Türkiye'den Hindistan'ın Cammu Keşmir kararına tepki!

AA |  06 Ağustos 2019 Salı - 7:03 | Son Güncelleme : 06 08 2019 - 7:03

Dışişleri Bakanlığınca, Hindistan Anayasasındaki Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370. maddenin iptal edilmesinin, bölgedeki mevcut gerilimi artırmasından endişe duyulduğu bildirildi.


 Dışişleri Bakanlığın'dan yapılan yazılı açıklamada, "Hindistan Anayasasının Cammu  Keşmir'e özel statü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi  artırmasından endişe duyuyoruz." değerlendirmesi yapıldı.  Türkiye'nin, sorunun diyalogla ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM)  kararları çerçevesinde, tüm Cammu Keşmir halkı ile Pakistan ve Hindistan'ın meşru  çıkarları gözetilerek çözüme kavuşturulması dileğinde olduğu vurgulanan  açıklamada, "Ülkemiz tarafların rıza göstermesi halinde bölgede gerginliğin  azaltılması için katkı sağlamaya hazırdır." ifadesi kullanıldı.
 
 Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan  anayasanın 370. maddesini iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan  kaldırmıştı.Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden  Yapılandırılması Teklifi", federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da  (Eyaletler Meclisi) 61 "ret" oyuna karşı 125 "evet" oyuyla kabul edilmişti. Öte yandan, Cammu Keşmir'in eski başbakanlarından Omar Abdullah ve  Mehbuba Mufti ile Cammu ve Keşmir Halkının Konferansı liderlerinden Sajjad Lone  ve Imran Ansari tutuklanmıştı.
 
 Keşmir sorunu
 
İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslikle yönetilen  Keşmir'i, Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a  katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar  verdi.
 
Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın  bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında  yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.   Yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde olan  Keşmir'in yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan, ele geçirdiği bölgeleri  "Cammu Keşmir" eyaleti adında kendine bağladı. Cammu Keşmir, Hindistan'da  Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda.
 Pakistan ise kendi kontrolündeki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız  Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı  kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla  belirlenmesini öngördü.  Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan ise BMGK  kararlarının uygulanmasını istiyor.
 

ETİKETLER