Sır perdesi aralanıyor!

DHA |  10 Eylül 2013 Salı - 18:44 | Son Güncelleme : 10 09 2013 - 18:44

Göreme'de Japon turistlerden birini öldürüp diğerini yaralayan şahıs yakalandı


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Avrupa Birliği (AB) ortaklaşa düzenlenen ’Ayrımcılık’ konulu foruma katılmak için Nevşehir’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Göreme’de Japan kadın turistin öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirip, hastanede tedavisi süren yaralı kadın turisti ziyaret etmek istediğini söyledi.Avanos İlçesi’ndeki formun açılışından sonra Nevşehir’e gelen Bakan Eroğlu, gazetecilerin olayla ilgili soruları üzerine, "Japon kadın turistin ölümünden son derece üzgünüz. Böyle bir olayı asla tasvip etmiyoruz. Suçun fail veya fallelerinin bir an önce yakalanacağına inanıyorum" dedi. Veysel Eroğlu, hastanedeki durum elverdiği takdirde olaydan yaralı olarak kurtulan Japon kadın turisti de ziyaret etmek istediğini söyledi.

YARALI TURİST YAZILI İFADE VERDİ, 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Halen Nevşehir Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavisi süren Hoshie Teramatsu’nun, konuşamadığı için ifadesini yazarak verdiği öğrenildi. Japon turistin, kendilerine saldıranın uzun boylu, iri yapılı bir kişi olduğunu söylediği belirtildi. Polis ekiplerinin ifadedeki eşkale uyan şüpheli bir kişi gözaltına aldığı, ardından da jandarma ekiplerine teslim ettiği öğrenildi. Şüpheli kişinin jandarmadaki sorgusunun sürdüğü belirtildi.

Göreme halkı, ev ve işyerlerine Japon bayrakları asarken, turizm firmaları ve turist rehberleri de saat 15.30’da olay yerinde toplanma kararı aldı. Grup, buraya karanfil bırakıp olayı protesto edecek.

JAPON TURİSTLER BİSİKLET KİRALAMIŞ

Nevşehir’in Göreme Beldesi’nde bıçaklı saldırıya uğrayan 2 Japon kadın turistin, bölgeyi gezmek için bisiklet kiraladığı orta çıktı.

Öz Capadocia bisiklet kiralama şirketinin ortaklarından Tacihan Özdemir, "Dün saat 10.15 gibi gelip bisiklet kiraladılar. Göreme halkı olarak yastayız. Bunu yapan insan değil. Göremeli değil. Çok üzgünüz. En yakın dostumuz olarak gördüğümüz bir ülke Japonya. Çok neşeli, eğlenceli iki gençti. Bizimle şakalaştılar. Bölgeyi gezmek istediklerini söylediler. Rose Vadisi’ne gideceklerini söylediler. Muhtemelen önce orayı gezdiler. Sonra olayın olduğu Zemi Vadisi’ne geçtiler" diye konuştu.

’JAPONLAR, TÜRK İNSANINI TANIYOR’

Bölgeye gelen Japon turistlere rehberlik yapan Caner Gürellier ise "15 yıldır Japon turistlere memleketimizi tanıyoruz. Bu ülke için verdiğimiz bütün emekleri, kağıt gibi buruşturup çöpe fırlatıyor. Lütfen gereği neyse yapılsın. Çok üzgünüz. Zaten turizmin geldiği noktada birçok gerginlik yaşıyoruz. Bütün turizmciler diken üstünde. Hiç iyi olmadı. Umarım gereği yapılır. Bölgeye gelen Japon turistler olaydan dolayı tedirginlik yaşamıyor. Çünkü bizi tanıyorlar. Türk insanını tanıyorlar. Havaalanında karşıladığımız andan itibaren nasıl davrandığımızı, kendileri için neler yaptığımızı biliyorlar. Hepsi çok rahat. Bunu normal bir insanın yapmadığını biliyorlar" diye konuştu.

JAPON TURİST, ŞÜPHELİYİ TEŞHİS ETTİ

Göreme Beldesi’ndeki Zemi Vadisi’nde dün bıçakla saldırdığı japon kadın turistlerden 22 yaşındaki Mai Kuriharac’ı öldürüp, aynı yaştaki Hoshie Teramatsu’ı ağır yaraladığı iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Volkan D.’nin eski sabıkalı olduğu belirtildi.

Şüpheli Mustafa Volkan D. teşhis için yaralı Japon turistin tedavi gördüğü İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hoshie Teramatsu, arkadaşını öldürüp kendisini yaralayan Mustafa Volkan D.’yi teşhis etti.

Suçlamayı kabul etmeyen Mustafa Volkan D., jandarmada sorgusunun tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecek.

BAKAN EROĞLU, HASTANEDE JAPON TURİSTİ ZİYARET ETTİ

Nevşehir’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Mehmet Ceylan ile birlikte, Göreme’de dün meydana gelen saldırıdan yaralı olarak kurtulan Japon turist Hoshie Teramatsu’yu tedavi gördüğü İ. Şevki Atasagun Devlet Hastanesi’nde ziyaret ederek, "Geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Bakan Eroğlu, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada "Japon mağdureyi burada ziyaret ettik. Sağlık durumu iyi. Yarın da Japonya’dan ailesi gelecek. Hastane başhekimi ve personeli kendisine itinayla bakıyor. Hayati tehlikesi yok. Kendisini iyi gördük. Buna da sevindik. Çok üzücü bir hadise yaşandı. ’Geçmiş olsun’ diyerek bu olaydan duyduğumuz üzüntüyü belirtiyoruz" dedi.

VALİ CEYLAN: ŞÜPHELİYİ TEŞHİS ETTİ

Bakan Eroğlu’nu hastaneden uğurladıktan sonra açıklama yapan Vali Mehmet Ceylan da 22 yaşındaki Mai Kuriharac’ı öldürüp, aynı yaştaki Hoshie Teramatsu’ı ağır yaraladığı iddiasıyla bir şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. Vali Ceylan, "Bu şüpheli jandarma tarafından getirildiği hastanede yatan mağdure tarafından da yapılan yüzleşmede teşhis edildi. Fakat diğer deliller de toplandıktan sonra kesin bir netice elde edilecek. Diğer deliler incelendikten sonra olay aydınlatılacak. Konuyu ciddiyetle takip ediyoruz. Çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

SUÇ MAKİNESİ

Nevşehir’in Göreme Beldesi’nde dün 2 Japon turist kadından birini öldürüp, diğerini yaraladığı iddiasıyla gözaltına alınan 26 yaşındaki Mustafa Volkan D.’nin, ’cinsel taciz, uyuşturucu kullanmak, hırsızlık’ gibi 17 ayrı suçtan kaydının olduğu, son olarak ’hırsızlık’ suçundan girdiği cezaevinden bir süre önce çıktığı belirlendi. Nevşehir’in Ürgüp İlçesi nüfusuna kayıtlı olan, yakınlarıyla birlikte elektrikçilik yapan Mustafa Volkan D.’nin olaydan önceki son 3 boyunca Göreme Beldesi’nde kırmızı renkli Şahin marka bir otomobille gezdiği ifade edildi.

Jandarmada sorgusu süren şüpheliden alınan DNA örnekler de öldürülen ve yaralanan 2 Japon kadından alınan örneklerle uyuşup uyuşmadığının belirlenmesi için Ankara’daki jandarmayaya ait kriminal laboratuvarına gönderildi.

GÖREME’DE PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Öte yandan Göreme Beldesi’nde Japon turistlere yapılan saldırı, düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Beldeyi Japon ve Türk bayraklarıyla donatan turizm şirketleri temsilcileri, turist rehberleri ve sivil toplum kuruluşları üyeleri ve esnaf, Göreme Belediyesi önünde toplandı. Japonca ve Türkçe hazırladıkları ’Japon-Türk dosttur dost kalacak’, ’Özür dileriz’, ’Unutmayacağız’ yazılı pankartlarla yaklaşık 4 kilometre yürüyerek, Zemi Vadisi’nde olayın meydana geldiği yere karanfil ve çelenk bıraktı. Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Dernek Başkanı Mükremin Tokmak, "Bu saldırı Kapadokya’da yaşanan cani ve insanlık dışı bir saldırıdır. Tüm Türkiye’yi ve biz Kapadokya halkını derinden etkilemiştir. Katilin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Tokmak, Kapadokya halkının cani saldırıdan dolayı üzgün olduğunu belirterek, "Misafirlerimizi koruyamadığımız Japon halkından özür diliyoruz" diye konuştu.

Yürüyüşe katılan Göreme Belediye Başkanı AK Parti’li Nuri Cingil ise "Olayın siyasi ya da başka yönü yok. Katil zanlısının ferdi olarak yaptığı bir olay" dedi. Başkan Cingil, Göreme halkından yaralı Hoshie Teramatsu için dua etmelerini istedi.

Konuşmaların bazı bölümlerinin Japonca’ya da çevrildiği eylem, karanfil ve çelenklerin olay yerine bırakılmasıyla son buldu.