Açıklamalar peş peşe geldi: Savaşa hazırız

AA |  16 Eylül 2019 Pazartesi - 23:04 | Son Güncelleme : 16 09 2019 - 23:34

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilsici Vassily Nebenzia, Suudi Arabistan'ın petrol sahasına yapılan saldırının sorumluları konusunda ''çelişkili açıklamalar'' olduğunu ve ''sonuca varmak için acele edilmemesi'' gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump: "(Aramco saldırısının arkasında İran'ın olup olmadığı) Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor. ABD savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır" dedi.


BM Güvenlik Konseyi'nin eylül ayı dönem başkanı Rus Büyükelçi Nebenzia  gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Saudi Aramco tesislerine  düzenlenen saldırıyla ilgili değerlendirmede bulundu.
 
Nebenzia, ABD'nin saldırının arkasında İran olduğu iddialarına  ilişkin, "Sonuca hemen atlamayalım, çelişkili açıklamalar var. Ensarullah  sorumluluk üstlendi. ABD, 'sorumlu İran diyor'. Elimizde net bir tablo yok.''  dedi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın "Teyide bağlı olarak hedefe kilitliyiz ve  silahlarımız dolu.'' açıklamasının sorulması üzerine Nebenzia, "Bu tür olayların  daha büyük çatışmalara yol açacağından büyük endişe duyuyoruz. Körfez'de ve  çevresinde yeterince sorun var ve büyük bir çatışma kesinlikle felaketle  sonuçlanır." yanıtını verdi.
 
Trump'tan Aramco açıklaması 
 
ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın milli  petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında  İran'ın olduğuna inandığını ancak kesin sonuca varmak için araştırmaların  sürdüğünü açıkladı. 
 
Trump, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile görüşmesi  öncesi Oval Ofis'te gazetecilere açıklamalara bulundu.
 
Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olup  olmadığına yönelik soru üzerine Trump, "Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu  öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor." dedi.
 
Trump ayrıca şu anda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile planlanmış  bir toplantı olmadığını kaydetti.
 
"ABD savaşa hazır"
 
İran ile savaş istemediğini ancak ülkesinin savaş uçakları, füzeler  gibi en iyi silah sistemlerine sahip olduğunu belirten Trump, "ABD, savaşa  tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır." ifadesini kullandı.
 
Trump, İran ile tüm diplomasi yollarının tükenip tükenmediğine ilişkin  soruya, "Hayır, diplomasi asla tükenmez. Ne olacağını asla bilemezsiniz. Bir  anlaşma yapmak istediklerini biliyorum. Bir noktada bu işe yarayacaktır."  şeklinde cevap verdi.
 
ABD Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan'a gidecek
 
Suudi Arabistan'a herhangi bir söz verip vermediği sorulan Trump,  "Hayır, Suudilere böyle bir söz vermedim. Suudilerle oturup, bazı şeylere karar  vermeliyiz." dedi.
 
Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer üstü düzey yetkililerin  yakın zamanda Suudi Arabistan'a gideceğini belirterek Bahreyn Veliaht Prensi  Selman ile de Aramco saldırısını ve İran konusunu görüşeceklerini aktardı.
 
 
Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı
 
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesiste,  cumartesi yerel saatle 04.00'te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından  yangın çıkmıştı.
 
Olayda ölen ya da yaralanan olmazken saldırıyla ilgili herhangi bir  taraf suçlanmamıştı. Husiler ise yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının  sorumluluğunu üstlenmişti.
 
Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi  Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun  menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef  alıyor.
 
 

ETİKETLER