• Haberler »
  • Çalışma Hayatı Haberleri »
  • Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ne zaman? Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar olacak? İşte taşeron maaş zammı, tayin hakkı, ödenekler

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ne zaman? Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar olacak? İşte taşeron maaş zammı, tayin hakkı, ödenekler

31 Mayıs 2020 Pazar - 19:41 | Son Güncelleme : 31 05 2020 - 19:56

Taşeron ve 4/D'li işçiler ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tüm dünyayı etkileyen corona virüs salgını sebebiyle ertelenmişti. KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları belirlenmiş ve uygulamaya konmuştu. Taşeron 2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ilk defa taleplerini iletecek. Yeni Ekonomi Programına göre ise açıklanacak enflasyona göre taşerona zam masaya yatırılacak. Belediyelerde çalışan işçilerin toplu sözleşmeleri ile diğer kurumlarda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmelerinin tarihleri belli oldu. Peki, Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ne zaman? Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar olacak? Taşeron işçilerin bayram ikramiyeleri artacak mı? İşte taşeron maaş zammı, tayin hakkı, ödenekler hakkında merak edilenler...


950 bin taşeron yapılacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden çıkacak sonuca odaklandı.  Yüzdelik dilim, tayin hakkı, enflasyon zammının masaya yatırılacağı Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile taşeron işçilerin alacakları maaş zam oranları belli olacak. Binlerce taşeronun gözü maaş zammı, tayin hakkı, ödeneklerin oranlarının artırılması, görev tanımı gibi çok sayıda önemli konunun görüleşeceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin önemli gündem maddelerinden biri de taşeron işçilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi ödenen bayram ikramiyesi. Bayram ikramiyeleri, taşeron maaş zammı, tayin hakkı, ödenekler ile ilgili önemli konu başlıklarının Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ele alınması bekleniyor. Peki, Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ne zaman? Taşeron işçilerin maaş zammı ne kadar olacak? Taşeron işçilerin bayram ikramiyeleri artacak mı? İşte taşeron maaş zammı, tayin hakkı, bayram ikramiyeleri ve ödenekler hakkında merak edilen her şey...
 
2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesi taşeron işçilere yüzdelik dilim düzenlemesi ile ek zam beklentisi gündeme gelmişti. Taşeron işçilerin ve sendikaların uzun süredir gündeminde olan yüzdelik dilim düzenlemesi de Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde gündeme gelmesi bekleniyor. 
 
TAŞERON İŞÇİLER NE KADAR ZAM ALACAK?
 
Yeni Ekonomi Programında, eski enflasyona göre değil , yeni yılda beklenen enflasyona göre TİS görüşmelerinde zammın masaya yatırılacağına karar verilmişti. Özellikle Belediye işçileri ile 4/D'li işçilere maaş zamları , 2021 için beklenen 9,51 'lik enflasyona göre hesaplanacak. 2023 maaş zammı için ise beklenen 8.52 'lik TÜFE 'ye göre bir hesaplama yapılacak.
 
TAŞERON İŞÇİ YÜKSEK ENFLASYONDAN ETKİLENDİ!
 
2018 yılından bu yana YHK ile imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'ne bağlı olarak yılda yüzde 8 oranında maaş zammı alan işçiler, yüksek enflasyon karşısında oldukça kayıp yaşadı. Bu sorunun çözülmesi için çeşitli mecralarda seslerini duyurmaya çalışsalar da çözüm için Toplu Sözleşme görüşmeleri işaret edildi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ise 2020 yılı TÜFE tahmini 9,98 olarak açıklandı. 2021 yıl sonu enflasyonu beklentisi ise 9,51 olarak açıklandı. 2022 TÜFE beklentisi ise 8,52 olarak açıklandı.
 
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMESİ ERTELENMİŞTİ!
 
Corona virüs nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin ertelenmesi ile ilgili karar Resmi Gazete 'de yayımlanmıştı. Toplu sözleşmeler Temmuz ayına kadar olmayacak. Bu nedenle belediye işçilerinin toplu sözleşmeleri , corona virüs salgınının durmasını bekleyecek. Eğer bir 3 aylık erteleme daha olmazsa belediye işçilerinin sözleşmelerinin Ağustos ayında, diğer işçiler için ise daha önce açıklanan 31 Ekim 2020 tarihinde TİS görüşmelerinin başlaması bekleniyor.
 
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÜNDEMİNDE HANGİ KONULAR OLACAK?
 
2020 yılı zamları ile birlikte taşeron işçilerin tediye ikramiyeleri artacak. Maaşlara göre ödenen bu ödemelerde yapılan kesintilerin olmaması noktasında taşeron işçilerin talepleri bulunuyor. Bu talep kabul edilirse tediye ikramiyesi ödemeleri brüt maaş üzerinden doğrudan ödenecek.
 
Diğer bir talep ise eğitim yardımı kapsamında. Taşeron işçilere Eylül ayında yapılan eğitim tutarlarının oranlarının yükseltilmesi talep ediliyor.
 
Taşeron işçilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi 75 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemelerden yapılan kesintiler sonrası ödenen tutar 53 TL seviyesinde. Bu bayram ikramiyelerinin artırılması da TİS görüşmelerinde ele alınması bekleniyor.
 
2020 yılı içerisinde yapılacak olan görüşmelere katılacak olan işçi sendikası mali konuların yanında sosyal haklar konusunda işçilerin talebini iletecek. Bu noktada ele alınması beklenen tayin hakkı da görüşmelerde yer alacak. KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları o dönem yayımlanan bir genelge ile belirlenmiş ve uygulamaya konmuştu. Bu alanda 2020 yılı görüşmeleri ilk defa taleplerin iletileceği görüşme olacak.
 
Taşeron işçilerin maaş zammı konusunda yapılması beklenen en önemli düzenleme yüzdelik dilim ile ek zam. Yüzdelik dilim konusunda açılan davalar ve bu davalardan sonra işçiler lehine alınan kararlar bulunuyor. Bu kararların ardından bir işçi sendikası tüm çalışanları adına dava açmayı hazırlandığını duyurdu. Tüm taşeron işçiler bu konuda herhangi bir dava sürecine girilmeden Çalışma Bakanlığı'nın bu konuda adım atmasını bekliyorlar.