TEB Genel Müdürü: Önlemler işe yarıyor

13 Ağustos 2018 Pazartesi - 14:35 | Son Güncelleme : 13 08 2018 - 14:57

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici hükümetin dövizdeki dalgalanmayla ilgili yaptığı hamlelerle ilgili açıklama yaptı.


Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel  Müdürü Ümit Leblebici, "(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve  Merkez Bankası kararları) Alınan önlemlerin işe yaradığını görmeye başlıyoruz."  dedi. 
 
Leblebici, AA muhabirine son günlerde yaşanan gelişmeler ile ilgili  yaptığı değerlendirmede alınan önlemlerin işe yaradığını görmeye başladıklarını  belirtti.
 
Çünkü piyasada döviz kurunda bir stabilizasyon başladığını ifade eden  Leblebici, "Genel olarak döviz kuruna yönelik halkımızın alım talebi yok. Normal  akışına dönmeye başladık. Bunun üzerinde alınacak gerekli önlemler de BDDK ve  Merkez Bankası tarafından kurgulanır ve alınır. Birkaç gün içinde piyasanın daha  normale dönmesini bekliyoruz." dedi.
 
Leblebici, bankalardan mevduat çekme iddialarına ilişkin ise bunun  aslı astarının olmadığını söyledi.
 
Herkesin ufak tefek talebinin olabildiğini ama genele yaygın bir talep  görmediklerini dile getiren Leblebici, "Bankacılık sektörünün sağlam olduğunun  göstergesi şu, Merkez Bankası brüt rezervlerinde zorunlu karşılığı alırsanız,  gelen döviz tevdiat hesabı talebinin büyük kısmını karşılayabilecek kadar  rezervimiz var. O nedenle burada endişe edecek bir şey yok. TL tarafında zaten  problem yok. Sistemin bu tür spekülatif atakları rahatlıkla karşılayabilecek  kapasitesi bulunmaktadır." diye konuştu.
 
TEB Genel Müdürü Leblebici, mevduata el konulacağı iddialarına ilişkin  ise ,"Bunlar aslı astarı olmayan, spekülatif haberler. Zaten Cumhurbaşkanımız  'biz hiç bir şekilde serbest piyasa ekonomisinden taviz vermeyeceğiz' dedi.  Bundan daha öte iyi niyet gösterilebilecek bir cümle yok diye düşünüyorum."  ifadelerine kullandı.
 

ETİKETLER