Trabzon'da sel can aldı!

AA/DHA/İHA |  18 Haziran 2019 Salı - 16:56 | Son Güncelleme : 19 06 2019 - 2:21

Trabzon'un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde şiddetli sağanak yağışlar sonrası oluşan sel suları nedeniyle ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti. 7 kişi de kayboldu.


Olay bugün öğle saatlerinde Araklı ilçesi Çamlıktepe Mahallesi'nde meydana geldi.
 
Edinilen bilgiye göre, bölgede yaşanan şiddetli sağanak yağışlar sonrası su taşkınları yaşanırken, ilk belirlemelere göre 3 kişi sele kapılarak hayatını kaybetti. Bölgeye AFAD, itfaiye, belediye ve sağlık ekipleri sevk edildi.
 
 
BAKAN PAKDEMİRLİ AÇIKLAMA YAPTI
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Araklı Kaymakamlığı binası önünde gazetecilere yaptığı  açıklamada, gündüz saatlerinden itibaren olayı takip ettiklerini belirterek, "En  önemli üzerinde durduğumuz konu kayıplarımız. Öncelikle can kayıplarımız maalesef  daha evvel sayın valimizin açıkladığı 2 can kaybı şu saat itibariyle 3 can  kaybına çıktı. Ben bu kayıplarımız için hepsine Allah'tan rahmet diliyorum."  dedi.
 
Hayatını kaybeden ve şu an kayıp olan vatandaşlarla ilgili bilgi veren  Pakdemirli, "Kayıplarımızdan bir tanesi Araklı Belediyesi görevlimiz, bir tanesi  imam hatip görevlimiz, bir tanesi de vatandaşımız. 7 vatandaşımız hala kayıp.  Bunların 3'ü Büyükşehir görevlisi, bir tanesi DSİ görevlisi, 3 de vatandaşımız  kayıp. 4 yaralımız var. Yaralılarımızın durumu iyi. Tahliyeleri yapıldı.  Helikopterlerle gerekli yerlere sevkleri yapıldı. Onların sağlık durumlarında  önemli durum yok." diye konuştu.
 
"Meteoroloji olarak gerekli uyarıları yaptık"
 
Bölgenin ayın 13'ünden beri ciddi yağış aldığına dikkati çeken  Pakdemirli, "Biz de meteoroloji olarak ciddiyetle ayın 13'ünden beri sürekli  rapor yayınlayarak bu bölgeyi takip ediyoruz. Ayın 13'ü perşembe günü ufak çaplı  bir taşkın oldu bu bölgede ve hemen 10 tane araç, 3'ü DSİ'nin, 4'ü büyükşehirin,  3 tanesi de Araklı Belediyesinin olmak üzere 10 araçla çalışmalar başladı. "dedi.
 
Pakdemirli, öğle saatlerinde meteoroloji olarak gerekli uyarıları  yaptıklarını işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"Yani sel, taşkın ve heyelanla ilgili saat 12 civarında uyarılarımızı  yaptık ama en nihayetinde bu işler Allah'ın işi nerden ne olacağını da  bilemiyorsunuz. Gerekli uyarılar yapılmış olmasına rağmen yani kısaca tabir  edecek olursak dağın bir parçasından, dağın bir tarafından kopan bir parça  aşağıda dere yatağına geliyor ve dere yatağında sürüklenen çamurlu su aşağıdaki 4  binayı yıkmış. 4 bina ev, altlarında da 2 adet iş yeri var. 2 adet iş yerimizi  yıkıyor. Tabiki bu rusubatlar da bu çamurlu sular da aşağıda eğimin azalmasıyla  beraber bir barajlama oluşturuyor. Bu barajlamayla beraber de şu an itibariyle  Araklı-Bayburt kara yolu trafiğe kapalı durumda. Sabah saatlerinden itibaren tüm  ekipler hem DSİ hem Büyükşehir hem de AFAD'ın ekipleriyle beraber bu kara yolunun  bir an evvel açılması gayreti içerisinde olacağız. Ama burada en önemli olan şu  an üzerinde durduğumuz kayıplarımızı 7 tane kayıp vatandaşı buluyor olmak".
 
Ekiplerin sabaha kadar bu çalışmaları devam ettireceklerini aktaran  Pakdemirli, şunları kaydetti:
 
"76 vatandaşımız tahliye edildi şu ana kadar ve bu konu ile ilgili  erken saatlerde gelen ve bizi de ilgilendiren bir haber vardı. Oradaki HES'in  hidroelektrik santral borusunun patlaması akabinde de böyle bir olay olduğu  söylendi. Tamamen bu gerçek dışıdır çünkü tamamen doğal bir olaydır. Tamamen  doğal sebeplerle olmuş bir olaydır. Tamamen doğal sebeplerle de dağdan bi parça  koparak bir heyelana sebebiyet vermiştir. Tabi teselli olarak görebileceğimiz bir  şey daha var. Aşağıdaki okulda da geçen cuma itibariyle 200'ün üzerinde çocuğumuz  okuyordu. İyi ki okullar tatildi. Çocuklarımız da böylelikle tehlikeden kurtulmuş  oldu. Sabah ışıklarıyla inşallah ilk incelemelerimiz için bölgeye gidiyoruz.  İçişleri Bakanımız da bölgeye hareket etmiş durumda onunla birlikte de inşallah  Sayın Valimizle birlikte de çalışmaları inşallah koordine ediyor olacağız."
 
 
"Yaraları sarmak için buradayız"
 
Devletin her kurumu ile burada olduğuna dikkati çeken Pakdemirli,  şöyle konuştu:
 
"Yaraları sarmak için buradayız. Vatandaşlarımızla beraber olacağız.  Şu anda bizim için en önemli konu 7 kayıp vatandaşımızı inşallah sağ salim bulma  umudu içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ek takviye olarak da biz Orman  Genel Müdürlüğümüzün iş araçlarını da en yakında bir yerde konumladık. Eğer  ihtiyaç olursa bunları da bölgeye sevk ederek, bölgede bundan sonra yağışa  sebebiyet, yani yağıştan dolayı bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde iş  makinalarımızla ağır bir çalışma ortamına girerek gündüz saatlerinden sabahın ilk  ışıklarından itibaren konuyu tam anlamıyla koordine ediyor olacağız ve gerekli  çalışmaları da yapıyor olacağız. Ben hepimize başta Araklı hemşehrilerimize,  Trabzonlulara ve tüm Türkiye'mize geçmiş olsun diliyorum."
 
Bakan Pakdemirli, "Bir gazetecinin iki mahalle var burada yaşam devam  ediyor mu? sorusuna da, "Emniyet tedbiri olarak vatandaşlarımız buralardan  tahliye edilmiş durumda. İlerleyen saatlerde de tehlike geçtikten sonra  vatandaşlarımız tekrar evlerine dönebilecekler. Yağışımız öğleden sonra tekrar  biraz daha hızlanacak meteorolojinin verdiği rapora göre o yüzden ek tedbirleri  almadan vatandaşlarımızın buraya dönmesini çok doğru bulmuyoruz." yanıtını verdi.