Rusya ve Küba'dan ABD'ye çağrı

AA |  02 Kasım 2018 Cuma - 18:59 | Son Güncelleme : 02 11 2018 - 18:59

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Moskova'da imzaladıkları ortak bildiride, ABD'ye Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararını gözden geçirme çağrısı yaptı.


Putin, Canel ile Moskova'da Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi. Her  iki lider görüşmeden sonra ortak bir bildiriye imza attı ve birlikte basın  toplantısı düzenledi.
 
Putin, yaptığı konuşmada, Canel'in devlet başkanlığı görevine  geldikten sonra Rusya'ya ilk resmi ziyareti olduğunu, kapsamlı bir görüşme  yaptıklarına belirtti.
 
Görüşmenin yapıcı, dostça ve başarılı bir atmosfer içinde geçtiğini  ifade eden Putin, imzaladıkları ortak bildirinin iki ülkenin müttefik ve  stratejik ilişkilere sahip olduğunu teyit ettiğini dile getirdi.
 
Enerji alanında iki ülke ilişkilerinin olumlu bir deneyime sahip  olduğunu söyleyen Putin, Rus petrolünün Küba ekonomisine katkı sağladığını ve  enerji güvenliğini garanti ettiğini bildirdi. Rus enerji firmalarının Küba'daki  çalışmalarını anlatan Putin, Küba Termik Santrali'nde Rusya tarafından 4 yeni güç  ünitesi inşa edileceğini vurguladı.
 
Küba'ya Rusya tarafından "Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi"  (GLONASS) yerleştirme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Putin, "Sonuçta Kübalı  ortaklarımız uzaktan iletişim imkanlarına, telekomünikasyon ve uydu hizmetlerine  kavuşabilecekler." şeklinde konuştu.
 
Küba Devlet Başkanı Canel ise Rusya'ya yaptığı ziyaretin Küba  devriminin devamlılığı çerçevesinde Fidel Castro ve Raul Castro'nun mirasına  sadık kalarak, Rusya ile ilişkileri koruma ve güçlendirme açısından önemli  olduğunu kaydetti.
 
Putin ve Canel'in imzaladığı ortak bildiride, uluslararası barış ve  güvenliğin korunmasının önemi vurgulanarak, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme  Antlaşması'nın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için iki ülkenin birlikte  çalışacağı bildirildi.
 
Bildiride, "Rus ve Küba liderleri, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer  Kuvvetler Anlaşması'ndan tek taraflı olarak çekilme niyeti konusunda derin üzüntü  ve ciddi endişelerini dile getirdi. Bildiride Washington'un bu kararının  uluslararası güvenlik ve silah kontrol sistemi için olumsuz sonuçlar doğurduğunu  belirten liderler, ABD'nin bu anlaşmadan çekilme niyetini yeniden gözden  geçirmeye çağırdı.

ETİKETLER