Trump imzaladı! Polonya'ya ilave bin asker...

AA |  13 Haziran 2019 Perşembe - 7:20 | Son Güncelleme : 13 06 2019 - 7:20

ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını artıracak yeni savunma anlaşmasını imzaladı.


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Polonya'da askeri mevcudiyetini arttırma kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.Trump ile Duda, Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşmenin ardından basına açık olarak ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını artıracak yeni savunma anlaşmasını imzaladı.
Anlaşmanın imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen  iki lider, başta ABD-Polonya ilişkileri olmak üzere birçok konuda açıklamalarda  bulundu.
 
Trump'ın açıkladığı ilave asker sayısı değişti
 
Toplantıdan kısa süre önce aynı konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  "Polonya'ya ilave 2 bin asker göndermeyi görüştüklerini" kaydeden Trump, ortak  basın toplantısında ise anlaşmada "bu ülkeye geçici olarak bin civarında asker  göndereceklerinin" yazılı olduğunu açıkladı.
 
Trump ayrıca, Polonya'nın ABD'de 30'dan fazla F-35 savaş uçağı sipariş  ettiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
 
ABD Başkanı ayrıca, Polonya'nın Amerikan firmalarından ilave 8 milyar  dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz alma konusunda da mutabakata vardığını  açıkladı.
 
Söz konusu yeni anlaşmalarla iki ülke arasındaki iş birliğinin önemli  şekilde artacağını kaydeden Trump, NATO şemsiyesi altında güçlü bir Polonya'nın  ittifakın geleceği için değerli olduğunu vurguladı.
 
Öte yandan, Duda'nın "Rusya'yı dost mu düşman mı olarak görüyorsunuz?"  şeklindeki bir soruyu geçiştirmesi üzerine Trump, "Umarım Polonya'nın Rusya ile  harika ilişkileri olur. Umarım bizim de Rusya ile iyi ilişkilerimiz olur."  değerlendirmesini yaptı.
 
Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakından sonra 2016'da yapılan anlaşma  sonucunda ABD, Polonya'ya bir miktar asker göndermişti.
 
Polonya Devlet Başkanı Duda daha önce, ülkesinde daimi bir Amerikan  üssü açmayı ve bu üsse "Fort Trump" adını vermeyi teklif ettiklerini açıklamıştı.
 
NATO KARARDAN MEMNUN
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin  Polonya'da askeri mevcudiyetini arttırma kararını memnuniyetle karşıladığını  belirterek, "Bu, ABD'nin Avrupa güvenliğine olan kararlı bağlılığını ve  transatlantik bağların sağlamlığını ortaya koymaktadır." açıklamasında bulundu. 
 
Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, NATO'nun  halihazırda Polonya'da güçlü bir mevcudiyeti bulunduğunu anımsattı.
 
NATO'nun yakın zamanda ABD güçlerinin Polonya'ya yerleştirilmesini  desteklemek amacıyla 269 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldığını kaydeden  Stoltenberg, ABD'nin Polonya'daki askeri mevcudiyetini artırma kararının  ittifakın savunma ve caydırıcılığına katkı sağlayacağının altını çizdi.
 
"Bu, ABD'nin Avrupa güvenliğine olan kararlı bağlılığını ve  transatlantik bağların sağlamlığını ortaya koymaktadır." ifadelerini kullanan  Stoltenberg, ABD'nin kararının, NATO'nun uluslararası yükümlülükleriyle de uyumlu  olduğunu belirtti.
 
ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda,  ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını artıracak yeni savunma anlaşmasını imzaladı.  Anlaşmaya göre, ABD Polonya'ya bin civarında ilave asker gönderecek.

ETİKETLER