PKK/KCK'nın elebaşılarından Baghestani tutuklandı

AA |  11 Şubat 2019 Pazartesi - 17:25 | Son Güncelleme : 11 02 2019 - 17:26

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yakalanan, terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyeleriyle irtibatı olan ve örgütte önemli görevlerde bulunduğu belirtilen Davut Baghestani tutuklandı.


Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma  kapsamında Adana'da yakalanıp kente getirilen, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde  yürütme konseyi üyeleriyle ilişkisi olduğu ve örgütte önemli görevlerde bulunduğu  belirtilen Davut Baghestani tutuklandı, beraberindeki 3 zanlı adli kontrol  şartıyla serbest bırakıldı.  Alınan bilgiye göre, Mersin İl Jandarma Komutanlığının terörle  mücadele ekiplerinin çalışması sonucu yaklaşık 10 gün önce Adana'nın merkez  Seyhan ilçesinde saklandığı evde yakalanan Baghestani ile Mahmenur A, Hakkı A.  ile Enes Y'nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.
 Şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yoğun güvenlik  önlemleri altında Mersin Adliyesine getirildi. Savcılıktaki sorgularının ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk  edilen zanlılardan Baghestani tutuklandı, diğer 3 şüpheli ise adli kontrol  şartıyla serbest bırakıldı.
 
Operasyon
 
Mersin İl Jandarma Komutanlığının terörle mücadele ekipleri, örgütün  sözde yürütme konseyi üyeleriyle ilişkisi olan ve bazı dönemlerde öldüğüne dair  haberler de yayımlanan Davut Baghestani'nin Adana ve Mersin'de "Canbulut Turgay"   isimli sahte kimlik kullanarak örgüt adına faaliyetler yürüttüğünü belirlemişti. İsrail-Kürt Enstitüsü'nün başkanlığını da yapan, geçmiş yıllarda terör  örgütünün İsrail ve ABD ile görüşmelerine aracılık da eden zanlının, İsrail'de  yayımladığı dergilerde örgüt propagandası yaptığı ortaya çıkartılmıştı.
Baghestani'nin ayrıca geçen yıl Suriye'nin Rakka kentinde terör örgütü  YPG/PKK'nın uzantısı olarak kurulan "Suriye'nin Geleceği" adlı sözde partinin de  oluşumunda yer aldığı tespit edilmişti.Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Adana İl Emniyet Müdürlüğü  ekiplerinin de katılımıyla Seyhan ilçesindeki eve düzenlediği operasyonla  Baghestani ve beraberindeki Mahmenur A, Hakkı A. ile Enes Y. gözaltına alınıp  Mersin'e getirilmişti.
 
  
 

ETİKETLER