Resmen değişti! O belge istenmeyecek, 70 puan şartı getirildi

AA |  05 Mayıs 2020 Salı - 18:14 | Son Güncelleme : 05 05 2020 - 18:14

On binlerce kişiyi çok yakından ilgilendiren yeni düzenleme yapıldı. Şartlar değişti artık o belge istenmeyecek 70 puan şartı getirildi. Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB), A Grubu kadrolarına giriş sınavı için başvurular elektronik ortamda alınacak. Gelir uzmanlarının işe girişlerinde uygulanacak sınavlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. İşte iki düzenleme ile ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan açıklamalar...


Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, "Gelir İdaresi  Başkanlığı (A) Grubu Kadrolarına Giriş Sınavlarının Duyurulması, Sınavlara  Başvurular ile Atamada İstenecek Belgelere İlişkin Yönetmelikte Değişiklik  Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, giriş sınavına başvuru şartları ve sınavın yeri, sınava  çağrılacak aday sayısı, sınavın hangi kadro unvanı için açılacağı, atama  yapılacak kadro sayısı, atama yapılacak yer/yerler, sınav konuları, sınav tarihi,   yeterli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türü veya puan türleri, yılı ile  ilk ve son başvuru tarihleri, sınav tarihinden en az bir ay önce ilan edilecek. Sınav, Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurum ve GİB'in  resmi internet sitelerinden ilan edilecek. Sınava girmeye hak kazanan adayların isimleri ile söz konusu adayların  nerede sınava gireceklerine ilişkin listeler, yazılı sınav tarihinden en az 10  gün önce Başkanlığın internet sitesinde yer alacak. Başvurular, "Gelir İdaresi Başkanlığı (A) Grubu Kadrolarına Giriş  Sınavı Başvuru Formu"nun elektronik ortamda doldurulmasıyla yapılacak.
 
70 puan şartı geldi!
 
Öte yandan gelir uzmanlarının işe girişlerinde uygulanacak  sınavlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, Gelir  Uzmanlığı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.Yönetmelikle giriş sınavına ilişkin başvuru şartlarında değişikliğe  gidildi. Buna göre, sınava giriş için sınavın yazılı bölümünün yapılacağı yılın  ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak gerekecek. Erkek adaylar için uygulanan "askerlikle ilişiği olmamak" şartına  ilişkin hüküm de yönetmelikten çıkarıldı. Giriş sınavı bir veya birden fazla il için açılabilecek. Sınav  duyurusunda birden çok il belirlenmişse adaylar başvuru sırasında öncelik  sırasına göre en fazla 5 ili tercih edebilecek. İl içinde atama yapılacak birden  fazla yer belirlenmişse adaylar belirlenen bu yerlerin tamamını, tercih ettikleri  her il için ayrı ayrı olmak üzere öncelik sırasına göre başvurularında belirtmek  zorunda olacak. Adaylar daha sonra bu tercihlerinden vazgeçemeyecek.Adayların, tercih ettikleri illerden hangi ilin yazılı sınavına  gireceği, KPSS (A) puanı esas alınarak yapılan başarı sıralamasına göre tespit  edilecek ve o il için belirlenen kadro sayısının en fazla 20 katına kadar aday  giriş sınavı yazılı bölümüne çağrılacak. Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar, sözlü sınavın yeri ve  tarihine ilişkin bilgiler Başkanlık internet sitesinde duyurulacak. Yönetmelikle sözlü sınavda dikkate alınacak unsurlar da belirlenirken,  bu sınavda başarılı sayılmak için, sınav kurulu başkan ve üyelerinin 100 tam puan  üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması gerekecek. Yönetmelikle, sınava ilişkin oluşturulan sınav kurulunun yapısı ve  görevleri de belirlendi. Sınav sorularına itiraz süresi 5 iş günü olacak. Yapılan yazılı sınavlarda hatalı soruların tespit edilmesi durumunda  bu sorular her aday tarafından doğru cevaplanmış kabul edilecek.