adaletsiz" olacağını öne sürdü.
 
Diğer yandan, mevcut durumda Katalonya özerk parlamentosunda  milletvekilliği devam eden ve gerek 28 Nisan'da İspanya'daki genel seçimlerde  gerekse 26 Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan Junqueras, eğer  milletvekili ve Avrupa parlamenteri de seçilirse hangisinde devam edeceği  yönündeki sorulara net cevap vermekten kaçındı.
 
Junqueras, "Ne olacağını görmek gerekiyor. Benim arzum mecliste  milletvekili mazbatasını almak ve sonrasında gereken kararı almak. Öncelik, ilk  seçimde, mecliste milletvekili olmakta. İçinde bulunduğumuz bu derin anormalliği  göstermenin yolu bu." diye konuştu.
 
Bu arada, cezaevinde tutuklu bulunan ve 28 Nisan'daki genel seçimlerde  "Katalonya için Birlik" partisinden aday gösterilen diğer bir Katalan siyasetçi  Jordi Sanchez de Merkez Seçim Kurulu'nun izniyle cezaevinden basın toplantısı  düzenledi.
 
Sanchez, Katalonya'nın bağımsızlık referandumu talebinin "her zaman  masada olacağını" ve mevcut durumda iktidarda olan Sosyalist İşçi Partisinin  (PSOE) seçimleri kazanması halinde "istikrarlı bir ortağa ihtiyaç duyacağını ve  referandumu kabul edeceğini" savundu.
 
Katalonya'daki süreç
 
İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen  Katalonya'da 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan bağımsızlık referandumu ve 27 Ekim  2017'de Katalonya parlamentosunda kabul edilen tek taraflı bağımsızlık  deklarasyonu sonrasında eski Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Carles  Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi İspanya dışına kaçmıştı.
 
İspanya'da kalan sanık Katalan siyasetçilerden 9'u tutuklu, 3'ü de  şartlı serbest olan 12'sinin, Madrid'deki Yüksek Mahkeme'de yargılanmasına ise 12  Şubat'ta başlanmıştı.
 
Savcılık, sanıklar hakkında "devlete karşı ayaklanma" suçundan 7 ila  25 yıl hapis talep ediyor. Davanın ilk duruşmalarında Savcı Javier Zaragoza, "Bu,  İspanya demokrasisinin savunulduğu bir davadır. Bu dava demokrasinin zaferidir."  görüşünü savunmuştu. Savcı Zaragoza'nın, "Katalonya'yı bağımsız bir devlet olarak  yaratma süreci yasa dışıdır. Katalan halkının egemenliği yok, İspanyol halkının  egemenliği vardır. Sanıklar devleti pes ettirmek istiyorlar." şeklindeki sözleri  dikkati çekmişti.
 
Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimler nedeniyle 25 yılla  hakkında en fazla hapis cezası talep edilen eski Katalonya Hükümet Başkan  Yardımcısı Oriol Junqueras ise kendisinin "siyasi tutuklu", davanın da "siyasi"  olduğunu savunmuştu. Junqueras, "Yaptıklarımızın hiçbiri suç değil. Oy kullanmak  suç değil, çünkü böyle bir şey ceza yasasında yok." demişti.
 
Yüksek Mahkeme'de görülen dava devam ediyor.