İstanbul'da askeri helikopter düştü! 4 asker şehit oldu

11 Şubat 2019 Pazartesi - 19:14 | Son Güncelleme : 12 02 2019 - 8:54

İstanbul Çekmeköy'de Kirazlı Mahallesi'nde bir site içerisine zorunlu iniş yapan askeri helikopter düştü. Helikopterin kalkışından 34 dakika sonra düştüğü öğrenildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada 4 askerin şehit olduğunu duyurdu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Çekmeköy'de askeri helikopterin düşmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter'dan 'İstanbul’da dört kahraman silah arkadaşımızın şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili inceleme için Millî Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlendirilmiştir. Kapsamlı incelemeyi müteakip sonuç kamuoyu ile paylaşılacaktır.' açıklamasında bulundu.

Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği, Çekmeköy'de 4 askerin şehit olduğu helikopter kazasına ilişkin yayın yasağı kararı verdi.


Alınan bilgiye göre, İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde bir site içerisine zorunlu iniş yapan askeri helikopter, henüz belirlenemeyen nedenle düştü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 4 askerin şehit olduğunu, sivil yaralının bulunmadığını açıkladı. 
 
İSTANBUL VALİSİ: 4 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU
 
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, askeri helikopterin Çekmeköy ilçesi Kirazlıdere Mahallesi  Sultangazi Caddesi Parkverde Sitesi'ne düşmesi sonrası olay yerine gelerek, incelemelerde bulundu.
 
Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Yerlikaya, saat 18.51  itibarıyla 4. Kara Havacılık Alayı'na ait bir askeri helikopterin düştüğünü  hatırlatarak, "Şu an için bilinmeyen bir sebepten dolayı Çekmeköy ilçemiz  Kirazlıdere Mahallemiz hemen şu ardımızda görünen site içerisine maalesef  düşmüştür." diye konuştu.
 
 
 
Olay yerine 2 dakika içerisinde itfaiye ve sağlık ekiplerinin sevk  edildiğini belirten Yerlikaya, şöyle devam etti: 
 
"4 askerimiz yaralı olarak Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne  ulaştırılmıştır. Ama az önce İl Sağlık Müdürlüğümüzden aldığımız habere göre,  maalesef 4 askerimiz şehit olmuştur. Milletimizin, ordumuzun başı sağ olsun.  Üzüntümüz büyük. Olayla ilgili savcılığımız adli tahkikata başlamıştır. Silahlı  Kuvvetlerimiz idari tahkikatla alakalı, kaza kırımla ilgili, teknik raporla  ilgili çalışmalara başlamıştır." 
 
Yerlikaya, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tekrar başsağlığı dileyerek,  kazada başka bir yaralanma ve can kaybı olmadığını sözlerine ekledi. 
 
 
 
Enkazda soğutma işlemlerinin tamamlandığını aktaran Yerlikaya, kazanın  sebebinin incelemelerden sonra ortaya çıkacağını söyledi.
 
 
İncelemeler sırasında İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da Vali  Yerlikaya'ya eşlik etti.
 
Kazanın gerçekleştiği alanda jandarma ve polis ekipleri geniş güvenlik  önlemleri alırken, bazı askeri yetkililerin helikopterin enkazında incelemelerde  bulunduğu öğrenildi.
 
Sitenin etrafı emniyet şeridiyle kapatılırken, vatandaşların alandan  uzaklaşması için sık sık anons yapılıyor.
 
DÜŞEN HELİKOPTER 34 DAKİKA HAVADA KALMIŞ
 
Çekmeköy'de saat 18:51'de düşen 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopter havalandığı Samandra'ya geri dönecekti. Helikopterin saat 18:17'de "ilim02" çağrı adı ile kalkış yaptığı öğrenildi. 
 
SİZİ TOPRAĞA DEĞİL YÜREĞİMİZE GÖMDÜK!
 
 
 
 
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: İNCELEME BAŞLATILDI
 
Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, "İstanbul / 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterimiz, henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de kaza kırıma uğramıştır. Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz." dedi. 
 
Kanal D İstihbarat Şefi Emrullah Erdinç'in olay yerinde aldığı bilgiye göre, emniyette yer alan ilk kayıtlara göre, askeri helikopterin irtifa kaybettiği, kademeli olarak alçaldığı, kendisine uygun bir alan aradığını, askeri lojmanların olduğu kısımda inmeye hazırken dengesini kaybederek yere doğru çakıldığı bilgisi geldi.  Yaralıların çevredeki insanlar tarafından hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.
 
 
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Çekmeköy'de askeri  helikopterin düşmesine ilişkin soruşturma başlattı. 
 
Alınan bilgiye göre, Başsavcılık, Çekmeköy'de bir site içerisine  zorunlu iniş yapan askeri helikopterin düşmesine ilişkin soruşturma açtı.
 
Soruşturma kapsamında, olayla ilgili inceleme yapmak üzere bir  başsavcıvekili ile iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi.