Gazetevatan.com » Yazarlar » Sinemada ders zili

Sinemada ders zili

15 Eylül 2017 Cuma


Okullar bu hafta açılıyor. Anaokulu’ndan üniversite öğrencilerine kadar bütün öğrenciler okullarının yolunu tutacak. Bu vesileyle, bizi okul sıralarına götürüp eğlendiren, düşündüren ve her daim izlenebileceklerler arasında olan filmleri sıraladım

3 İdiots (2009)

Hint sineması Bollywood’un en aktörü Aamir Khan’ın başrolünde olduğu ve mühendislik üniversitesinde okuyan üç öğrencinin dostlukları ile hayatlarının anlatıldığı film, aynı zamanda eğitim sistemini ciddi anlamda eleştiriyor. Bollywood sinemasının uluslararası alanda da tanınmasını sağlayan yapım, Hint sinemasına çok hayran kazandırdı. Aamir Khan’ın filmde üniversite öğrencisini canlandırırken gerçekte 44 yaşında olması da ayrıca ilginç bir not.  

Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Öğrenciler için oldukça sıkıcı bir yer olan 1950’lerin Welton Akademisi’nde her şey İngilizce öğretmeni John Keating’in (Robin Williams) gelmesiyle değişiyor. Kalıplaşmış düşüncelerden öğrencilerini uzak tutmak isteyen ve onlara hayatı dolu dolu yaşamaları konusunda tavsiyeler veren Keating’in yaptıkları, haliyle disiplinli okul yönetiminin hoşuna gitmiyor. Okul yönetimi öğretmeni okuldan uzaklaştırmaya karar verdiğinde karşısında artık geleceğe dair daha özgür hayalleri olan öğrencileri buluyor. Öğrenciler, öğretmenlerini savunmak için harekete geçmekten korkmuyor.

Harry Potter serisi (2001-2011)

J. K. Rowling’in kitaplarından uyarlanan; Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadehi, Harry Potter ve ZYoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (2 bölüm) olmak üzere toplam 8 filmden oluşan seri her yaştan insanın dikkatini çekti. Anne ve babasını kaybettikten sonra teyzesi ve eniştesi ile yaşayan Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edildiğini öğrenince büyücü olduğunu anlıyor ve macera başlıyor.

Hababam Sınıfı serisi (1975-1981)

Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit AkMünir Özkul, Adile Naşit gibi ustaların rol aldığı, Rıfat Ilgaz’ın romanından Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde uyarlanan yeşilçamın efsane serisi... Hababam Sınıfı (1975), Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976), Hababam Sınıfı Tatilde (1976), Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978), Hababam Sınıfı Güle Güle (1981) filmlerinde Özel Çamlıca Lisesi’nin farklı karakterdeki öğrencilerinin Mahmut Hoca ile imtihanı hiç bitmiyor. Yeri geldiğinde yardımlaşmayı, çokça birlik ve aile olmayı öğreten, güldürürken ağlatan, ağlatırken güldüren serinin değeri her geçen gün artarak devam ediyor.

Can Dostum (1997)

Bir okulda hademelik yapan Will (Matt Damon) ve okul profesörlerinden Sean’ın (Robin Williams) dostluğunu anlatan yapım, anlatımıyla adeta zamanı durduruyor. Fotoğrafik hafızaya sahip olan ve profesörlerin çözmekte zorlandığı problemleri bile çözebilen Will, aynı zamanda karıştığı sokak kavgaları nedeniyle zor günler geçiriyor. Cezaevine düşmemek için profesör Sean ile anlaşma yapmak zorunda kalıyor. Bu anlaşma büyük bir dostluğun da başlangıcı oluyor.

Saksı Olmanın Faydaları (2013)

Logan Lerman (Charlie), Emma Watson (Sam) ve Ezra Miller’ın (Patrick) etkileyici uyumu, filmi ‘Her zaman izlenebilecekler’ listesine yazdırıyor. Liseye yeni başlayan Charlie’nin kendi tercihiyle köşede kalma ama aynı zamanda onu anlayabilecek arkadaşlar edinme çabası herkesin kendinden bir şeyler bulmasını sağlıyor. Sam ve Patrick ile tanışınca yeni bir hayata başlayan Charlie, aşkı çözmeye çalışıyor.

Yerdeki Yıldızlar (2007)

Filmin yapımcılığını, yönetmenligini ve başrol oyunculuğunu Aamir Khan üstleniyor. Khan, birçok olumsuz duruma karşı her şeyle tek tek ilgilenip filmin tamamlanmasını sağladı. Disleksi rahatsızlığı olan Ishaan Awasthi (Darsheel Safary), çevresi ve ailesi tarafından tembel, zeka geriliği olduğu görülüp yatılı okula veriliyor. Burada hayatını değiştirecek olan resim öğretmeni Ram Shankar Nikmbh (Aamir Khan) ile tanışır. Öğrencisinin yeteneğini keşfeden Ram, bunu herkesin görmesini sağlıyor. Film, IMDB’nin ‘En İyi 250 Film’ listesinde yer alıyor.

Sınav (2006)

Mert (İsmail Hacıoğlu), Sinan (Yağmur Atacan), Gamze (Rüya Önal), Kaan (Caner Özyurtlu) ve Uluç (Volkan Demirok) adlı öğrencilerin ÖSS sorularını çalmaya çalışmasını anlatan yapım, sınavlara bağlı eğitim sistemini eleştiriyor. Maddi sorunlar, aile baskısı, gelecek kaygısı, sınav depresyonunun yanı sıra okul temposuna da ayak uydurmaya çalışan gençler gençliklerini yaşamaya fırsat bulamıyorlar.