Trump'tan Kuzey Kore açıklaması

AA |  09 Mayıs 2018 Çarşamba - 20:21 | Son Güncelleme : 09 05 2018 - 20:21

ABD Başkanı Donald Trump, daha önceki söylemlerinin aksine, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı görüşme için Kuzey-Güney Kore sınırındaki Askerden Arındırılmış Bölgenin (DMZ) elendiğini açıkladı.


Beyaz Saray'da kabinesini toplayan ABD Başkanı Trump, burada basın  mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Kuzey Kore ile hızlanan diplomasi adımlarından bahseden Trump, Kuzey  Kore'nin elinde tutulan 3 Amerikalının kurtarılması konusunda Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo'ya ve Kuzey Kore lideri Kim'e teşekkür etti. Trump, "Kim'i bu yaptığı  işten dolayı takdir ediyorum." dedi.
 
Daha önce Kim ile yapacağı görüşme için en uygun yerin iki ülke  sınırında yer alan DMZ olduğunu dile getiren Trump, bugünkü açıklamasında ise Kim  ile görüşeceği yeri 3 gün içinde açıklayacağını ve buranın DMZ olmadığını  bildirdi.
 
Trump, Kuzey Kore yapacakları müzakere için de "İki taraf da bir  anlaşmayı müzakere etmek istiyor. Sanıyorum tüm dünya için iyi olacak bir  anlaşmayı müzakere etmek için iyi bir şansımız var." ifadelerini kullandı.
 
ABD Başkanı ayrıca, Pompeo'nun Kuzey Kore'den teslim alınan 3 rehine  ile yolda olduğunu ve yerel saatle gece 02.00 civarında Washington'a ineceğini  ifade etti.
 
Trump, birçok kişinin Kuzey Kore diplomasisi konusunda kendisini Nobel  Barış Ödülü'ne aday gösterdiğini, ancak kendisinin bu tür bir ifadeyi hiç  kullanmadığını söyledi.
 
İran'a yeni uyarı
 
Öte yandan Trump, dün nükleer anlaşmadan çıktığı İran konusunda da  açıklamalarda bulunarak Tahran yönetimine uyarılarda bulundu.
 
İran'ın nükleer programına yeniden başlayabileceğine ilişkin  açıklamaları da değerlendiren Trump, "İran'a bunu yapmamasını öneririm. Eğer  yaparlarsa bunun ağır sonuçları olur." diye  konuştu.
 
ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da dün yaptığı açıklamada, ülkesinin  İran'la varılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015 yılında askıya alınan  İran'a yönelik ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata  geçirileceğini bildirmişti.
 
Söz konusu anlaşma, Obama döneminde İran ile Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile  Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanmıştı. Anlaşmaya imza koyan diğer  ülkeler ise eksiklerin giderilerek anlaşmanın korunması gerektiğini savunuyor.

ETİKETLER