Gazetevatan.com » Yazarlar » ‘Çocuğunuza her gün söylemeniz gereken 10 cümle’...

‘Çocuğunuza her gün söylemeniz gereken 10 cümle’...

14 Mart 2015 Cumartesi


 
Çocuklarımızla kurduğumuz iletişim çok önemli. Çünkü onların bir ömür boyu yaşayacakları ilişkilerin kodlarını oluşturuyor. Anne babalar çocuklarıyla nasıl iletişim kuruyorsa çocuk da hayatla öyle iletişim kuruyor. İleride anne babayla kuracakları ilişkinin temellerini de aslında çocuklukta atıyoruz. 
 
Çalışan bir anne olarak her akşam eve gittiğimde -eminim birçok anne gibi- mutlaka oğlumu kucaklayıp onun gözlerine bakarak onu çok sevdiğimi söylüyorum. Neyle ilgilenirse ilgilensin bırakıp bana kanalize oluyor. O günü nasıl geçirdiği, parkta neler yaptığı, neler hissettiği de ilerleyen saatlerdeki günlük sohbetimizin parçası. İletişimin insan hayatındaki en önemli “kilit açıcı” olduğunu düşündüğümden bu konu dikkatimi çekiyor.    
 
Pedagog Nuray Erdemli’nin “Çocuğunuza her gün söylemeniz gereken 10 cümle” bu konuda mutlaka okunması gereken bir yazı diye düşünüyorum.    Erdemli’nin uzuncorap.com’da yayınlanan yazısını sizlerle de paylaşmak istiyorum. 
 
1. Bu konudaki çabanı çok beğendim
 
Çocuklarımız her zaman her şeyi mükemmel yapamazlar. Her yaptıklarını övmek, kendilerini doğru değerlendirmelerine engel olur. Çizdiği basit bir resmi sanat eseri gibi övmek yerine resim yapmakla ilgili çabasını övmek onun motivasyonunu artırır. Hayal kırıklıklarını önler.
 
2. Seninle bunu yapmaktan çok keyif aldım
 
Beraber yaptığınız bir şey hakkında birlikte geçirdiğiniz zamanla ilgili böyle bir geri bildirim onu çok mutlu edecektir.
 
3. Şimdi seni dinlemeye hazırım
 
Size bir şey anlatmak istediğinde başka bir işle uğraşırken, yarım yamalak onu dinlemek yerine işinizi bitirip, tamamen ona odaklandığınızı hissettirerek dinlemeniz lazım.
 
4. “Teşekkür ederim” ve “lütfen”
 
Tüm insanların sürekli kullanması gereken bu cümleleri de çocuklarımızdan esirgememeliyiz.
 
5. Hangisini tercih edersin?
 
Çocuklarımız kendileri hakkında karar verebildiklerini hissettiklerinde inatlaşmalardan vazgeçerler ve kendilerine olan güvenleri artar. Onları ilgilendiren her konuda bunu yapabiliriz. Yemek, giysi, gezme, oyun gibi. Çocuğun yaşına göre iki ya da üç seçenek sunabiliriz.
 
6. Biliyor musun bugün ne oldu?
 
Çocuğumuza günün nasıl geçti diye sormak ona biraz sorgulayıcı gelebilir. Onun yerine, kendi günümüzden iyi, kötü, komik, üzücü herhangi bir olayı ve onun bizde yarattığı duyguyu anlatırsak o da bizi kendi günüyle ilgili paylaşımlarda bulunacaktır.
 
7. Seninle gurur duyuyorum
 
Mutlaka çocuğunuz gün içinde gurur duyulacak bir şey yapmıştır. Bunu onunla paylaşmaktan çekinmemeliyiz.
 
8. Bu konuda senin için yapabileceğim bir şey var mı? Yardım edebilir miyim?
 
Çocuğumuzun yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzde ona destek olabileceğimizi bilmesi lazım. Onun yerine, bir şeyleri yapmak yerine ona gereken noktada yardım etmek, başarmasını ya da sorun çözmesini desteklemek bizim görevimiz.
 
9. “Bana yardım eder misin?” “Teşekkür ederim, işimi çok kolaylaştırdın.”
 
Mutlaka gün içinde çocuğumuzun yardımına ihtiyacımız olur. Onun yapabileceği basit bir şeyin bize olan desteğini ona söylemek hem kendini iyi ve işe yarar hissetmesini hem de kendine olan güveninin artmasını sağlar.
 
10. Seni anlıyorum/anlamaya çalışıyorum
 
Çocuklarımızı dinleyerek duygularını anlamaya çalışmalı ve onlara bunu tercüme etmeliyiz. Arkadaşın böyle davrandığı için çok üzüldün/öfkelendin, haksızlığa uğradığını düşünüyorsun, gibi.
Bunların dışında onu sevdiğimizi ve ne olursa olsun yanında olacağımızı, onunla olduğumuz için ne kadar mutlu olduğumuzu söylemek günlük hayatımızın bir parçası olmalı.
 
HAFTA SONU ROTASI
 
Keloğlan / Bir Varmış, Hiç Yokmuş  
 
Zekâsı, şansı ve hazır cevaplılığıyla yediden yetmişe herkesin çok sevdiği masal kahramanı Keloğlan, yine bir dizi macera ile İş Sanat sahnesinde. 15 Mart 2015 Pazar günü 15.00’te İş Sanat’ta gösterilecek Bir Varmış Hiç Yokmuş isimli müzikli oyunda başrolleri Serkan Keskin ve Pamela Spence paylaşıyor. Bilet fiyatları: tüm kademeler: için 20 TL öğrenciler için ise, 15 TL www. Bilgi:?issanat.com.tr (212) 316 10 83 /Bilet için: www.biletix.com (216) 556 98 00