PYD, ‘kırmızı çizgi’yi Rus desteğiyle aşacak!

30 Ocak 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 30 01 2016 - 2:30

IŞİD’in elindeki Cerablus için PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Rus desteğiyle operasyona hazırlanıyor. Türkiye ise ‘Kırmızı Çizgi’ olarak belirlediği bölgeye olası müdahale için mayın temizlemeye başladı.


İngiliz The Times gazetesi Cerablus bölgesinin Türkiye ve Rusya’yı Suriye topraklarında karşı karşıya getirebileceğini yazdı. Gazete iki ülkenin de Suriye sınırındaki askeri varlığını güçlendirdiğini belirtti. Haberde şu ifadelere yer verildi: Türkiye, IŞİD’in denetimindeki Cerablus’a yakın bir bölgede, sınırın kendi tarafındaki mayınları temizlemeye başladı. Bu, Türkiye’nin bir kara harekatı hazırlığında olabileceğine işaret ediyor. Kremlin de Kürt güçlerle yakınlaşıyor. Bu hafta ülkenin kuzeydoğusunda, Rus subaylar Türkiye’nin burnunun dibindeki Cerablus’a bir operasyonu ele almak için Kürt yetkililerle bir araya geldi. Rusya askeri havaalanı inşa ettiği Kürtlerin denetimindeki Kamışlı’da 200 asker konuşlandırdı.
 
‘Fırsatçı Ruslar’
 
Doğu ve Batı’daki topraklarını birbirine bağlamaya ve neredeyse tüm sınır hattı boyunca uzanacak kesintisiz bir alan oluşturmaya çalışan YPG, Cerablus’u ilk kez geçen yaz hedefine almıştı. Şimdi böyle bir bölge yaratabilmeleri için Ruslar Kürtlere aktif olarak destek veriyor. Cerablus, Rusya için Türkiye’nin altını oyabileceği mükemmel bir baskı noktası haline geldi. Düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein, ‘Rusya’nın Türk çıkarlarına sekte vurmaya çalıştığına şüphe yok. Rusya, Türkiye ile Kürtler arasındaki gerilimden yararlanıyor ve Kürtler kendi çıkarlarına bakıyor. Kürtler; ABD, Rusya ve rejimle ilişkilerinde çok taktiksel davranıyorlar. Kendi zamanlarının geldiğini düşünüyorlar ve savaşı siyasi programlarını ilerletmek için kullanıyorlar’ diyor. 
 
‘ABD de rahatsız’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan defalarca YPG’nin Cerablus’a girmesi halinde Türkiye’nin kırmızı çizgisini aşmış olacağını söylemişti. The Times’a göre, Kürtlerin Cerablus’a odaklanması ABD’yi de rahatsız ediyor. Çünkü ABD, YPG’yi IŞİD’in kalesi Rakka’dan çıkarmak için başlatılacak kara harekatında öncü güç olarak kullanmayı umuyordu. Geçen ay Rakka cephesinde YPG’nin kayıpları azalırken, Cerablus bölgesinde arttı. Bu, Kürtlerin ilgilerini Cerablus’a kaydırdığının başka bir işareti.
 
‘Girmeye hazırız’
 
PYD lideri Salih Müslim, Times’a açıklamasında Rakka’ya etkili bir operasyon başlatabilmesi için YPG’nin daha fazla, Kürt olmayan müttefike ihtiyacı olacağını söyledi. Rakka Arapların çoğunlukta olduğu bir kent ve bir Kürt gücüne muhtemelen hasmane davranacaklar. Müslim, ‘Hem Rakka’ya hem Cerablus’a girmeye hazırız. IŞİD’in olduğu her yeri hedef alacağız. Ama Rakka’da daha fazla Arap müttefikimiz olmalı. Önce hangisine gireceğimizi koşullar belirleyecek’ dedi.