Son dakika! Bakan Berat Albayrak: IMF planımız yok

16 Ağustos 2018 Perşembe - 16:11 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 9:27

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF ile görüşmelerinin olmadığını belirterek “Bundan sonra da yabancı para fonlamamızı küresel piyasalardan sağlayacağız” dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılara mali disiplinden taviz verilmeyeceği mesajını vererek, yapısal reformları öne alacaklarını söyledi. Albayrak, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünya genelinde 6 bin 100 yabancı yatırımcıyla yaptığı telekonferansta volatilitenin ekonomik temeller yüzünden artmadığını belirterek, “Türkiye zorlukların tamamen farkında, bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız. Yeni makro ihtiyati tedbirlerle daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız” diye konuştu. 
 
Sıkı mali tedbirler
 
Bakan Albayrak, uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde, Türkiye ekonomisinin öncelikleriyle kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi. 
“Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız” diyen Berat Albayrak,  şu noktaların altını çizdi: 
 
Yatırım üssü olacağız
 
“IMF ile herhangi bir göruşmemiz yok. Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel amacımız bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmak. Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle ilgisi yoktur. Bu durum tamamıyla politik gelişmeler ve yatırımcıların Türk bankacılık sektörüyle ilgili algılarındaki bozulmayla ilgili.” 
 
Sermaye kontrolü ajandamızda değil
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak. Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir. Piyasa güvenini artırmak için her adım atılacak. Yapısal reformlar önceliğimiz” ifadesini kullandı.
 
Tasarruf için bakanlara görev
 
Potansiyel bir mali kural üzerinde çalıştıklarını kaydeden Bakan Berat Albayrak, “Merkez Bankası, mali politika ile paralel adımlar atacak. İddialı tasarruf programı için tüm bankalara görev verildi. Vergi yapılandırmalarından önemli gelir bekliyoruz” diye konuştu. 
 
Güçlü AB için güçlü Türkiye istiyoruz
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz’la da telefonda görüştü. ABD’nin yaptırım kararları ve Türkiye ekonomisine karşı atılan adımların değerlendirildiği görüşmede, ekonomik iş birliğini güçlendirecek adımların atılması ve bu konuda karşılıklı çalışmalara başlanması için görüş birliğine varıldı. Scholz, güçlü Türkiye ekonomisinin hem Almanya hem AB için büyük önem taşıdığını belirtti. Albayrak da ABD tarafından başlatılan haksız uygulamalar sonrası Almanya’dan gelen destek açıklamalarından duyulan memnuniyeti dile getirdi. Albayrak ve Scholz, bakanlık heyetlerinin en kısa sürede karşılıklı çalışmalara başlamasının ardından, 21 Eylül’de Berlin’de bir araya gelme konusunda mutabık kaldı.
 
Bankaların açığı yok
 
Bankacılık sektörünün sağlıklı olduğunun altını çizen Berat Albayrak, “Bankalara yakın zamanda stres testi yaptık. Türkiye’nin bankacılık sektörü güçlü ve sağlıklı. Bankalardan büyük bir mevduat çıkışı olmadı. Şu an piyasa düzensizliği ile uğraşıyoruz. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Bankacılık sektörüne destek  verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz” ifadesini kullandı. 
 
Halkbank’a ceza beklemiyoruz
 
ABD Hazine Bakanı Mnuchin ile iyi iletişim içerisinde olduklarına değinen Albayrak, “Halkbank ile ilgili ceza beklemiyoruz. Gerekirse Halkbank’ın arkasında dururuz” dedi.
 
Katar paketinde ne var?
 
Albayrak, Katar’ın 15 milyar dolarlık yatırım kararına dair detayları da paylaştı. Albayrak, “Katar anlaşmasının farklı bileşenleri var. Katar yatırım paketi swap kanallarını da doğrudan yatırımları içeriyor” dedi.  Berat Albayrak, birkaç hafta içinde ek fon kaynaklarını açıklayacaklarını ekledi. 
 
 
İYİMSERLİK ARTTI, DOLAR DÜŞTÜ
 
TL’de son dönemde yaşanan değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsü ve Katar’dan Türkiye’ye hızlı şekilde 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapılacağının açıklanmasıyla birlikte dolar/TL’de düşüş trendi haftanın dördüncü gününde de devam etti.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarıyla iyimserlik bir kademe daha artarken TL’nin dün dolar karşısındaki değer kazancı ise yüzde 4’ü aştı. Bu verilere göre TL önceki gün olduğu gibi dün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında açık ara en çok değer kazanan para birimi oldu. 
 
Pazar gününü pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra yönünü aşağı çeviren dolar/TL önceki günü 6 seviyesinin hemen üzerinde tamamlamıştı. 
 
Albayrak etkisi
 
Dolar/TL dün sabah devam eden iyimserlikle güne 6 civarında başladıktan sonra sabah saatlerinde 5.80’li seviyelere geriledi. Reuters’a konuşan bankacılar bu düşüşte Katar başta olmak üzere Ortadoğu’dan ve ilişkilerin toparlanma eğilimine girmesiyle birlikte AB’den gelebilecek kaynaklara ilişkin beklentilerin belirleyici olduğunu belirttiler.
 
Albayrak’ın açıklamalarıyla birlikte dolar/TL’de iyimserlik de kuvvetlendi. Kur, açıklamaların ardından günün en düşük seviyesi olan 5.70’in altını test ettikten sonra 5.75 civarında seyretti.
 
Şekerbank Başekonomisti Gülay Girgin, “İlk yatırımcı toplantısıydı. Genel olarak iyi buldum çünkü söylemler Türkiye ekonomisinin sorunlarının farkında olunduğunu ve mantıklı çözümlerin hazırlandığını gösteriyor. Enflasyonun ekonomiye negatif etkilerine dikkat çekilmesi ve enflasyon tek haneye düşürmesinin ilk hedef olarak açıklaması da çok değerli. Sürdürülebilir büyüme söylemleri de önemli. Mali disipline verilen değer de vurgulandı. Bunlar bir arada düşünüldüğünde ekonominin her sorunu yatırımcılar karşısında dile getirilip güven sağlanabileceğini gösteriyor” dedi.