Sigara içenlerde kalp riski 17’sinde başlıyor

30 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 2:30

Yeni bir araştırma, sigara ve alkol kullananların kalp atardamarlarında 17 yaşından önce sertleşme ve daralma belirtileri baş gösterdiğini ortaya koydu.


Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, sigara ve içki görece daha genç yaşlarda kalp sağlığına zarar vermeye başlıyor. Bu da kalp ve damar hastalıklarına, daha sonra da kalp krizi ve felç riskine yol açıyor.
Aynı araştırma, kalpteki atardamarların sigara ve içkiyi bırakan gençlerde normale döndüğüne işaret ediyor.
İngiltere’deki bilim insanları, Bristol Üniversitesi’nin ebeveyn ve çocuk sağlığı üzerine çalışan araştırma merkezi ALSPAC’ın 14 bin 500 ailenin katıldığı çalışmasından yola çıktı.
Araştırma sonuçlarına göre, yaşamı boyunca 100’den fazla sigara içmiş olanlar ya da çok fazla içki tüketenlerin kalplerinde, 20’den az sigara içmiş olanlar ve günde 2 alkollü içki tüketenlere oranla daha sık damar sertleşmesi emarelerine rastlandı.
Araştırmaya destek veren İngiltere Kalp Vakfı’nın direktörü Prof. Metin Avkıran, “Gerçekten hayatınızı kurtarabilecek bazı değişiklikleri yapmak için hiçbir zaman geç değildir” diyerek uyardı: Sigarayı bırakmak kalbinizi korumak için yapabileceğiniz tek ve en iyi şey. İçki içiyorsanız da bunun önerilen miktarı aşmamasına dikkat etmelisiniz.

ETİKETLER