Trump resmen açıkladı!

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 17:56 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 18:37

ABD Başkanı, beklendiği gibi Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert'i BM temsilciliğine aday gösterdi. Trump, Adalet Bakanlığı için ise William Barr'ı aday göstereceğini duyurdu.


ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Birleşmiş  Milletler Daimi Temsilciliği görevine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather  Nauert'i aday göstereceğini  açıkladı. 
 
Trump, Missouri eyaleti ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı  açıklamada, BM Daimi Temsilciliği görevinden istifa edecek Nikki Haley'nin yerine  Heather Nauert'i aday göstereceğini duyurdu.
 
 
Donald Trump, Nauert için "Çok yetenekli, çok akıllı, çok hızlı ve  bence herkes tarafından saygı görecek.'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Nauert, aday gösterilip ABD Senatosunda onaylanması durumunda  Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevini bırakıp Nikki Haley'nin yerini alacak.
 
Nauert'in ''zayıf öz geçmişi'' nedeniyle Senatodaki onay sürecinin zor  olabileceği, onaylanması durumunda ise şimdiye kadar ''en tecrübesiz'' BM  büyükelçilerinden biri olacağı yorumları yapılıyor.
 
Daha önce Amerikan Fox News kanalında sunuculuk yapan Nauert, Trump  yönetimi iş başına gelince Dışişleri Bakanlığı sözcülüğüne getirilmişti.
 
Trump'ın kabinesinde çok az sayıdaki kadınlardan biri olan Nikki  Haley, 9 Ekim'deki açıklamasında BM Daimi Temsilciliği görevinden istifa  edeceğini belirtmişti. Haley'nin yıl sonuna kadar görevini sürdüreceği  bildirilmişti.
 
Trump'ın adalet bakanı adayı William Barr olacak
 
ABD Başkanı Donald Trump, adalet bakanlığına geçen  hafta vefat eden ABD'nin 41'inci Başkanı George H. W. Bush döneminde de bu görevi  yürüten William Barr'ı aday göstereceğini duyurdu. 
 
Trump, Missouri eyaletindeki bir konferans için Washington'dan  ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, adalet bakanı adayı olarak William Barr'ı  göstereceğini söyledi.
 
Başkan Trump, Barr için "İlk günden bu yana bu görev için benim ilk  tercihimdi." değerlendirmesinde bulundu.
 
Barr, baba Bush döneminde de adalet bakanı olmuştu
 
1950'de New York'ta doğan Barr, 1991-1993 yılları arasında, geçen  hafta 94 yaşında hayatını kaybeden ve Baba Bush olarak bilinen George H. W. Bush  döneminde  adalet bakanlığı görevini yürütmüştü.
 
Barr, 1973-1977 yılları arasında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nda  (CIA) da görev almıştı.
 
ABD basınına konuşan kaynaklar, dün Trump'ın Barr'ı adalet bakanlığına  aday göstereceğini iddia etmişti.
 
Trump, geçen ay Adalet Bakanı Sessions'ı görevden almıştı
 
ABD'de geçen ay yapılan ara seçimlerde Temsilciler Meclisinde  üstünlüğü Demokratlar'ın ele geçirmesinin ardından Trump, Adalet Bakanı Jeff  Sessions'ın görevine son vermişti.
 
ABD basınında konuya ilişkin yapılan yorumlarda, Trump'ın Sessions'ın  görevine son vermesine özellikle kendisi hakkında yürütülen Rusya soruşturmasına  karşı yeterli mücadeleyi vermemesi gerekçe gösterilmişti.
 
Trump'ın adalet bakanlığı görevine geçici olarak Adalet Bakan  Yardımcısı Rod Rosenstein yerine Özel Kalem Müdürü Matthew Whitaker'ı  getirmesinin nedeni ise Whitaker'ın Rusya soruşturmasına karşı aldığı sert  pozisyon olarak görülüyordu.
 

ETİKETLER