Gazetevatan.com » Yazarlar » Çocukların sorularına nasıl cevap verilmeli?

Çocukların sorularına nasıl cevap verilmeli?


Bebekler daha dünyaya gözlerini açar açmaz merakla etrafa bakmaya başlıyor. Her bakışlarında bir “neden”, “niçin” sorusunu yakalarsınız. Konuşmaya başladıklarında ilk kelimelerinden biri “neden” sorusu oluyor? Hatta bir süre sonra bu sorular anne babaları bunaltmaya başlıyor. Yorgun argın bir günün sonunda ard arda gelen sorular gerçekten insanı çileden çıkarıyor. 3 yaşındaki oğlum bazen öyle şeyler soruyor ki ağzım açık kalıyor, ne diyeceğimi bilemiyorum. Aslında oğlumun korkularını, beklentilerini, ruh halini bu sorularla yansıttığını biliyorum. 

Uzmanlar da bu konuya dikkat çekiyor ve hiçbir sorunun göründüğü gibi olmadığını söylüyor. Tara Kitap’tan çıkan ve Dr. Susan Bartell’in yazdığı Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru adlı kitap bu noktada anne babaların imdadına yetişecek türden. Çünkü 3-8 ve 8-12 yaş arasındaki çocuklara yönelik iki ayrı kitap olarak yayınlanan eser, çocukların hangi soruyu neden sorduklarını da açıklıyor. Dr. Bartell, kitabı yazmaktaki amacını “Çocuğunuzun endişelerini, kaygılarını, hatta mutlu anlarını sizinle iletişim kurarak paylaşmasını sağlamakta uzman olmayı -herhangi bir psikolog kadar iyi- öğrenmenize yardımcı olmak” diye açıklıyor. Kitapta ilk önce soruyu bir hikayeyle birleştiren yazar, sonrasında sorunun altında yatan anlamı, sonunda da verilecek en iyi yanıtı açıklıyor. Çocuklarınızın kişisel gelişimini desteklemek ve onlara en iyi şekilde yönlendirmek için okunmaya değer bir kitap.

Soruların ardından güvenlik ihtiyacı var

Kitabı değerlendiren Psikolog Jülide Sevim de anne babalara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Çocukların sorularını dinleyin. Çünkü sorduğu şeyi sormuyordur. Alt metni okumaya çalışmayın, tahmin etmeyin. Yanılırsınız. Bizden daha zekiler ve daha kompleks düşünüyorlar. Sordukları en absürd soruya dahi son derece rahat bir ses tonuyla cevap verin. Bütün soruların gerisinde güvenlik ihtiyacı vardır. ‘Akşam kaçta yemek yiyeceğiz? Babam eve gelecek mi? Bu hafta sonu beraber bir şey yapacak mıyız?’ gibi son derece güncel soruların gerisinde bile ‘Birlikte olmaya devam edecek miyiz? Bana sahip çıkıyor musunuz?’ gibi temel güvenlik sorularını cevaplamaya yönelik bir ihtiyaçtan bahsediyoruz demektir.

‘Uçak düşer mi?’ sorusuna verilecek cevap; ‘Düşmez!’ Tek cümle.”

HAFTA SONU ALTERNATİFLERİ

#RahatOl, Bugün Skechers Sunday!

Spor ayakkabı markası Skechers, #RahatOl yaklaşımıyla başlattığı bir dizi etkinlikle daha fazla hareket etmenin önemine dikkat çekiyor. 7’den 70’e herkesi sağlıklı yaşam için daha fazla hareket etmeye davet eden ve “Rahat ol, hareket her yerde!” diyen Skechers, etkinliklerin ilk adımı olan Skechers Sunday yürüyüşlerini başlatıyor. İki haftada bir Pazar günleri İstanbul’da ünlü isimlerin ve halkın katılımıyla düzenlenecek Skechers Sunday yürüyüşlerinin birincisi 3 Mayıs Pazar günü gazeteci ve Wellness eğitmeni Ece Vahapoğlu liderliğinde saat 12.30’da başlayacak ve Kuruçeşme-Bebek arasında gerçekleştirilecek. Ailece katılmak için iyi bir etkinlik.

Trump AVM’de eğlenceli hafta sonu

Trump AVM Çocuk Katı’nda 2 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’te “Külkedisi” ve 3 Mayıs Pazar günü saat 13.00’te“Küçük Pandalar” oyunu sahneleniyor. Tiyatro oyunlarının ardından, saat 14.00’te başlayacak termometre yapımı atölyesiyle de çocuklar yeteneklerini gösterecekler. Tüm etkinlikler ücretsiz.

Geleceğin mucitleri belirleniyor

“Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda, gençlerin ve çocukların eğitimine farklı projelerle katkıda bulunan Samsung, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve MCD işbirliği ile düzenlenen ve ana sponsorluğunu üstlendiği “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması” ile çocukların yaratıcılığına destek vermeyi sürdürüyor. Yarışmanın 10 finalisti belirlendi. 10 proje, 3 Mayıs Pazar günü de dahil olmak üzere Daily Motion Türkiye Web Portalı üzerinden oylamaya sunuldu. Siz de destek verdiğiniz projeyi seçin.