Tunus Dışişlerinden Hafter'e "ateşkes" çağrısı

AA |  19 Nisan 2019 Cuma - 13:39 | Son Güncelleme : 19 04 2019 - 13:51

Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, Halife Hafter'le gerçekleştirdiği görüşmede Libya'daki "kanlı çatışmada derhal ateşkes sağlanması" çağrısı yaptı.


Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, Libya'nın  doğusundaki silahlı grupların lideri Halife Hafter ile yaptığı telefon  görüşmesinde, "Libya'daki kanlı çatışmalarda derhal ateşkes sağlanması"  çağrısında bulundu. 
 
Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre,  Cihinavi, başkent Trablus'a askeri operasyon başlatan Libya'nın doğusundaki  silahlı grupların lideri Halife Hafter ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
 
Libya'da Birleşmiş Milletler'in (BM) yönetiminde siyasi çözüm yol  haritasının bir an önce uygulamaya konulmasının gerekliliğine işaret eden  Cihinavi, "Libya'daki sorunun ancak diyalog ve uzlaşıyla çözülebileceğine" işaret  etti.
 
Cihinavi, "Libyalıların bir an önce silah dışında diyalogla  sorunlarını aşabileceği uzlaşı mekanizmaları bulmasının önemine" işaret ederek,  "Libya'da derhal ateşkesin sağlanması ve Libyalıların akan kanının durdurulması"  çağrısında bulundu.
 
Açıklamaya göre, Halife Hafter de "en kısa sürede askeri  operasyonlarını tamamlamayı umduğunu" söyledi.
 
Hafter, telefon konuşmasında Trablus'a gerçekleştirdiği operasyonu  "kanun dışı silahlı gruplara karşı yürüttüğünü ve sivilleri öncelikli olarak  gözettiğini" savundu.
 
Tunus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Cihinavi'nin söz konusu  görüşmesinin, Libya'daki "çatışmanın sonlanması" için tüm taraflarla yürüttüğü  temaslar kapsamında gerçekleştiği paylaşıldı.
 
Cihinavi'nin dün bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Libya Özel  Temsilcisi Gassan Selame ve Libya'da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal  Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir ile görüştüğü aktarıldı.
 
Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine Ulusal  Mutabakat Hükümeti birlikleri de "Burkan el-Gadab" operasyonunu başlatmıştı.
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugünkü açıklamasında, Libya'nın başkenti  Trablus ve çevresindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 213'e  yükseldiğini, yaralı sayısının da bini aştığını duyurdu.