Türkiye'den dünyaya çağrı!

AA |  11 Eylül 2019 Çarşamba - 15:34 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 17:13

Netanyahu'nun Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceği açıklamasına Türkiye'den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez. Uluslararası toplumu, İsrail'in hukukun temel ilkelerini pervasızca ayaklar altına alması karşısında tepki vermeye çağırıyoruz" açıklaması yaptı.


Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim  birimlerini "İsrail'e ilhak etme" yönündeki beyanlarını "İsrail'in onlarca yıldır  devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürü" olarak  tanımlayarak, "Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsünün asla kabul edilemeyeceğini"  bildirdi.   Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Başbakanı  Netanyahu'nun, ?17 Eylül'de gerçekleştirilecek genel seçimleri kazandığı takdirde  Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki  beyanları İsrail'in onlarca yıldır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz  uygulamalarının yeni bir tezahürüdür. Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla  kabul edilemez." değerlendirmesi yer aldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:  "Tüm uluslararası toplumu İsrail'in uluslararası hukukun temel ilke ve  normlarını pervasızca ayaklar altına alması karşısında sessiz kalmayıp, en güçlü  şekilde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye, kardeş Filistin halkının yanında  durmaya ve Filistin Devleti'nin haklı bağımsızlık mücadelesini tüm gücüyle  desteklemeye devam edecektir."
 
 "Netanyahu'nun seçim vaadi ırkçı bir Apartheid devleti"
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuya ilişkin dün paylaştığı  mesajında, "Seçim öncesi her türlü yasa dışı, hukuksuz ve saldırgan mesajları  vermeye devam eden Netanyahu'nun seçim vaadi ırkçı bir Apartheid devleti.  Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar savunacağız." ifadesini  kullanmıştı.
 
 Netanyahu'nun ilhak vaadi
 
Netanyahu, 17 Eylül'de yapılacak erken seçim öncesi düzenlediği basın  toplantısında, yeniden seçilmesi halinde "kısa süre içinde" Batı Şeria'da yer  alan Ürdün Vadisi'nin ABD yönetimiyle koordineli şekilde "İsrail'e ilhak  edeceğini" açıklamıştı. Netanyahu, 9 Nisan'daki genel seçimler öncesi seçimi kazanıp koalisyon  hükümetini kurması halinde yine aynı vaatte bulunmuştu. ABD'nin İsrail  Büyükelçisi David Friedman da İsrail'in Batı Şeria'nın bazı kısımlarını ilhak  etmeye "hakkı olduğunu" iddia ederek, Netanyahu'ya destek vermişti. İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı  Yahudi yerleşim birimi bulunuyor ve buralarda 400 binden fazla Yahudi yerleşimci  ikamet ediyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi  yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.
 

ETİKETLER