Gazetevatan.com » Yazarlar » Gerim gerim gerileceksiniz

Gerim gerim gerileceksiniz

27 Kasım 2015 Cuma


 

Dilini, sokaklarını daha doğrusu hiçbir şeyini bilmediğiniz bir ülkeye eşiniz ve iki kızınızla ayak bastığınız ilk gün herkes sizi öldürmek istese ne yaparsınız? Sorusu bile dehşet verici değil mi?

Filme başlarken aldığınız nefesi 103 dakika tutarak izleyeceğiniz No Escape (Kaçış Yok), 28 Ağustos 2015 tarihinde vizyona girdi. Önceki gün de DVD’si çıktı. Eğer gerilim ve aksiyon meraklısıysanız film arşivinize mutlaka DVD’sini alıp eklemelisiniz.

Yalnız şunu baştan söyleyelim: Yakın zamanda iş nedeniyle yurt dışı seyahatiniz varsa hele de bu seyahat Uzak Doğu tarafına ise döndükten sonra filmi izlemeniz yararınıza olur.

Yeni dünya arayışı

Genellikle komedi filmlerinden tanıdığımız Owen Wilson’ın canlandırdığı Jack Dwyer karakteri Amerikalı bir mühendis. Çalıştığı şirket iflas edince Cardiff isimli şirketin bir Güneydoğu Asya ülkesindeki su projesinde çalışmayı kabul ediyor. Filmde ülkenin ismi verilmiyor. “4. dünya ülkesi” olarak geçiyor. Ancak çekimlerin Tayland ve Vietnam’da yapıldığı biliniyor. Jack, eşini de ikna ederek yaşları henüz 7 ve 10 civarı olan iki kızını da alarak bu ülkenin yolunu tutuyor.

Aksilikler henüz havaalanında başlıyor ve şirketten kimse karşılamaya gelmiyor. Yolda tanıştıkları gizemli adam Hammond (Pierce Brosnan), aileye yardım ediyor ve otele ulaşmalarını sağlıyor. Otel deyince bildiğimiz otel konforunu düşünmeyin. Teknolojik cihazların çalışmadığı bir ortam hayal edin. Jack, olup bitenleri anlamak için bir gazete ararken şehirde çıkan halk ayaklanmasının ortasında kalıyor. Çıkan bu halk ayaklanmasının aslında direk onunla ilgili olduğunu anlaması uzun sürmüyor.

Jack’in çalışmak için geldiği su projesini halk istemiyor. Amerikalıların, ülkenin doğal kaynaklarına sahip olup onları köleleştirdiğini düşünüyorlar. Bu yüzden önce polisle çatışıp polisi etkisiz hale getirdikten sonra ülkedeki yabancılara saldırıyorlar. Otel odasına saklananları dahi tek tek bulup acımasızca öldürüyorlar. 

İşin bir diğer kötü tarafı ellerinde Jack’in şirkette çalıştığını gösteren bir de fotoğraf var. Yüzü biliniyor. Jack, hem kendini hem de ailesini bir şekilde kurtarmak zorunda! Ve kaçış başlıyor…

Gerçeklik baş unsur

Film, bir sahnesi dışında gerçekçilikten gram ödün vermiyor. Sizi olduğunuz yere kilitliyor ve yardım senaryoları düşünmenize neden oluyor. En ufak hatayı anında açık edecek böylesine sahnelerin bu kadar gerçekçi çekilmesinden dolayı yönetmen John Erick Dowdle’ı ayakta alkışlamak gerek.

Ana konudan çıkmıyor

Sahneler kadar başrolü üstlenen Owen Wilson, eşini canlandıran Lake Bell, Hommand rolünde Pierce Brosnan ve Wilson’ın kızlarını oynayan Sterling Jerins ile Claire Geare’nin oyunculukları da gerçekten kaçışın korkusu ve çaresizliğini hissettiriyor. Yerel halkı oynayanlar da çok başarılı! Sanki gerçekten o ülkedeki isyanın içindeymiş gibi yaşıyorsunuz saniyeleri.  

Bu tür filmlerde hep maruz kaldığımız aileden birinin kaybolması ve onu ararken saçmasapan tehlikelerin içine girme durumu neyse ki bu filmde yok. Ana konudan çıkmıyor. İki kız çocuğu arada mızmızlansa da yeri geldiğinde ailelerine yardımcı olmayı başarıyorlar.

“Gerim gerim gerilsem de önemli değil, sağlam bir şey izlemek istiyorum” diyorsanız No Escape tam size göre. Belli bir zaman ve mekan olmayışı, konunun dallanıp budaklanmaması keyifli bir izleme sunuyor.