TSK’dan Pendik’teki rehine krizi ile ilgili açıklama

AA |  10 Eylül 2018 Pazartesi - 17:04 | Son Güncelleme : 10 09 2018 - 19:33

TSK’dan yapılan açıklamada "İstanbul/Pendik’te bulunan bir okulda bugün meydana gelen olayın zanlısı olarak tespit edilen şahsın, askerliğini yükümlü piyade er olarak yerine getiren bir personel olduğu ve olay sırasında izinli bulunduğu tespit edilmiştir" denildi.


Pendik'te, nişanlısı olan kadını çalıştığı okulda  yaklaşık 1,5 saat rehin aldıktan sonra teslim olan ve asker olduğu belirtilen  kişi, polis tarafından ikna edildi. 
 
Pendik Yenişehir Mahallesi'ndeki Melek Aknil Çok Programlı Anadolu  Lisesi'nin Okul Aile Birliği'nde görev yapan H.K, okula gelen ve asker olduğu  belirtilen nişanlısı U.D. ile henüz bilinmeyen bir nedenle tartıştı.
 
Kavga eden nişanlıların, tuvaletlerin bulunduğu bölüme gitmesinin ve  U.D'nin bağırarak kimsenin yaklaşmasını istememesinin ardından okulda çalışanlar  polise haber verdi.
 
Bunun üzerine okula çok sayıda polis ve sağlık ekibi yönlendirildi.
 
H.K'nin, nişanlısı tarafından okulun tuvaletinde rehin alındığının  bildirilmesi üzerine, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri ve Asayiş Şube  Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği'ne bağlı müzakere timi de olay yerine geldi.
 
 Güvenlik gerekçesiyle okuldaki görevlilerle öğrenci velileri bina  dışına çıkartılırken, bahçedeki gazeteciler de olay yerinden uzaklaştırıldı.
 
İstanbul Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada,  "Pendik ilçemiz Melek Akbil Meslek Lisesi'nde meydana gelen rehin alma olayı ile  ilgili olarak öncelikle müzakere ekiplerimiz olay yerine intikal etmiş ve  müzakerelere başlamışlardır. Ayrıca yeterli sayıda polis gücü sevk edilerek  gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır." ifadeleri yer aldı.
 
Müzakere timinin yaklaşık 1,5 saat süren çabasının ardından U.D. ikna  edildi. H.K. polisler tarafından kurtarılırken, U.D. teslim oldu. U.D. ile  H.K'nin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
 
Gözaltına alınan U.D'nin üzerinde 2 bıçak bulunduğu bildirildi.
 
TSK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Basın ve Halkla İlişkiler Daire  Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İstanbul Pendik'te bulunan bir okulda bugün  meydana gelen olayın zanlısı olarak tespit edilen şahsın, askerliğini yükümlü  piyade er olarak yerine getiren bir personel olduğu ve olay sırasında izinli  bulunduğu tespit edilmiştir." bilgisine yer verildi.
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise 10 Eylül  günü saat 13.00 sıralarında Pendik ilçesinde bulunan Melek Aknil Çok Programlı  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir şahsın bıçakla rehin alınması olayıyla  ilgili olarak Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Özel Harekat Şube Müdürlüğü  ekipleri ve Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Müzakere Timleri'nin olay yerine  anında intikal ettiği bildirildi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Yapılan müzakere sonucu U.D. adlı şahıs ikna edilerek, gözaltına  alınmıştır. Yapılan incelemelerde, şüpheli şahsın askerlik görevini er olarak  sürdürdüğü ve birliğinden izinli olarak ilimize geldiği, rehin alınan H.K. adlı  bayan şahsın ise Melek Aknil Çok Programlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde  sekreter olarak  görevli olduğu, U.D'nin nişanlısı olup aralarında anlaşmazlık  bulunduğu anlaşılmıştır. Konuyla ilgili tahkikat devam etmektedir."
 
Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında bulunan U.D'nin işlemlerinin sürdüğü  öğrenildi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama
 
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız Ziya  Selçuk, İstanbul Pendik Melek Aknil Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde yaşanan  'rehin alma' olayı sırasında İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin'i telefonla  arayarak bilgi almış, gelişmeler anlık olarak yakından takip edilmiştir."  ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, "Okullarımızda uyum haftasının başladığı böylesi bir günde  yaşanan bu üzücü olayı güvenlik güçlerimizin hassas müdahalesi sonucu zarar  görmeden atlatan personelimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Olay sürecini  hiç kimsenin zarar görmemesi adına titizlikle yöneten ve büyük bir hassasiyetle  görev yapan ve tüm güvenlik görevlilerimize ve İstanbul Valiliğimize teşekkür  ediyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

ETİKETLER