Ramazanda iftar veriyor baklava yapmayı öğreniyor

AYŞE KUCUROĞLU / akucuroglu@gazetevatan.com |  05 Temmuz 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 05 07 2015 - 2:30

İki yıldır Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu olarak görevini sürdüren Muriel Domenach Türk-Fransız ilişkilerini en üst düzeye çıkaran isimlerden biri. Başkonsolos iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için birçok proje hazırlıyor... Öyle ki 10 Temmuz'da Fransız Sarayı'nda artık gelenekselleşen iftar yemeği var


Fransa Sarayı sizin İstanbul'a gelmenizle daha da sosyalleşti, bugüne kadar ne gibi etkinliklere ev sahipliği yaptınız?

Fransa’nın dinamik yüzünü göstermek istiyoruz. İstanbul’daki Fransız kurumlarıyla, bir taraftan, Fransa’yı sevenlere, ülkemizi daha da sevdirmek, bizi tanımayanlara da, ekonomik, kültürel ve siyaset anlanlarında da birlikte çalışabileceğimiz kişilere de Fransa’yı tanıtmak istiyoruz.

Değişik, eğlenceli etkinlikler düzenledik... Sevgililer Günü'nde, Türk-Fransız karma çiftlerin katıldıkları "Je t’aime" (Seni seviyorum) gecesi düzenledik, gastronomi etkinlikleri (ördek temalı akşam yemeği); kültürel etkinlikler (The Darwinners çizgi dizilerinin yaratıcısı Jul ile bir söyleşi gerçekleştirdik), ama özellikle de buradaki etkinliklerimizin farklı boyutlarını bir araya getiren birbiri ile bağlantılı etkinlikler düzenliyoruz. Mesala, bu sene, Türk-Fransız göçmenlik anlaşmasının 50'nci yılını burada, çifte vatandaşlarımızla; konferans, film gösterimleri, sergiler ve resepsiyon gibi çesitli etkinlikler etrafında kutladık.

Aynı şekilde, Mart ayında, birçok etkinlik düzenleyerek, "Kadını"  kutladık, bunlardan, Elif Şafak ve iki Fransız yazarın katıldığı bir panel düzenledik; farklı ufuklardan Sivil Toplum Kuruluşları ve siyaset dünyasından kadınlar ile bir çalıştay düzenledik. Bir de, yine farklı ufuklardan ve çeşitli çalışma alanlarından kadınlarla, Fransa Sarayı’nda sadece kadınların katıldığı bir resepsiyon düzenledik.

Baklava yapmayı öğreniyor

Geçenlerde baklava yapmayı denemişsiniz nasıl bir tecrübeydi?

Karaköy Güllüoğlu’nda, Nadir Güllü’den baklava dersi almaya gittim. Nadir Bey, bana bildiklerini iletmeye gayret etti. Baklavanın nasıl yapıldığını daha iyi anladım ama henüz yapabileceğimi sanmıyorum. Şimdilik, satın almayı tercih ediyorum. Baklava, Türk pastacılığının, tüm dünyada dalgalanan bir bayrağı adeta.

 

Vize almayı kolaylaştırdık Fransa'ya gelin sizi bekliyoruz

Söylediğiniz gibi, Fransa’ya vizeleri kolaylaştırdınız mı?

Evet. Bakanımızın ve Büyükelçimizin isteği doğrultusunda vizeleri kolaylaştırdık. Türkiye, artık, göç veren değil, göç alan bir ülke. Bunu her geçen gün görüyoruz. Vizeleri kolaylaştırıyoruz çünkü, daha fazla Türk turist ve Türk ögrencinin ülkemize gelmesi, iş seyahatlerinin düzenlenmesi ve kültürel bağların oluşması bizim çıkarımıza. Red oranımızı büyük ölçüde indirdik, vize sürelerini uzattık ve çok kısa sürede vize veriyoruz. Bu bizim icin gerçek bir meydan okuma, özellikle de, dosyalar gerektiği şekilde hazırlanmadığında çok vakit kaybediyoruz. Türklere şunu söylüyorum, "Fransa’ya gelin, sizi bekliyoruz" ve lütfen vize dosyanızın iyi hazırlandığından emin olun...

10 Temmuz'da Fransız Sarayı'nda geleneksel iftar var

Ramazan'da iftar ile bir ilke imza atmıştınız, bu ramazan neler yapacaksınız?

Bu sene, 10 Temmuz’da, farklı ufuklardan dostlarımızı, geleneksel bir iftar yemeği ve ardından Ermeni asıllı bir muzisyen olan André Manoukian’un Quartet topluluğu ve aralarında Okay Temiz’in de bulunduğu dört müzisyenin bir araya geleceği bir caz konserinde ağırlayacağız. Cok güzel bir "kardeşlik" zamanı olacak. Dışişleri Bakanımız, Laurent Fabius, "Ramazan gecemiz"den bir gün önce, 9 Temmuz’da, Paris’te bir iftar yemeği verecek. Büyükelçimiz de, 11 Temmuz’da, Ankara’da, Ramazanda Caz Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Gelecek projeleriniz neler?

Eylül ayı için çok sayıda projemiz var. 29 Eylül’de, buradaki ünlü Fransız pasta ve ekmek markalarının ve Türk markaların da bulunduğu bir "patisserie günü" düzenleyeceğiz. Ülkelerimiz bu alanda önemli geleneklere sahipler ve bu gün sayesinde, tadımlarla, bunları bir araya getireceğiz. 19 Eylül’de, ‘Ulusal Miras Günleri’ vesilesiyle, Fransa Sarayı’nın kapılarını ziyaretçilere açacağız. Güncel konularla ilgili konferanslar düzenleyeceğiz. Türkiye sınırlarında, büyük bir trajedi yasayan Ortadoğu’daki Hıristiyanlar ile ilgili bir konferans düzenleyeceğiz. Gilles Kepel ve Olivier Roy gibi Ortadoğu uzmanlarını ağırlayacağız.

Çocuklarım küçük birer İstanbullu oldular

Çocuklarınız İstanbul'a alıştı mı? Çocuk büyütmek için ideal bir şehir mi İstanbul?

Çocuklarım, küçük birer İstanbullu oldular. Çok güzel şartlarda yaşıyorlar ama İstanbul’da çocuk büyütmenin çok zor olduğunu düşünüyorum. Çalışmak isteyen kadınlar için veya daha fazla kadının çalışmasına olanak sağlayacak yeteri kadar çocuk bakım hizmetinin olmadığını düşünüyorum. Bir anne olarak, kaldırımlara saygı gösterilmemesi ve kaldırımlarda çocuk arabasıyla gezilememesi beni üzüyor. Türk makamlarıyla da üzerinde çalıştığımız bir konu olan ‘sürdürülebilir şehircilik’ konularında, yayaların alanları ve ulaşım çok stratejik bir öneme sahip. İstanbul’daki vatandaşlar, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, çocuklarının yaşanabilir bir dünyada yaşamaları için gerçekçi önlemlerin alınmasını istiyorlar. Aralık’ta  Paris’te düzenlenecek olan COP 21, iklim konferasının önemi de burada.

Fransızlar son zamanlarda çokça Türkiye'ye yerleşiyor, bunun nedeni ne? 

Türkiye’deki Fransız firmaları gelişiyor.. 400’den fazla Fransız firması var, bu da 100 bin kişilik istihdam demek oluyor. Bu şirketler tabii ki, sayıca çok olan Fransızca bilen  Türkleri işe alıyorlar. Aynı zamanda da, expat Fransızlar ve Türk asıllı Fransızlar da bu firmalarda çalışıyorlar. Bunlar, Fransa’yı iyi tanıyan, Fransa’da eğitim görmüş kişiler. Tabii, aynı zamanda Türkçe’ye de hakimler.

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep