Türk Işın tedavisi nedir? Türk Işın tedavisi nasıl yapılır?Türk Işın Tedavisi Yöntemi (TurkishBeam)

28 Haziran 2020 Pazar - 21:48 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 22:00

Diyarbakır'da corona virüs hastasına Türk Işın Tedavisi Yöntemi uygulandı. Corona virüs tanısıyla yatan hastaya uygulanan Türk Işın tedavisi internette merak ediliyor. Peki, Türk Işın tedavisi nedir? Türk Işın tedavisi nasıl yapılır? İşte Türk Işını tedavisi ile ilgili merak edilenler...


Türk ışın tedavisi projesini ilk defa  Diyarbakır'da bir hasta üzerinde uygulandı. Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Diyarbakır Gazi Yaşargil  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal ve Gazi  Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile düzenlediği  basın toplantısında Türk Işın Tedavisi Yönteminin Prof. Dr. Gedik  koordinasyonunda yeni koronavirüs (Kovid,19) tanısıyla yatan 46 yaşında erkek  hastaya uygulandığını söyledi. Peki, Türk Işın tedavisi nedir? Türk Işın tedavisi nasıl yapılır? İşte Türk Işın tedavisi ile ilgili merak edilenler
 
 
TÜRK IŞIN TEDAVİSİ NEDİR?
 
"Türk Işın Tedavi Yöntemi", ilk olarak Türk bilim adamları tarafından "TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi", kısaca "TurkishBeam" adı altında kurulup geliştirildi.
 
TurkishBeam, Türkiye kökenli dünya çapında önemli tıbbi cihaz firması RD Global INVAMED'in 3 yıllık araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu ortaya çıktı.
 
2017 yılından beri bu tedavi yöntemiyle enfeksiyona neden olan patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yürüten RD Global INVAMED, Kasım 2019'dan itibaren bu çalışmalarını yoğun bir şekilde Kovid-19 üzerinde odaklanarak sürdürmeye devam etti.
 
Yapılan hayvan çalışmalarından Kovid-19 ve benzeri viral hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu ve ümit verici sonuçlar alındıktan sonra, Sağlık Bakanlığına klinik çalışma başvurusu yapıldı ve yapılan başvuru 4 Mayıs 2020'de onaylandı.
 
Onayın ardından, insanlar üzerinde uygulanmasına yönelik gerekli çalışmalar başlatılırken, "TurkishBeam Türk Işın Tedavisi", denenmesi ve analizlerinin yapılması için ABD'nin tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından resmi olarak davet edildi.
 
Dünyada ilk defa insan vücudu içerisinde kullanılabilen bu yöntemi, Türk bilim adamları RD GLOBAL/ INVAMED bünyesinde geliştirdi ve dünya tıp otoritelerine duyurdu.
 
Söz konusu teknoloji, günümüzde gelişmiş birçok ülke tarafından Kovid-19 tedavisinde ulaşılmaya çalışılan teknolojik bir hedef olarak görülürken, Nisan ayında uluslararası patent başvurusu PCT/TR2020/050338 numarası ile yapılarak tedavi yöntemin klinik araştırma süreçleri resmi olarak başlatıldı.