TOKİ 100 bin konut projesinde başvurular sona eriyor! TOKİ kuraları ne zaman çekilecek?

15 Ocak 2020 Çarşamba - 9:03 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 14:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen ve her yıl yapılması planlanan TOKİ 100 bin konut projesinde başvurular bugün sona eriyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde 2+1 ve 3+1 planında evler inşa edilecek olan TOKİ 100 bin konut projesi, yatay mimari anlayışı ile yapılacak. Peki TOKİ 100 bin konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek? İşte detaylar...


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen ve her yıl yapılması planlanan TOKİ 100 bin konut projesinde başvurular bugün sona eriyor. Yatay mimari anlayışı ile yapılacak olan 100 bin konut projesinde İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde 2+1 ve 3+1 planında evler inşa edilecek. Peki TOKİ 100 bin konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek? İşte detaylar...
 
TOKİ 100 bin konut projesinde başvurular bugün sona eriyor. Banka ve e-Devlet üzerinden başvuruların alındığı TOKİ 100 bin konut projesinde 2+1 ve 3+1 konutlar yatay mimari anlayışı ile yapılacak. Başvuru sürecinden vatandaşlardan 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için ise 1.000 TL başvuru ücreti alınıyor. Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilebiliyor. TOKİ 100 bin konut projesine başvuruda bulunabilmek için vatandaşların başvuru yapacağı bölgede 1 yılı aşkın süredir ikamet ediyor olması ve başvuru yapacak olan kişinin kendisi üzerine ev olmaması gerekiyor.
 
TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?
 
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
 
T.C. vatandaşı olması,
 
Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 
Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).
 
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
 
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 
Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 
Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.
 
BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ NELER?
 
Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)
 
Başvuru sahipleri;
 
Nüfus Cüzdanı ile birlikte;
Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az %40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.
 
Başvuru işlemleri sırasında;
 
2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.
3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.
(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
 
E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ
 
Başvuru sahibi;
 
E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Başvuru Bedeli'nin yatrılması gerekmektedir.
Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
Internet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyurulur...
 
 
 
TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?
 
“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.
 
1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 
2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 
3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
 
Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.
 
1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.
Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.
 
İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.