Türkiye'nin 10. şehir hastanesi açılıyor

AA |  11 Temmuz 2019 Perşembe - 14:13 | Son Güncelleme : 11 07 2019 - 14:13

Türkiye'nin 10. şehir hastanesi olan ve yapımı tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen bin 355 yatak kapasiteli Bursa Şehir Hastanesinde hasta kabulüne 16 Temmuz'da başlanacak.


Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,  Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz  ile diğer yetkililer, hastanede yürütülen çalışmaları inceledi.
 
  
Vali Canbolat, merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy mevkisindeki hastanenin  konferans salonunda yapılan değerlendirme toplantısında, Bursa'ya 5 yıldızlı otel  konforunda bir hastane kazandırıldığını söyledi.
 
Şehir Hastanesinin ülkeye ve Bursa'ya hayırlı olmasını dileyen  Canbolat, "Devletimiz, hükümetimiz gerçekten 5 yıldızlı otel konforunda bir  hastaneyi vatandaşımızın hizmetine sunuyor. Ben de Cumhurbaşkanımız başta olmak  üzere bu hastanenin kentimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür  ediyorum." dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş da bu sağlık kompleksinde bütün  detayların düşünüldüğünü ifade etti.
 
En fazla merak edilen konulardan birinin, hastaneye ulaşım olduğunu  dile getiren Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle otobüs seferleriyle  ilgili çalışmamızı yaptık. Demirtaş, BursaRay Küçük Sanayi İstasyonu ve Organize  Sanayi Bölgesi İstasyonu merkezli otobüs seferlerimizi cuma günü başlatıyoruz.  Metro seferleriyle eş güdümlü olacağı için 7-7,5 dakikada bir sefer yapılmış  olacak. Bu ulaşımın ilk etabı. İkinci etapta da Bülent Ecevit Bulvarı'nın  hastaneye kadar ulaşması var. Burada yaklaşık 20-25 milyon liralık bir  kamulaştırma yapılması gerekli. Üçüncü aşama ise raylı sistemin hastaneye kadar  uzatılması. Emek hattının yaklaşık 5,5 kilometre kadar uzatılması. Bu da 1,5-2  yıllık bir süreç alacak. Halkımızın, şehir hastanesine ulaşımının sorunsuz  sağlanması için elimizden gelen tüm çalışmayı yapıyoruz."
 
"Şehir içindeki hastanelerin kapatılacağı" iddiası
 
İl Sağlık Müdürü Akan ise yaptığı sunumda Bursa Şehir Hastanesinin  donanım ve kapasitesi hakkında bilgiler verdi.
 
Şehir içindeki hastanelerin kapatılacağı iddiasına değinen Akan,  deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için haklarında riskli yapı raporu bulunan  Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesinin  taşınacağını aktardı.
 
Akan, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi ile Muradiye Devlet  Hastanesinin yapılacak modernizasyon çalışmalarıyla 250 yataklı butik bir hastane  şeklinde hizmete devam edeceğini anlattı.
 
Kapatılacak hastanelerdeki yatak sayısının 773 olduğunu, buna rağmen  Şehir Hastanesi ile toplam 365 yatak sayısı ve 109 yoğun bakım yatak sayısı  artışı olacağını vurgulayan Akan, Bursa'daki devlet hastanelerinde yatak  sayısının 5 bin 797'ye, özel hastanelerle de bu sayının 7 binin üzerine çıktığını  belirtti.
 
Hasta kabulüne 16 Temmuz'da başlanacak
 
Doğanköy mevkisinde 745 bin 365 metrekare alanda yapılan, bünyesindeki  Genel, Kadın-Doğum Çocuk, Kalp Damar, Onkoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  (FTR), Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) olmak üzere 6 farklı hastanede  toplam bin 355 yatak kapasitesi bulunan Bursa Şehir Hastanesi, 16 Temmuz Salı  günü hasta kabulüne başlayacak.
 
Genel Hastanede 308, Kadın-Doğum Çocuk Hastanesinde 222, Kalp-Damar  Hastanesinde 271, Onkoloji Hastanesinde 254, FTR Hastanesinde 200, YGAP  Hastanesinde 100 yatak bulunuyor.
 
403 poliklinik, 49 ameliyathane, 217 yataklı çocuk ve yetişkin yoğun  bakım ünitesi ile günlük 2 bin 110 acil hastaya müdahale ve toplamda da 36 bin  200 hasta sirkülasyonu öngörülen kompleks bünyesinde yer alan FTR Hastanesi, 200  yatak kapasitesi ile Türkiye'nin en büyüğü konumunda olacak.
 

ETİKETLER