Türkiye sandık başında! Oy verme işlemi başladı

AA |  31 Mart 2019 Pazar - 7:07 | Son Güncelleme : 31 03 2019 - 16:08

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak bin 389 belediye başkanı ve 50 binden fazla muhtarı seçmek için sandık başında.


Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için  sandık başında. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde  seçmenler, saat 07.00'den itibaren sandık başına giderken, diğer illerde de oy  verme saat 08.00'de başladı. Yaklaşık 57 milyon 58 bin 636 seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullanıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin,  Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun,  Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır  ve Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat  07.00 itibarıyla başlamıştı. Bu illerde oy verme işlemleri saat 16.00'da  tamamlanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde de oy verme işlemi saat  08.00'de başladı. Bu illerde yaşayan seçmenler, saat 17.00'ye kadar oylarını  kullanabilecek.
 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali  Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ve iki torunuyla Tuzla Aydınlı Emlak Konut Cemil  Meriç İlk ve Ortaokulunda oyunu kullanan Yıldırım, burada basın mensuplarına  açıklama yaptı. İstanbul'da, Türkiye'nin 80 vilayetinde, ilçelerde, beldelerde,  köylerde ve mahallelerde yerel seçimlerin yapıldığını ifade eden Yıldırım,  "Seçime oldukça yoğun bir ilgi olduğunu görüyoruz. Seçimler demokrasinin  bayramıdır. Bugün gelecek 5 yıl için yerel yöneticilerimizi seçeceğiz." diye  konuştu. Hem Tuzla Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve mahallenin muhtarı hem  de Büyükşehir Belediye Başkanı adayı için oy kullandıklarını dile getiren  Yıldırım, seçimlerin İstanbul ve 39 ilçe için hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek,  "Seçimlerin kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin, ortak geleceğimiz,  İstanbul için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum." ifadelerini  kullandı.
 
 "Bizimkiler de dedesine oy istiyorlar"
 
 Sorular üzerine Yıldırım, torunlarının bu güzel günde kendilerini  yalnız bırakmadığını belirterek, 6 torunu olduğunu, 2'sinin kura ile belirlenerek  kendilerine eşlik ettiği esprisini yaptı. Bir gazetecinin "Kapıdan girerken küçük bir çocuk yanınıza yaklaşarak,  oy istedi." şeklindeki sözleri üzerine Yıldırım, "Gayet doğal bir şey. Bizimkiler  de dedesine oy istiyorlar." dedi. Seçim çalışmalarının iyi geçtiğini, renkli ve keyifli bir kampanya  yürüttüğünü vurgulayan Yıldırım, İstanbul'u bir baştan bir başa en az iki kez  turladığını, vatandaşlarla bir araya geldiğini, çok güzel anılar yaşadığını,  sohbetler yaptığını söyledi. Vatandaşlardan İstanbul'u dinlediğini belirten  Yıldırım, "Şimdi artık çalışma zamanı. İstanbul için hizmet üretme, proje  gerçekleştirme zamanı." şeklinde konuştu. Youtube kanalından seçim sonuçlarının paylaşılıp paylaşılmayacağına  ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Seçim sonuçları hayırlısıyla belli olsun. Bizim  kanalı izlemeye devam edin." dedi. Yıldırım, soru üzerine seçimi evinden ve ofisten takip edeceğini  söyledi.
 
 
 
Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Mehmet Özhaseki'nin konuşmasından satır başları şu şekilde: "Takdir milletin, millet ne derse o olur. Ankara’mız için de ülkemiz için de hayırlı olmasını diliyorum. Seçim sonuçlarını parti genel merkezinde takip edeceğim. Sonuçları alıp, arkadaşlarımızla değerlendirmelerde bulunacağız."
 
EKREM İMAMOĞLU OYUNU KULLANDI
 
 
Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Ekrem İmamoğlu oyunu kullandı. İmamoğlu ilk açıklamasında, "İstanbul için güzel bir netice olacak" dedi.
 
 CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur  Yavaş, oyunu Çukurambar semtindeki Mehmet Emin Resulzade Anadolu  Lisesinde "Cumhuriyet katı" olarak adlandırılan 2. kattaki 4297 nolu sandıkta  kullandı.  Oy kullanacağı okula eşi Nursen ve kızı Armağan ile gelen Yavaş,  kontrol için nüfus cüzdanlarını görevlilere verdi. Yavaş ailesi, yapılan  kontrolün ardından oylarını kullandı.    Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Mansur Yavaş, sonucun  Ankaralı hemşehrilerine hayır getirmesini diledi.  
 
 
Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen  listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, aynı seçim  türü için birden fazla oy kullanamayacak.
 
 
 OY VERME İŞLEMİ 2 SAATTE TAMAMLANDI
 
Kilis'te 21 seçmenli Tamburalı köyünde oy verme işlemi iki saatte tamamlandı.
 
Seçmenler köyde kamu binası bulunmadığı için yaklaşık 20 yıldır muhtarlık yapan ve bu dönem aday olmayan Sedat Hayta'nın evinde kurulan 1264 nolu sandıkta tercihlerini sandığa attı.
 
İSTANBUL
 
İstanbul'da, 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri  için oy verme işlemi başladı 
 
Kentin 39 ilçesindeki okullarda kurulan sandıklardaki görevliler,  sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara giderek hazırlıklarını  yaptı.
 
Oy kullanacakları okulların önüne gelen seçmenler, saat 08.00'den  itibaren oylarını kullanıyor.
 
İstanbullular, büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye  meclis üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy veriyor.
 
Zeytinburnu'ndaki Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi'ne gelen  bazı vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren okulun önüne gelerek beklemeye  başladı.
 
Seçmenler, saat 08.00 itibarıyla okul kapısından içeri alındı.  Seçmenler, okuldaki görevliler tarafından oylarını kullanacakları bölüme  yönlendirildi.
 
 
 
ANKARA
 
Ankara'da Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemi, saat 08.00 itibariyle başladı.
Ankara'da oy kullanma işlemi saat 08.00'de başladı. 3 milyon 922 bin 163 seçmenin bulunduğu Başkent'te vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacakları okullara gelmeye başladı. Çankaya İlkokulu'na gelen vatandaşlar, heyecan içerisinde oylarını kullandı. Kentte oy kullanma işlemi saat 17.00'a kadar devam edecek.
 
Ankara'da, 12 bin 194 sandığın kurulduğu bin 706 oy verme alanında, 19 bin 538 polis ve 2 bin 663 jandarma olmak üzere toplam 22 bin 201 güvenlik görevlisi görevlendirildi.
 
 
İZMİR
 
İzmir'de 3 milyon 250 bin 780 kayıtlı seçmen, yerel  yöneticilerini seçmek için oy vermeye başladı. 
 
Saat 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başlayan İzmirliler,  büyükşehir belediye başkanını, kendi ilçelerinin belediye başkanını, belediye  meclisi üyelerini ve muhtarları seçmek için oy veriyor.
 
İzmir'de oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar sürecek. Yüksek Seçim  Kurulu (YSK) verilerine göre, İzmir'de 3 milyon 250 bin 780 kayıtlı seçmen 10 bin  142 sandıkta oy kullanıyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 4'ü bağımsız 12 aday  yarışıyor. İzmirliler ayrıca 30 ilçede toplamda 16'sı bağımsız 235 aday için oy  kullanıyor.
 
  
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır,  Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri,  Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun,  Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye  başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar  heyeti" için oy kullanacak.
 
Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye  başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy  verilecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar  meclisi" için oy atılacak.
 
Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel  meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy  pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli  olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.
 
Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu  seçimde de seyyar sandıklar oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda  oylarını kullanabilecek.
 
 
Önce belediye başkanlığı pusulaları sayılacak
 
Seçimde büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı,  belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde,  sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği  ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.
 
Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer  illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak.
 
 
Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler, oylarını kullanmış olsa  bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. YSK  tarafından yayın yasağı kaldırılmadan sonuçlar açıklanamayacak.
 
 
Sandık alanı tedbirleri
 
Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler.
 
Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak.
 
Okuma-yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.
 
 
Seçim günü yasakları başladı
 
Bugün saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.
 
Oy verme süresince bütün kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.
 
 
Düğünler saat 18.00'den sonra yapılabilecek
 
Oy verme günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra yapılabilecek.
 
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.
 
Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
 
Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
 
Bütün yayınlar, saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oyunu  Çankaya'daki Ahmet Andiçen İlkokulunda kullandı. Oktay, "Bugün demokrasi  şöleni. Her zaman olduğu gibi bugün de tüm Türkiye genelinde demokrasi şölenimizi  yaşıyoruz. Hamdolsun ciddi bir katılım oranımız var. İnşallah tüm Türkiye için  hepimiz için hayırlı olacak." açıklamasında bulundu.

 
Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen  listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, aynı seçim  türü için birden fazla oy kullanamayacak.

ETİKETLER