TOKİ kura çekilişi ne zaman olacak (2020)? TOKİ sosyal konut kura sonuçları ne zaman belli olur?

17 Ocak 2020 Cuma - 17:28 | Son Güncelleme : 18 01 2020 - 15:25

TOKİ kura çekilişi ne zaman 2020? Sorusu TOKİ sosyal konut başvurusu sona ermesinden sonra araştırılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını söyleyerek kuralarının ne zaman çekileceğini müjdeledi. Peki, TOKİ kura çekilişi ne zaman 2020?


TOKİ 100 bin sosyal konut kampanyası sona erdi. 100 bin konut için bir ayda 1 milyon 187 bin 127 vatandaş başvuru yaptı. En çok başvuru 367 bin 142 adet ile İstanbul'da oldu. İstanbul'u 73 bin 316 ile İzmir, takip etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği ve 16 Aralık'ta ilk başvuruların alındığı 100 bin sosyal konut projesine vatandaşın yoğunluğu dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yürütülen TOKİ başvurusunda toplanan konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek. Sonrasında da başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecek.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN 2020?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını, kuraların şubat ayında çekileceğini duyurdu. Ancak şubat ayının kaçında çekileceği belli değil.

 
İSTANBUL'DA TALEP PATLADI

Hükümetin dar gelirliler için başlattığı ucuz konut kampanyasında en güçlü talep İstanbul'dan geldi. Toplam 10 bin konutun satışa sunulduğu projeye 367 bin kişi başvurdu. İstanbul'u 73 bin 618 ile İzmir, 55 bin 480 başvuru ile Bursa ve 17 bin 316 başvuru ile Ankara takip etti. Bu rakamların kesinleşen son verilerle bir miktar daha artması bekleniyor.

Gazetecilerin, 100 bin sosyal konut projesindeki başvuru rakamlarına  ilişkin sorusunu da yanıtlayan Kurum, "Çok büyük bir teveccüh oldu projemize, 100  bin sosyal konut projesine 1 milyon 209 bin başvuru oldu. 100 bin sosyal  konutumuzu da ilk 3 ay içerisinde yerlerini, projelerin tamamlayıp ihale süreci  ile birlikte inşaatlarına da başlayacağız ve İnşallah bir buçuk yıl içerisinde de  100 bin sosyal konutumuzun tamamını vatandaşlarımıza yapıp, teslim etmiş  olacağız." bilgisini verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 100 bin sosyal konut  başvurularındaki illere ilişkin de açıklama yapan Kurum, "Başvuruların en çok  olduğu iller İstanbul'da 375 bin başvuru oldu, İzmir ilimizde 75 bin, Bursa'da da  56 bin başvuru oldu ve diğer illerimize de yine başvuru sayıları ayırdığımız  kontenjanın oldukça üstünde. Dolayısıyla bir projemize inşallah 2021 yılında da  aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bu ülkede alt gelir grubu vatandaşlarımızın  tamamının ev sahibi olacağı şekilde bu projemizi yürüteceğiz. Bu ülkede inşallah  evi olmayan vatandaşımız kalmayacak şekilde bu projeyi de yürütmüş olacağız."  diye konuştu.

140 BİN LİRAYA EV

 

Dar gelirli vatandaşlar kira öder gibi 240 ay sabit taksitle ev sahibi olabilecek. 75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 14 bin TL peşinat veren vatandaş, 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle ev sahibi olacak. Taksit ödemeleri ise sözleşme tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacak. Güvenin göstergesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın 100 bin sosyal konut inşasına başlayacağını söyledi. Erdoğan, "Hamdolsun başvurusu kesinleşen genel toplam, 1 milyon 187 bin 127. Bu nereden geliyor? Demek ki halkımız, şu anda yönetimine güveniyor. Söylenen neydi? 'Konut satışı olmuyor, konutlar satılmıyor.' Eğer siz güven verirseniz benim halkım gelir senden konutu alır ama güven vermezsen almaz. Şimdi bütün bu plan ve projeler aynı zamanda neyi çağrıştıracak? Bu önemsediğimiz akıllı şehir planlamalarını, çağrıştıracak" dedi.

Çekiliş noter huzurunda Konut kurası noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlere konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak. En az yüzde 40 engeli olan vatandaşlara da konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak. Her iki kategoride de ayrılan kontenjanın üzerinde gelen taleplerde gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategorilerden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak. Kurada çıkmayanın parası iade edilecek Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubelerinden geri alabilecek. Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecek.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından yeniden konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.