Sınır ötesi alarmı

20 Mayıs 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 05 2017 - 2:30

Erdoğan’ın Washington ziyaretinde PYD’den tehdit olduğunda ‘angajman kurallarının uygulanacağı’ vurgusunun ardından Türk Silahlı Kuvvetleri her tür olası senaryo ve sınır ötesi operasyon ihtimali için hazırlıklarını yaptı, alarm düzeyi artırıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki temaslarında Donald Trump ile yaptığı ortak basın toplantısında, “YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız” mesajı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her türlü operasyon için hazırlığı yaptığı bildirildi. Askeri kaynakların verdiği bilgide, sınırın Suriye veya Irak tarafındaki terör örgütü PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir saldırıya verilecek her türlü cevaba ilişkin çalışmalarının tamam olduğu kaydedildi. 
Senaryolar oluşturuldu 
Bu çalışmalar kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı, düzenleyeceği olası harekatlara ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında da hazırlıklar sona erdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar da olası sınır ötesi harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve mühimmat takviyeleri yapılırken bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere kaydırıldı.
Sınır hattında, olası operasyonda birliklere lojistik destek sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Mehmetçik için çadır ve konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hazırlıklar bitirildi. Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü üyelerinin bulunduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi artırıldı. PYD unsurlarının bulunduğu Afrin’in karşısındaki Hatay sınırı, Telabyad’ın karşısındaki Şanlıurfa’da, Mardin ile Irak hudut hattı ve ötesindeki gelişmeler askerlerle istihbarat birimlerince yakından takip ediliyor.
 
‘Yığınağın sonucu olur: Ya etki ya caydırıcılık’
 
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’de ziyaretinde, Türkiye’nin bir tehditle karşılaşması durumunda terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye misliyle karşılık verileceğinin açık ve net olarak aktarıldığını vurguladı. Ağar, TSK’nın sınır hattına yığınak yaptığını belirterek, şunları kaydetti: “Bu yığınak her geçen gün daha etkili hale geliyor. Bir hazırlık var o hazırlığa dahil bir kararlılık da var. Bu Washington’daki ziyarette kendisini gösterdi. Yığınak denilen şeyin mutlaka sonucu olur. Ya etki ya da caydırıcılık sonucu olur.”
 

ETİKETLER

erdoğan tsk pyd