Türk karikatürist İtalya’yı birleştirdi

20 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 2:30

Morandi Köprüsü’nün çöküşü sonrası Türkiyeli karikatür sanatçısı Gökçen Eke’nin çizdiği Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirir halde görüldüğü karikatür sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı


İtalya’da onlarca kişinin ölümüne yol açarak yas ve öfke yaratan Morandi Köprüsü’nün çöküşü sonrası, Türkiyeli karikatür sanatçısı Gökçen Eke’nin çizdiği, Cenova kentinin rakip futbol takımları Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirir halde görüldüğü karikatür sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Sosyal medyanın ardından haber siteleri ve yazılı basın da bu çizime yer verirken ülkenin en büyük spor gazetelerinden Corriere dello Sport bu çizimi önceki gün baş sayfasına taşıdı.
 
Mancini de paylaştı
 
Eke’nin çizimini sosyal medyada paylaşanlardan biri olan Torino takımının oyuncusu Lorenzo De Silvestri, “Çok güzel. Birliktelik. Güç. #Genova” diye yazdı. İtalya milli takımı teknik direktörü Roberto Mancini de lig maçları vesilesiyle Eke’nin sembol haline gelen çizimini paylaştı ve “Futbolun bir oyun oldugunu ve güzel bir taraftarlığın birleştirici olabileceğini ve olması gerektiğini hatırlayalım” dedi.
Son olarak Cenova’da kurbanlar için düzenlenen resmi cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Matteo Salvini de törenden hemen önce Eke’nin çizimini Twitter’da paylaştı. Salvini bu paylaşımında, “Acıda birleştik, gerçek ve adalet arayışında birleştik, pes etmemeye kararlıyız” diye yazdı.
 
‘Derinden etkilendim’
 
3,5 yıldır İtalya’da yaşayan 36 yaşındaki Gökçen Eke BBC Türkçe’ye verdiği demeçte, “İtalya’ya küçük yaşlardan bu yana birçok kişinin derecesine hayret ettiği bir sevgiyle bağlıyım. O yüzden öncelikle böyle bir kaza, ihmal beni çok derinden etkiledi” dedi. ‘Böyle bir facianın yaralarının sarılması için de öncelikle farklı tarafların, farklı düşüncelerin bir araya gelmesi gerektiğini’ düşündüğünü anlatan Eke, “Bunu da şehrin farklı ve sürekli ezeli rekabet halinde olan Genoa ve Sampdoria kulüpleriyle ve taraftarlarıyla sembolize etmeye çalıştım” dedi.

ETİKETLER